وقتی دروغ تمام نمی‌شود! - رسانه مجازی نیلسو

وقتی دروغ تمام نمی‌شود!

فصل دوم سریال «دروغ‌های کوچک بزرگ» در حالی هفته گذشته به پایان رسید که برخلاف فصل قبل نتوانست مخاطبان خود را راضی کند.

  • توسط سجاد صداقت
cq5dam.web .1200.675 - وقتی دروغ تمام نمی‌شود!

صنعت سرگرمی در سال‌های اخیر به یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات در دنیای جدید تبدیل شده است. صنعت سرگرمی کار را به جایی رسانده که امروزه می‌توان از رد و بدل شدن دستمزدهای آن‌چنانی و پول‌های فراوان در این صنعت حرف زد و بخش‌های مختلف آن را نیز بازخوانی کرد و مورد بررسی قرار داد. اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های این صنعت بی‌شک دنیای پررنگ و لعاب سریال‌های تلویزیونی است.

بیشتر بخوانید:

سریال‌های تلویزیونی در سال‌های اخیر همه قله‌هایی را که در مقابل خویش می‌دیدند فتح کردند و کار را به جایی رساندند که امروز بخش مهمی از بازیگران و سازندگان هالیوودی با درصد بالایی تلاش می‌کنند که در این دنیای گسترده دیده شوند و پروژه‌هایی را انجام دهند. با ورود شبکه‌های آنلاین تولید و پخش فیلم‌های سینمایی این ماجرا وارد فاز‌های تازه‌تری شد و اکنون به‌طور مداوم می‌توان شاهد از راه رسیدن یک سریال تازه برای مخاطبان بود. این فرآیند کار را به جایی رسانده که سریال‌های تلویزیونی می‌توانند راهی را که از اواسط دهه 90 قرن گذشته آغاز شد، به خوبی پیگیری کنند.

در این دنیای پرآشوب سریال‌های بسیاری هستند که می‌توانند مورد توجه قرار گیرند و درباره آن‌ها مطالب مختلفی را ذکر کرد. اما شاید یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها در این میان سریالی باشد که نگاهی به ترکیب بازیگران آن هر علاقه‌مندی را مجبور می‌کند به آن توجه کند. به این اسامی دقت کنید: نیکول کیدمن، مریل استریپ، ریس ویترسپون، شیلین وودلی، لورا درن، زوئی کراویتز و… . این مجموعه از بازیگران در کنار ژان مارک ولی و آندره‌آ آرنولد به عنوان کارگردان ترکیبی را تشکیل می‌دهد که هر کسی را برای تماشای حتی یک اپیزود از آن ذوق‌زده می‌کند. این مجموعه از بازیگران و عوامل در یکی از مهم‌ترین سریال‌های سال 2017 یعنی دروغ‌های کوچک بزرگ (Big Little Lies) گرد هم آمدند.

سریالی که فصل اول آن توسط دیوید ای.کلی و بر اساس رمانی به همین نام نوشته لیان موریارتی ساخته شد. فیلمنامه تمامی هفت اپیزود فصل اول را دیوید کلی نوشت و ژان مارک ولی آن را کارگردانی کرد. اگر با شکل ساخت سریال‌های تلویزیونی آشنا باشید می‌دانید که معمولاً در ساخت یک سریال، اپیزودها توسط چند کارگردان مختلف ساخته می‌شود، اما شبکه HBO که تولید این سریال را برعهده داشت مانند برخی دیگر از مینی‌سریال‌هایی که در این سال‌ها ساخته این امکان را فراهم کرده بود که دروغ‌های کوچک بزرگ همچون یک فیلم‌ سینمایی بلند در 7 اپیزود ساخته شود. پخش فصل اول این سریال از روز 19 فوریه سال 2017 آغاز شد و روز 2 آوریل همان سال به کار خود پایان داد.

دروغ‌های کوچک بزرگ از همان ابتدا یک سریال جذاب و باکیفیت بود و به همین خاطر خیلی زود موردتوجه قرار گرفت. سریال داستان زندگی 5 زن را روایت می‌کرد که بچه‌های آن‌ها به کلاس اول می‌روند و هر یک از آن‌ها با مشکلات و مسائلی در زندگی خود دست و پنجه نرم می‌کند. کارگردان فصل اول سریال با هوشیاری آنچه را در زندگی این 5 زن و خانواده‌های آن‌ها و روابط آنان با یکدیگر می‌گذرد در قالب رابطه فرزندانی که تازه رفتن به مدرسه را آغاز کرده‌اند، واکاوی می‌کرد. به‌تدریج عوامل دیگری به این رابطه اضافه می‌شد که وضعیت این افراد را بیش از پیش به مسائل تازه‌ای وارد می‌کرد. اما ژان مارک ولی با هوشیاری سطح این روابط را به شکلی نگاه داشته بود که سریال برچسب زنانه بودن نخورد. تماشای سریال دروغ‌های کوچک بزرگ از دریچه نگاه کودکان این 5 خانواده و نوع ارتباط مادران با یکدیگر در کنار یک خط داستانی پرفرازونشیب، همه شرایط لازم برای موفقیت این مینی‌سریال را فراهم آورد.

نیکول کیدمن
نیکول کیدمن

خیلی زود دروغ‌های کوچک بزرگ مورد توجه قرار گرفت و در فصل جوایز همان سال نیز جایزه‌های فراوانی را کسب کرد. انیستیتوی فیلم آمریکا این سریال را در میان 10 برنامه تلویزیونی برتر سال 2017 قرار داد. این در حالی بود که در مراسم گلدن‌گلوب نیز دروغ‌های کوچک بزرگ در 6 رشته نامزد شد و 4 جایزه را در بخش‌های مختلف به خود اختصاص داد.

در جوایز امی – که مراسمی تخصصی برای سریال‌های تلویزیونی است – آن سال نیز در رقابت با مینی‌سریال‌ها، بخش مهمی از جوایز به این سریال رسید. دروغ‌های کوچک بزرگ همه جوایز را به دست آورده بود و به نظر می‌رسید که داستان به پایان رسیده است. اما این همه ماجرا نبود. آن‌گونه که نیکول کیدمن، بازیگر و تهیه‌کننده اجرایی این سریال، گفته است، بعد از پایان فصل اول اتفاقاتی افتاد که عوامل تصمیم گرفتند برای ساخت فصل دوم نیز بازگردند: مثل این بود که همه برگردانده شده بودیم داخل یک گرداب. چون همه می‌گفتیم خب فصل بعدی در کار نیست ولی بعد انگار یک اجباری وجود داشت، نوعی انرژی که همه‌مان را برگرداند.

 اما در این راه اتفاقی افتاد و آن عدم بازگشت ژان مارک ولی برای کارگردانی فصل دوم بود. این مسأله باعث شد که پس از جستجوی فراوان آندره‌آ آرنولد، کارگردان مشهور بریتانیایی پشت دوربین این فصل قرار گیرد. ضمن اینکه مریل استریپ هم به جمع بازیگران اضافه شد و حالا می‌شد توقع یک اتفاق فوق‌العاده را داشت. فصل دوم بین روزهای 9 ژوئن تا 21 جولای 2019 از شبکه HBO پخش شد.

یک فصل متفاوت

اما فصل دوم سریال دروغ‌های کوچک بزرگ آن‌چیزی نبود که از فصل اول دیده بودیم. فصل دوم که هفته گذشته با پخش اپیزود هفتم و آخر به کار خود پایان داد، با تغییری بزرگ روبه‌رو بود. هرچند دیوید کلی برای نوشتن این فصل، موریارتی، نویسنده رمان، را نیز در کنار خود می‌دید، اما گویا تغییر کارگردان نوع رویکردهای سریال را با خدشه مواجه کرده بود. هر چه در فصل اول تلاش می‌شد روابط خانوادگی هر یک از زنان با همه فرازونشیب‌های آن مورد توجه قرار گیرد، فصل دوم به شکل جدی به هر یک از آنان می‌پرداخت و عملاً آرنولد قصد کرده بود که یک سریال زنانه بسازد. همه آنچه به عنوان خانواده در این سریال اهمیت فراوانی داشت در این فصل در حاشیه قرار گرفته و سازندگان ترجیح داده بودند که مشکلات ناشی از تصمیم زنان برای پنهان کردن قتل در پایان فصل اول را از دیدگاه آنان بررسی کنند. آنچه در هر خانواده رخ می‌داد نیز دیگر سویه متفاوتی نداشت و بیشتر مخاطب را سردرگم می‌کرد تا اینکه کمکی به پیشبرد داستان کند.

یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های فصل دوم به نوع تدوین آن برمی‌گشت. سکانس‌های کوتاه با ‌کات‌های فراوان در بخش مهمی از این فصل نشان از یک سردرگمی اساسی داشت. حضور 11 تدوین‌گر در این فصل شاید نشان می‌داد که شایعه مشکلات سازنده اصلی سریال، دیوید کلی، با کارگردان این فصل، اندره‌آ آرنولد، احتمالاً واقعیت داشته است. نوع تدوین این فصل به گونه‌ای بود که تا قبل از قسمت پایانی سریال کشش فصل قبل را به هیچ وجه تداعی نمی‌کرد.

مریل استریپ
مریل استریپ

اما در اینجا نباید از بازی منحصربه‌فرد مریل استریپ گذشت. درحالی‌که بازیگران سریال در فصل دوم نیز همچون فصل قبل بازی‌های بی‌نقص و تماشایی ارائه می‌کنند، مریل استریپ در نقش مری‌لوییز یکی از بازی‌های درخشان و سرشار از حس و جنون را به مخاطب نشان می‌دهد. در مجموع می‌توان گفت دروغ‌های کوچک بزرگ همچنان یکی از سریال‌های مهم سال‌های اخیر است؛ هرچند فصل دوم آن چنگ چندانی به دل نزند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer