وقتی مصدومان سوختگی در آتش کمبود امکانات دوباره می‌سوزند! - رسانه مجازی نیلسو

وقتی مصدومان سوختگی در آتش کمبود امکانات دوباره می‌سوزند!

گزارش نیلسو در مورد وضعیت نامطلوب مصدومان سوختگی

درمان سوختگی

اگر خواسته باشیم تیتری برای کمبود امکانات برای درمان سوختگی در ایران انتخاب کنیم بهترین تیتر این است که بیماران سوخته در کمبود امکانات بار دیگر می‌سوزند. بیماران سوخته به دلیل کمبود امکانات در شهرهای دورافتاده به راحتی جان خود را از دست می‌دهند.

تنها نگاهی به تعداد بیمارستان‌های سوختگی در کشور و تعداد تخت‌های اختصاص یافته به این بخش نشان می‌دهد که این ارزیابی چندان دور از ذهن نیست. کمبود تخت با استاندارد لازم برای درمان سوختگی، همواره به عنوان یک معضل مطرح شده است. با این حال به نظر می‌رسد که تعداد تخت‌های موجود نه تنها کافی نیست بلکه استاندارد لازم هم ندارد.

این نکته‌‌ای بود که قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم به آن اشاره کرد. معاونت درمان به آمار تخت‌های سوختگی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۱۱۰۰ تخت سوختگی و ۲۰۰ تخت ویژه سوختگی داریم و به حدود ۲ هزار تخت سوختگی در کشور نیاز داریم. حوادث و سوانح سوختگی سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار مراجعه را به خود اختصاص می‌دهد که ۱۰ درصد از مصدومان بستری می‌شوند و متاسفانه از حدود ۲ تا ۳ هزار مصدوم سوختگی که نیاز به بستری دارند، ده درصد فوت می‌کنند.

افزایش عفونت بیمارستانی

 درست در شرایطی که معاونت درمان وزارت بهداشت به فقدان و کمبود تخت سوختگی اشاره دارد. این سوال برای بسیاری از مردم مطرح می‌شود که استاندارد لازم برای درمان مصدومان سوختگی چیست؟ چه ضرورتی دارد که مصدومان سوخته در شرایط خاص درمان شوند؟ آیا نگهداری مصدومان در بیمارستان‌های جنرال خطرناک است؟

فرهاد حافظی رئیس چهارمین همایش کشوری سوختگی به فقدان استاندارد لازم برای درمان مصدومان سوخته اشاره و تصریح کرد: بر اساس استانداردهای جهانی هر بیمار سوخته با یک اتاق و دو پرستار باید درمان شود ولی متاسفانه در ایران چنین استانداری وجود ندارد و به همین جهت مشکلات عفونت بعد از سوختگی علت اصلی مرگ و میر این قبیل بیماران است. بیشتر مرگ و میر بیماران سوخته به خاطر عفونت‌های بعد از سوختگی است و اشکال ما این است که بیمارستان‌هایمان از نظر بیمار شلوغ است و بیماران سوخته خیلی زیادی در آنها بستری هستند و تعداد اتاق‌های ایزوله که بتوانیم خدمات به آنها بدهیم کم است.

البته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران پیش‌نیاز جلوگیری از عفونت‌های بعد از سوختگی را اضافه کردن تعداد تخت‌های بیمارستان‌های بزرگ در سطح کشور دانست به ترتیبی که در هر بیمارستان تعداد بیماران به ۱۰ الی ۲۰ نفر محدود شود. شاید بیان این موضوع عجیب به نظر برسد اما عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعتقاد دارد که در یک بیمارستان با تعداد بیماران بیشتر از حد استاندارد، انتقال عفونت به یکدیگر زیادتر می‌شود و مرگ و میر بالا می‌رود. مهمتر اینکه مراکز سوختگی تهران جوابگوی بیماران نیست و ضروری است که حداقل ۱۰ تا ۱۵ بیمارستان در سطح تهران خدمات سوختگی ارائه دهند تا از جمعیت سوختگی در یک بیمارستان کم شود و از انتقال عفونت زخم از یک بیمار به بیمار دیگر جلوگیری شود.

با این وجود مشاهده می‌شود که بیماران سوخته در وضعیت بسیار بدی در بیمارستان‌های تهران در کنار یکدیگر و در اتاق‌های غیرایزوله نگهداری می‌شوند و خبری از استانداردهای جهانی نیست. در شرایطی که تخت لازم برای درمان بیماران سوخته در تهران وجود ندارد شما می‌توانید تصور کنید که در سایر شهرها وضعیت به چه صورت است. کمااینکه در آمار تاسف‌باری اعلام شده است که سه هزار نفر از مصدمان سوختگی جان می‌سپارند. با این حال به نظر می‌رسد که باید اقدامی جدی را در این زمینه انجام داد تا بیماران سوخته امروز به معلولان فردای جامعه تبدیل نشوند و بتواند در صورت زنده ماندن به زندگی طبیعی خود ادامه دهند کما اینکه سوختگی دومین عامل معلولیت پس از حوادث رانندگی در کشور اعلام شده است. شاید ترس از افزایش آمار مرگ و میر و معلولان بیشتر موجب شده تا وزارت بهداشت درصدد برآید تا بودجه بیشتری را برای درمان سوختگی اختصاص دهد.

درمان میلیونی

اگر خدای ناکرده دچار سوختگی گسترده در ایران شده و زنده ماندید، باید دعا کنید که این سوختگی به گونه‌ای باشد که بتوانید با لباس آن را بپوشانید. در غیراینصورت ناچار هستید تا خود را مرتب خود را به تیغ جراحی بسپارید و تازه مشخص نیست که بتوانید نتیجه خوبی را بدست آوردید. به هر حال هزینه پنج میلیونی برای درمان هر درصد سوختگی در بخش خصوصی موجب شده که بسیاری از بیماران ترجیح بدهند در بیمارستان دولتی اقدام به عمل جراحی کند.

مصطفی ده‌مرده‌ئی رئیس بیمارستان سوختگی شهید مطهری چندی پیش رایگان شدن درمان بیمارانی که دچار سوختگی شده‌اند را رسانه‌ای کرد. بنا برگفته ریاست بیمارستان، در بیمارستان شهید مطهری و حضرت فاطمه (س) در صورتی که بیمار استطاعت مالی نداشته باشد خدمات درمانی رایگان به بیمار ارائه می‌شود. شاید این سوال مطرح شود که هزینه درمان هر درصد سوختگی چقدراست. درحال حاضر درمان هر درصد سوختگی در بیمارستان‌های خصوصی حدود ۵ میلیون تومان است که در بیمارستان‌های دولتی این هزینه یک میلیون تومان بوده که ۶ درصد آن را دولت پرداخت می‌کند.

عدم حمایت بیمه‌ها  

اگر قرار است تا به بیماران سوخته خدمت‌رسانی بیشتری صورت بگیرد لازم است تا تعداد تخت‌های سوختگی در سطح کشور افزایش یابد. با این حال تنها بررسی قیمت راه‌اندازی یک تخت بیمارستانی نشان می‌دهد که چرا از راه‌اندازی تخت سوختگی استقبال نمی‌شود و بخش خصوصی به این موضوع ورود نمی‌کند. واقعیت این است که ایجاد یک تخت سوختگی در کشور یک تا یک و نیم میلیارد تومان هزینه بدنبال دارد این در حالی است که هزینه ساخت و راه اندازی یک تخت معمولی بیمارستانی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان هزینه بدنبال دارد.

فارغ از هزینه بالای راه‌اندازی تخت سوختگی باید این نکته را مدنظر قرار داد که هزینه بالای جانبی موجب شده که بخش خصوصی از راه‌اندازی بخش سوختگی استقبال نکند. به هر حال در سوختگی‌های بالای ۵۰ درصد تنها راه نجات، استفاده از بانک پوست است. هزینه بهره‌گیری از بانک پوست بسیار بالا است که با توجه به اینکه بیشتر افراد ضعیف دچار سوختگی می‌شوند و ۹۰ درصد قشر سوخته افرادی هستند که توان پرداخت چنین هزینه‌ای را ندارند به همین دلیل بیمه‌ها از ورود به این بخش استقبال نمی‌کنند.

دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی فوق تخصص پلاستیک در گفتگو «با رسانه مجازی نیلسو» به مشکلات بیماران سوخته اشاره کرد و گفت: بسیاری از مصدومان سوختگی با وجود چندین بار عمل جراحی پلاستیک هنوز نتوانستند وضعیت مناسبی از نظر ظاهری پیدا کنند که همین موضوع سبب شده که از نظر روحی آسیب ببینند. بدتر اینکه بسیاری از این مصدمان نیاز به حمایت بیشتر مالی دارند که در توان دولت نیست. به طور مثال دانش‌اموزان شین‌ابادی نیازمند صرف هزینه‌های بیشتر هستند که با وجود وعده‌های وزارت آموزش و پرورش به آن عمل نشد. پیشنهاد ما این است که درصدی از طرح تحول سلامت به صورت اختصاصی به درمان سوختگی اختصاص پیدا کند تا وضعیت درمان سوختگی از حالت عقب‌ماندگی خارج شده و مصدومان شرایط بهتری را تجربه کنند. در این صورت مصدومان سوختگی دچار افسردگی نمی‌شوند مشکلی که موجب شده تا خانواده مصدمان سوختگی دچار بحران شوند. باید امکاناتی فراهم شود تا سوختگی کمتر رخ بدهد و در صورت وقوع، رسیدگی مناسبی صورت بگیرد. در چنین شرایطی بیماران در وقت مناسب تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند وبه تعداد معلولان جامعه اضافه نمی‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer