پای لنگ موتور آشنایی با میل لنگ، کارکرد و معایب آن - رسانه مجازی نیلسو

پای لنگ موتور آشنایی با میل لنگ، کارکرد و معایب آن

  • توسط جواد محمدی
3 scaled - پای لنگ موتور  آشنایی با میل لنگ، کارکرد و معایب آن

در تمام موتورهای درون سوز و حتی پیشرانه های بخار، قطعه ای به نام میل لنگ وجود دارد که حرکت رفت و برگشتی پیستون را به حرکت دورانی تبدیل می کند. این قطعه حتی در پیشرانه های دورانی ونکل نیز وجود دارد و به نوعی می توان گفت از قسمت های ثابت پیشرانه های سوختی در طول تاریخ است.

آشنایی با میل لنگ :
میل لنگ یا Crankshaft قطعه ای است که در پایین موتور قرار داشته و حرکت رفت و برگشتی پیستون ها را به حرکت دورانی تبدیل می کند. میل لنگ در احاطه یاتاقان های ثابت قرار دارد و شاتون نیز به کمک یاتاقان های متحرک بر روی میل لنگ قرار می گیرد. به یک سر این وسیله که از موتور بیرون است، پولی اصلی موتور که پولی سر میل لنگ نام دارد، متصل شده است و در سر دیگر آن نیز چرخ طیار یا همان فلایویل قرار می گیرد. میل لنگ یک وسیله کاملا همگن است به این معنی که اگر به صورت خوابیده آن را بر روی یک سطح کاملا صاف قرار دهیم، در همان حالت خواهد ایستاد و به اطراف نخواهد چرخید. چرا که کوچکترین لنگ و یا سبک و سنگینی در آن منجر به بروز لرزش های شدید در دور های بالای موتور خواهد شد. سوراخ هایی که بر روی میل لنگ قرار دارند به منظور رساندن روغن به قطعاتی همچون یاتاقان هاست.

1 14 - پای لنگ موتور  آشنایی با میل لنگ، کارکرد و معایب آن

شاتون ها بر روی میل لنگ قرار می گیرند که در محل بسته شدن آن ها به این قطعه از یاتاقان استفاده می شود. در واقع شاتون و پیستون حرکت رفت و برگشتی خود را به میل لنگ منتقل می کنند.

معایب و خرابی ها :
کمبود روغن در کارتل و یا مشکل در روانکاری موتور که در وهله اول بر روی یاتاقان ها اثر می گذارد، منجر به خرابی میل لنگ نیز خواهد شد که در این صورت باید میل لنگ دوباره به حالت کاملا صیقلی خود در مناطق متصل با یاتاقان ها تبدیل شود. به این کار سنگ زنی میل لنگ یا میل لنگ تراشی می گویند که بعد از هر بار تکرار این کار، شماره میل لنگ یک پله بالا تر می رود و یاتاقان نیز همین روال را طی می کندتا با لاغر تر شدن میل لنگ در محل اتصالات آن، یاتاقان نیز ضخیم تر شود و به این ترتیب لقی بین میل لنگ و یاتاقان در حد استاندارد آن باقی بماند. برای مثال وقتی میل لنگ از شماره 10 با سنگ خوردن به شماره 20 می رسد، یاتاقان نیز از شماره 10 به 20 تغییر می کند تا با میل لنگ کاملا هماهنگ باشد. در خودرو های سنگین، معکوس کشیدن های شدید می تواند منجر به بریدن این قطعه شود.
البته خرابی میل لنگ می تواند ناشی از اتفاقات دیگری مثل ایراد در بالای موتور نیز باشد. برای مثال بروز پدیده ضربه در حالت شدید باعث خرابی یاتاقان ها و حتی میل لنگ خواهد شد که در این وضعیت میل لنگ ممکن است دو پهن شود. همچنین از دیگر خرابی های میل لنگ، نشتی از کاسه نمد انتهای آن است. این اتفاق باعث خروج روغن از ته میل لنگ خواهد شد.

2 4 - پای لنگ موتور  آشنایی با میل لنگ، کارکرد و معایب آن

بریدن میل لنگ از شایع ترین ایراداتی است که در این قطعه پیش می آید.

3 6 1024x520 - پای لنگ موتور  آشنایی با میل لنگ، کارکرد و معایب آن

: سایه انداختن و در نهایت سرخ شدن یاتاقان از نشانه های خرابی این قطعه است که ممکن است میل لنگ را نیز تحت تاثیر قرار داده باشد.

ساعت زدن شاتون و میل لنگ :
برای تشخیص خرابی میل لنگ آن را ساعت می زنند. به این معنی که با کمک ریزسنج، قطر آن را در محل قرارگیری شاتون ها سنجیده و سپس با قطر داخلی شاتون در حالی که یاتاقان ها روی آن نصب است، می سنجند که این کار به کمک ساعت اندیکاتور صورت می گیرد. این میزان لقی باید در حد مجازی باشد که در غیر این صورت باید تعمیر شده و یاتاقان مناسب برای آن در نظر گرفت. همچنین تابیدگی و دوپهن شدن میل لنگ نیز به این شکل بررسی می شود.

4 5 1024x576 - پای لنگ موتور  آشنایی با میل لنگ، کارکرد و معایب آن

: ساعت اندیکاتور برای اندازه گیری قطرهای داخلی اجزایی مثل شاتون و سیلندر استفاده می شود. قطر میل لنگ توسط ریزسنج اندازه گیری می شود.

همگن بودن میل لنگ :
میل لنگ قطعه ای سنگین است که چون حرکت دورانی دارد، کمترین لنگ و نامتوازن بودن وزن آن می تواند باعث ایجاد لرزش و خرابی در قسمت های مختلف پیشرانه شود. از این رو این قطعه کاملا همگن و از نظر وزنی متوازن ساخته می شود. میل لنگ دارای وزنه یا اصطلاحا لنگ هایی است که وظیفه متوازن کردن وزن آن را برعهده دارند و در اطراف محل بسته شدن شاتون ها قرارگرفته اند. تعداد بالای این وزنه ها باعث می شود تا گشتاور تولیدی موتور و کشش آن تا اندکی بیشتر شود اما از طرفی به خاطر سنگین بودن، کمی از شتاب گیری پیشرانه خواهند کاست. گاهی اوقات میل لنگ به کمک وزنه ای در سر خود که به بالانسر معروف است و در واقع همان پولی تسمه هاست، همگن می شود.

ارتباط میل لنگ با دیگر اعضای پیشرانه :
میل لنگ قطعه ای است که انرژی تولیدی در سیلندرها به آن منتقل می شود. در یک سر این قطعه فلایویل قرار دارد و در سر دیگر نیز پولی های جلوی موتور است. از این قسمت دیگر بخش های پیشرانه مثل سوپرشارژر، دینام و آلترناتور، کمپرسور کولر، واترپمپ و میل سوپاپ نیرو گرفته و کار می کنند

5 4 1024x576 - پای لنگ موتور  آشنایی با میل لنگ، کارکرد و معایب آن

در قسمت جلوی موتور، ادواتی مثل دینام، کمپرسور کولر، پمپ هیدرولیک و… قرار دارند که حرکت خود را از میل لنگ و به کمک تسمه ها دریافت می کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer