پرسپولیس و استقلال به چه بازیکنانی نیاز دارند؟ - رسانه مجازی نیلسو

پرسپولیس و استقلال به چه بازیکنانی نیاز دارند؟

فصل نقل و انتقالات فوتبال ایران هنوز ادامه دارد و همچنان تیم‌های لیگ برتری و به‌خصوص تیم‌های پرطرفدار استقلال و پرسپولیس همچنان به دنبال ترکیب کادر بازیکنان خود هستند.

  • توسط نیلوفر حامدی
190918 864 1 - پرسپولیس و استقلال به چه بازیکنانی نیاز دارند؟

از ابتدای نقل و انتقالات، پرسپولیس 7 بازیکن و استقلال 8 بازیکن جدید به خدمت گرفته‌اند. 6 بازیکن نیز از جمع سرخپوشان و 16 بازیکن از تیم استقلال جدا شده‌اند. اما آیا این دو تیم همچنان به بازیکنان جدیدی نیاز دارند؟

بیشتر بخوانید:

پرسپولیس و نیاز به مهاجم

در همان فصل گذشته لیگ برتر فوتبال ایران، نیاز پرسپولیس به یک مهاجم نوک گل‌زن ضروری به نظر می‌رسید. حتی برانکو ایوانکوویچ هم از باشگاه خواسته بود برای خرید یک مهاجم در فصل نقل و انتقالات اقدام کند. با وجود این، پرسپولیس تا حالا 6 بازیکن گرفته است که هیچ‌کدام از آنها مهاجم نوک محسوب نمی‌شوند. مهدی طارمی هدف اصلی پرسپولیس برای خط حمله بود ولی این بازیکن هم پس از مدت‌ها معطلی، به تیم ریوآوه پرتغال پیوست تا دست پرسپولیس خالی بماند. حالا شاید جذب مهاجم خارجی، تنها شانس پرسپولیسی‌ها برای تقویت خط حمله باشد.

پرسپولیس که پس از انتخاب گابریل کالدرون به عنوان سرمربی، جذب چند ستاره و خرید بازیکن جوان و البته قرار دادن چند بازیکن در لیست مازاد خود، نقل و انتقالات را طوفانی پشت سر گذاشته است، می‌تواند حالا با خرید مهاجم خارجی فهرست تیم را تکمیل کند. این در حالی است که پرسپولیس همین الان هم ۱۷ بازیکن بزرگسال را در اختیار دارد و اگر بخواهد مهاجمی در این رده سنی جذب کند، فقط یک جای خالی خواهد داشت. سه مهره زیر ۲۵ سال هم در پرسپولیس حضور دارند. اما آنچه هواداران پرسپولیس را نگران می‌کند این است که در سال‌های اخیر، مهاجمان خارجی این تیم معمولاً عملکرد خوبی نداشته‌اند و در عوض بازیکنانی نظیر علی علیپور و مهدی طارمی در ترکیب پرسپولیس بیشتر درخشیده‌اند و حتی برای سه سال پیاپی عنوان آقای گلی لیگ برتر را نیز کسب کردند.

کالدرون گفت: از باشگاه خواستم یک مهاجم قدبلند جذب کند و گفتم که این بازیکن ترجیحاً می‌تواند به عنوان بازیکن قرضی به پرسپولیس بیاید و باشگاه را تحت فشار نگذاشتم که حتماً یک بازیکن بخرند.
کالدرون گفت: از باشگاه خواستم یک مهاجم قدبلند جذب کند و گفتم که این بازیکن ترجیحاً می‌تواند به عنوان بازیکن قرضی به پرسپولیس بیاید و باشگاه را تحت فشار نگذاشتم که حتماً یک بازیکن بخرند.

اما سوال مهم اینجاست که آیا پرسپولیس اساساً به خرید مهاجم نوک احتیاج دارد؟ پرسپولیس در نیم‌فصل دوم فصل گذشته لیگ برتر تیم بسیار پرستاره‌ای را در اختیار داشت و موفق شد علاوه بر کسب سومین قهرمانی پیاپی در لیگ برتر،‌ پس از 20 سال توانست در یک فصل به‌طور همزمان جام قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی را از آن خود کند تا هم هت‌تریک کند و هم دبل. این افتخارات در فصلی به دست آمد که برای پرسپولیس با محرومیت از نقل و انتقالات و جدایی پنج ستاره مطرح تیم در تابستان آغاز شد. در ابتدای فصل قبل گمان می‌رفت که پرسپولیس شرایط خوبی نداشته باشد ولی برخلاف پیش‌بینی‌ها، سرخپوشان بهترین فصل خود را پشت سر گذاشتند. در زمستان که محرومیت نقل و انتقالاتی پرسپولیس به پایان رسید، این تیم با خرید چند ستاره تیم خود را تقویت کرد و به تیمی پرستاره تبدیل شد.

 از تیم فصل گذشته، تاکنون ماریو بودیمیر به خواست خود جدا شد و سروش رفیعی، مهدی شریفی و سعید کریمی نیز دیگر مهاجمانی بودند که پرسپولیس را ترک کردند. به جای این بازیکنان، فرشاد احمدزاده و وحید امیری به پرسپولیس ملحق شدند. اکنون کالدرون ۱۰ عنصر هجومی سرشناس را در فهرست خود دارد. علی علیپور، مهدی ترابی، احمد نوراللهی، بشار رسن، وحید امیری، امید عالیشاه، فرشاد احمدزاده، امیر روستایی، محمدامین اسدی و سیامک نعمتی بازیکنان پرسپولیس هستند که قابلیت بازی در خط حمله و بخش هجومی تیم را دارند.

با این بازیکنان به نظر می‌رسد که حتی در صورت اضافه نشدن یک مهاجم نوک کلاسیک هم پرسپولیس نباید مشکل خاصی در خط حمله و گلزنی داشته باشد. ولی مسأله اینجاست که گابریل کالدرون در مصاحبه‌های اخیر خود چند بار به صراحت اعلام کرده است که به مهاجم نوک نیاز مبرمی دارد. او پیش‌تر گفته بود که دو بازیکن را به باشگاه معرفی کرده و چند روز قبل نیز گفته بود که امیدوارم مهاجم تیم تا ۴۸ ساعت بعد اینجا باشد.

او همچنین چند بار به لزوم جذب بازیکن بلندقامت اشاره کرده است. کالدرون گفت: از باشگاه خواستم یک مهاجم قدبلند جذب کند و گفتم که این بازیکن ترجیحاً می‌تواند به عنوان بازیکن قرضی به پرسپولیس بیاید و باشگاه را تحت فشار نگذاشتم که حتماً یک بازیکن بخرند. چون فکر می‌کنم این شرایط منطقی‌تر است که بازیکن جدید به تیم ملحق شود و کیفیت خود را نشان دهد و سپس برای خرید دائمی او اقدام شود.

این در حالی است که عده‌ای تصور می‌کردند با خرید وحید امیری و حضور مهره‌هایی نظیر مهدی ترابی، کالدرون نیازی به مهاجم نداشته باشد، اما او گفت که این بازیکنان را مهاجم نمی‌داند.

همچنان این سوال وجود دارد که آیا خرید مهاجم خارجی منطقی است؟ پرسپولیس تاکنون سه خرید در فهرست بزرگسالان خود داشته است. این تیم برای قرارداد بستن به گابریل کالدرون هم مجبور شده است که ارز خارجی هزینه کند و از طرف دیگر، بدهی سنگینی هم به برانکو ایوانکوویچ و دیگر خارجی‌های جداشده از فصل پیش دارد. در این شرایط و در حالی که هر روز درآمد دلاری باشگاه‌های ایرانی کمتر می‌شود و مشخص نیست در فصل جدید هم هواداران به چه شکل قرار است با سامانه هواداری همکاری کنند، مشکلات مالی باشگاه هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. در این وضعیت که پرسپولیس ۱۰ مهره هجومی در اختیار دارد و مهاجم نوک تیم نیز در فصل هفدهم آقای گل لیگ برتر شد و در فصل هجدهم سومین گلزن برتر مسابقات و بهترین گلزن ایرانی لیگ برتر بود، آیا جذب مهاجم نوک خارجی نیاز اصلی سرخپوشان است و آیا بهتر نیست که قرمزها منابع خود را به شکل بهتری هزینه کنند؟

سهمیه خریدهای استقلال از بازیکنان لیگ برتری با جذب 6 بازیکن به اتمام رسیده و آبی‌ها تنها می‌توانند بازیکن خارجی جذب کنند یا از بازیکنان لیگ دسته یک بازیکن جدیدی به خدمت بگیرند.
سهمیه خریدهای استقلال از بازیکنان لیگ برتری با جذب 6 بازیکن به اتمام رسیده و آبی‌ها تنها می‌توانند بازیکن خارجی جذب کنند یا از بازیکنان لیگ دسته یک بازیکن جدیدی به خدمت بگیرند.

نکته مهم دیگر این است که با توجه به علاقه گابریل کالدرون به سیستم ۴-۳-۳، چطور ممکن است یک مهاجم نوک باتجربه نیمکت‌نشین علی علیپور بماند؟ خود کالدرون نیز در مصاحبه خود با خبرنگاران گفته بود: ما علاوه بر علیپور بازیکنان جوان خوبی داریم اما بازیکن جوان هم باید فرصت و وقت داشته باشند که خودشان را نشان دهند. آیا شما فکر می‌کنید تیم‌هایی مثل بارسلونا و رئال مادرید می‌توانند با بازیکنان جوان قهرمان شوند؟

جری بنگستون، گادوین منشا و ماریو بودیمیر سه مهاجم خارجی پرسپولیس در چند فصل گذشته بودند که اتفاقاً همگی آنها نیز عملکرد ضعیفی از خود به جای گذاشتند. کل گل‌هایی که این سه بازیکن با پیراهن پرسپولیس به ثمر رساندند به اندازه گل‌های یک فصل علی علیپور هم نبود. در تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران چهار بازیکن با پیراهن پرسپولیس به عنوان آقای گلی رسیده‌اند که اتفاقاً هر چهار نفر آنها هم ایرانی بوده‌اند؛ علی دایی، محسن خلیلی، علی علیپور و مهدی طارمی. در این شرایط معلوم نیست چرا باشگاه پرسپولیس بازهم به دنبال پیدا کردن یک مهاجم خارجی برای تیم است.

استقلال به دنبال کامل شدن

سرانجام پس از کش‌وقوس فراوان، علی کریمی قرارداد خود را با استقلال تمدید کرد، آن هم حدود 40 روز پس از فرصتی که برای تمدید قرارداد او در نظر گرفته شده بود. با باقی ماندن کریمی در استقلال، تا حدی خیال استقلالی‌ها راحت شد و این تیم در مسیر کامل شدن قرار گرفت.

در همان روز تمدید قرارداد علی کریمی، محسن کریمی هم به تمرینات استقلال بازگشت تا به این ترتیب آبی‌پوشان، در یک روز دو بازیکن خود را که تصور می‌رفت از تیم جدا شده‌اند، حفظ کرد. با وجود بازگشت این دو بازیکن، هنوز استقلال در لیست 18 نفره بازیکنان بالای 25 سال خود، سه جای خالی دارد و می‌تواند بازیکنان جدیدی را به خدمت بگیرد. امیرحسین فتحی، مدیرعامل استقلال هم که این روزها جایگاه و محبوبیت خوبی میان هواداران این تیم ندارد، به‌تازگی گفته است در روزهای آینده اتفاقات خوبی برای آبی‌ها رخ خواهد داد.

امید نورافکن، اللهیار صیادمنش، امیرحسین اسماعیل‌زاده، سیدمهدی رحمتی، فرشاد محمدی‌مهر، میثم تیموری، آرمین سهرابیان، آیاندا پاتوسی، اسماعیل گونسالوس، پژمان منتظری، خسرو حیدری، روح‌الله باقری، روزبه چشمی، طارق همام، گادوین منشا بازیکنانی هستند که تاکنون به صورت رسمی از استقلال جدا شده‌اند.

استقلال در دروازه و خط دفاعی خود بازیکنان مطمئنی در اختیار دارد. سید حسین حسینی، وریا غفوری، محمد دانشگر، سیاوش یزدانی و میلاد باقری بازیکنانی هستند که در این دو پست سهمیه بالای 25 سال استقلال محسوب می‌شوند تا تنها پنج بازیکن این پست در میان بازیکنان باتجربه و قدیمی این تیم باشند. استقلال در بخش دفاعی خود میلاد زکی‌پور را نیز در فهرست زیر 25 سال دارد که جایی در فهرست 18 نفره بازیکنان بزرگسال اشغال نمی‌کند. عارف غلامی، شاهین طاهرخانی و امیرحسین کارگر دیگر بازیکنانی هستند که در این پست و در سهمیه زیر 23 سال حضور دارند و مهدی نوراللهی نیز دروازه بان زیر 23 سال استقلال است.

 اکنون کالدرون ۱۰ عنصر هجومی سرشناس را در فهرست خود دارد. علی علیپور، مهدی ترابی، احمد نوراللهی، بشار رسن، وحید امیری، امید عالیشاه، فرشاد احمدزاده، امیر روستایی، محمدامین اسدی و سیامک نعمتی بازیکنان پرسپولیس هستند که قابلیت بازی در خط حمله و بخش هجومی تیم را دارند.
اکنون کالدرون ۱۰ عنصر هجومی سرشناس را در فهرست خود دارد. علی علیپور، مهدی ترابی، احمد نوراللهی، بشار رسن، وحید امیری، امید عالیشاه، فرشاد احمدزاده، امیر روستایی، محمدامین اسدی و سیامک نعمتی بازیکنان پرسپولیس هستند که قابلیت بازی در خط حمله و بخش هجومی تیم را دارند.

فرشید اسماعیلی، داریوش شجاعیان، مسعود ریگی، علی کریمی، آرش رضاوند و فرشید باقری هم در خط میانی استقلال بازی می‌کنند. این 6 بازیکن در لیست بزرگسالان استقلال هستند تا خط میانی این تیم باتجربه و با تعداد بازیکن زیاد برای یک فصل سخت آماده شود. البته در کنار این 6 بازیکن باتجربه، استقلال در خط میانی رضا آذری و سینا خادم‌پور جوان را نیز به عنوان سهمیه زیر 23 سال در اختیار دارد.

در خط حمله مرتضی تبریزی، علی دشتی و شیخ دیاباته به همراه محسن کریمی بازیکنانی هستند که برای استقلال در فهرست بالای 25 سال حضور دارند و بازیکنان باتجربه آبی‌ها محسوب می‌شوند. همچنین مهدی قائدی، سجاد آقایی و محمد بلبلی نیز به عنوان سهمیه زیر 23 سال در ترکیب خط آتش استقلال حضور دارند.

به این ترتیب، استقلال 15 بازیکن در سهمیه بالای 25 سال خود در اختیار دارد و این تیم همچنین 11 بازیکن در اختیار دارد که تاریخ تولد آنها بعد از سال 1375 است و سهمیه بزرگسال محسوب نمی‌شوند. با وجود اینکه استقلال تیم پرمهره‌ای در اختیار دارد، این تیم هنوز هم در بازار نقل و انتقالات فوتبال ایران فعال است. درحالی‌که بیشتر تیم‌های مدعی و قدرتمند فوتبال ایران ترکیب خود را برای فصل جدید لیگ برتر تکمیل کرده‌اند، شاید در روزهای آینده استقلال تنها تیم بزرگی باشد که همچنان به خریدهای خود ادامه بدهد.

به نظر می‌رسد که استقلال یک دروازه‌بان، یک دفاع چپ و یک هافبک بازی‌ساز را به صورت قطعی جذب کند. صفا هادی هم دیگر گزینه‌ای است که با مدیران استقلال برای حضور در این تیم گفتگو کرده و احتمال حضور او در خط میانی آبی‌پوشان بسیار زیاد است.

البته استقلال برای ترمیم این پست‌ها و خرید بازیکن جدید با محدودیت رو‌به‌رو است. سهمیه خریدهای استقلال از بازیکنان لیگ برتری با جذب 6 بازیکن به اتمام رسیده و آبی‌ها تنها می‌توانند بازیکن خارجی جذب کنند یا از بازیکنان لیگ دسته یک بازیکن جدیدی به خدمت بگیرند. به نظر می‌رسد در این میان جذب صفا هادی، یک دفاع چپ و یک بازی‌ساز خارجی قطعی است و برای خط دروازه هم استقلالی‌ها به لیگ ایران چشم دارند تا به این ترتیب فهرست خود را کامل کنند. البته در این مسیر محدودیت جذب بازیکن بالای 23 سال نیز برای استقلال اهمیت دارد زیرا این تیم فقط سه جای خالی در لیست بزرگسالان خود دارد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer