پرسپولیس و استقلال نزدیک‌تر از همیشه به خصوصی‌‌سازی - رسانه مجازی نیلسو

پرسپولیس و استقلال نزدیک‌تر از همیشه به خصوصی‌‌سازی

پس از چند ماه بی‌خبری، دوباره موضوع واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی مطرح شد. مسئولان دولتی همچنان مدعی هستند که عزمشان برای عملی شدن این مسئله جدی است.

  • توسط نیلوفر حامدی
استقلال و پرسپولیس

بسیاری از کارشناسان، رسانه‌ها و اهالی فوتبال از سال‌ها پیش، ضرورت واگذاری تیم‌های پرطرفدار فوتبال تهران به بخش خصوصی را مطرح کرده بودند، اما این موضوع هیچگاه به مرحله عمل نرسیده است. جدی‌ترین اقدامات برای خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس، در اوایل کار دولت حسن روحانی انجام شد.

بیشتر بخوانید:

با روی کار آمدن دولت یازدهم، وزارت ورزش اعلام کرد که هیچ بودجه‌ای برای اداره این دو باشگاه در نظر نمی‌گیرد و خود آن‌ها باید با درآمدزایی، خود را اداره کنند. در ادامه هم اعلام شد کارهای مربوط به خصوصی‌سازی دو باشگاه آغاز می‌شود. سرانجام پس از چند ماه زمینه‌سازی، ثبت‌نام از متقاضیان خرید دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آغاز شد. از همان آغاز روند کار در سازمان خصوصی‌سازی، این نگرانی از سوی علاقه‌مندان و پیشکسوتان دو باشگاه مطرح شد که آیا خریدار و مالک آینده، صلاحیت کافی برای اداره باشگاهی با هواداران میلیونی را دارد یا نه. در واکنش به این نگرانی، این موضوع مطرح شد که نهادهای مربوطه باید اهلیت خریدار را تأیید کنند تا سازمان خصوصی‌سازی اجازه داشته باشد باشگاه را واگذار کند.

پس از چند بار برگزاری مزایده، یا خریداری پیدا نشد یا مشکلات دیگری برای فروش استقلال و پرسپولیس پیش آمد تا در نهایت چند مرحله مزایده بدون نتیجه به پایان برسد. در نهایت هم هیأت دولت اعلام کرد که این دو باشگاه نهادهای فرهنگی هستند و امکان واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی وجود ندارد. به این ترتیب، موضوع خصوصی‌سازی سرخابی‌ها منتفی شد. از همان آغاز هم عده‌ای می‌گفتند که عزم دولت برای واگذاری جدی نیست و این اقدامات بیشتر نمایشی است.

پس از گذشت چند سال از آن مزایده‌های بی‌نتیجه، دوباره دولت اعلام کرده است که می‌خواهد استقلال و پرسپولیس را خصوصی کند و این‌بار از تصمیم قطعی برای عملی شدن این موضوع حرف زده می‌شود. اگرچه هنوز زمان و شیوه واگذاری دو باشگاه، به صورت قطعی و رسمی مشخص نشده است و تاریخ‌های متفاوتی برای زمان نهایی آن اعلام می‌شود.

آغاز دوباره خصوصی‌سازی

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، ششم بهمن گفت که دولت مصرانه به دنبال تحقق خصوصی‌سازی و واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس است. پس از آن، سازمان خصوصی‌سازی نیز اعلام کرد: با توجه به تأکید رئیس‌جمهوری و وزیر ورزش و جوانان مبنی بر واگذاری سهام دو باشگاه، این سازمان در نظر دارد براساس برنامه زمان‌بندی‌شده تا پایان سال ۹۷ مزایده برگزار کند.

نیلسو
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان

کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی هم تصویب کرد که سهام استقلال و پرسپولیس تا شهریور ۱۳۹۸ از طریق فرابورس واگذار شود. با تصویب این موضوع در مجلس، حالا دیگر این موضوع به قانون تبدیل شده و دولت مکلف است آن را اجرا کند.

روش واگذاری پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی چیست؟

رضا غلامعلی‌پور، معاون پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران در گفتگو با خبرنگار ایرنا، بهترین روش واگذاری سهام باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی از طریق بازار سرمایه را، عرضه به‌صورت بلوک‌های سهام مدیریتی در فرابورس یا تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری بخش ورزش عنوان کرد.

وی پیشنهاد کرد که سازمان خصوصی‌سازی فرصت مشخصی، مثلاً شش‌‌ماه، در نظر بگیرد تا کنسرسیوم‌های ورزشی متقاضی شامل شرکت‌هایی متشکل از باشگاه‌داران، چهره‌های ورزشی، هواداران و حامیان مالی تشکیل شود. سپس در گام بعد، در قالب مزایده در بازار سوم فرابورس بین این کنسرسیوم‌ها رقابت برای عرضه بلوکی سهام استقلال و پرسپولیس انجام شود.

معاون فرابورس ایران مزیت این روش را واگذاری مدیریت باشگاه‌ها به افراد صاحب صلاحیت و دارای توان مالی عنوان ‌کرد.

پرسپولیس و استقلال چه زمانی خصوصی می‌شوند؟

در میانه‌های زمستان 97، افشین داوری، مدیرکل توسعه ورزش حرفه‌ای و امور باشگاه‌های وزارت ورزش و جوانان، شهریور ۹۸ را زمان واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس اعلام کرد. به گفته او، پیشنهادهای مختلفی برای نحوه واگذاری سرخابی‌ها ارائه و در نهایت یک جمع‌بندی واحد تأیید شده است. تمام شروط واگذاری از جمله میزان زیرساخت‌ها، درآمدها و بدهی‌های دو باشگاه جمع‌آوری شده است تا به صورت یک بسته در اختیار متولیان امر قرار گیرد.

داوری گفته بود: مسئولیت اصلی واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برعهده سازمان خصوصی‌سازی است که این کار از طریق فرابورس انجام می‌شود. این دو باشگاه به یک شخص خاص واگذار نمی‌شود. یکی از شرایط واگذاری هم خارج نشدن مالکیت این دو تیم از شهر تهران است.

پرسپولیس و استقلال آماده خصوصی‌سازی شدند

پس از گذشت چند ماه از وعده‌های مسئولان دولتی برای خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس، مدیرکل توسعه ورزش حرفه‌ای و امور باشگاه‌های وزارت ورزش اعلام کرد که این دو باشگاه آماده واگذاری شده‌اند.

داوری گفت: مالیات‌های سنگین دو باشگاه در سال‌های گذشته باعث شد تا مشکلاتی در بخش مجوز حرفه‌ای داشته باشند. از هشت سال پیش حسابرسی دو باشگاه انجام نشده بود و شفافیت مالی هم وجود نداشت. از طرفی، ساماندهی نشدن درآمدزایی جانبی و نوع بلیت‌فروشی دو باشگاه، مشکلات را بیشتر کرد؛ البته با تلاش وزارت ورزش و انتخاب حامیان مالی و پرداخت بدهی دو باشگاه که در مجموع حدود 55میلیارد تومان بود، مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس صادر شد.

او همچنین تأکید کرد: مسائل و موارد مربوط به این دو باشگاه در دی‌ماه سال 97 کاملاً شفاف به دستگاه‌های ذی‌صلاح، مجلس و سازمان خصوصی‌سازی تحویل داده شده است. منتظریم سازمان خصوصی‌سازی هرچه سریع‌تر طبق قوانین و مقررات، زمان مزایده را اعلام کند تا بتوانیم شاهد واگذاری این دو باشگاه باشیم.

واگذاری پرسپولیس و استقلال تا پایان سال 98

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان در روزهای اخیر، چند بار بر عزم جدی دولت برای واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی تأکید کرده است. او اعلام کرد که این مسئله حداکثر تا پایان سال 98 محقق می‌شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer