پشت‌پرده لایحه «عایدی بر سرمایه» چه خبر است؟! - رسانه مجازی نیلسو

پشت‌پرده لایحه «عایدی بر سرمایه» چه خبر است؟!

  • توسط شاهین فلسفی
پشت‌پرده لایحه «عایدی بر سرمایه» چه خبر است؟!

با توجه به کسری شدید بودجه و قوانینی که در تمام دنیا در خصوص مالیات بر عایدی مسکن و اخذ مالیات از خانه‌های خالی وجود دارد، چرا دولت از این حق طبیعی خود را محروم می‌کند؟! آیا لابی برخی افراد مانع این اقدام حیاتی می‌شود یا اینکه سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد دچار آشفتگی و ضعف در برنامه‌ریزی هستند؟!

از سال گذشته که کارگروه ویژه‌ای برای ارزیابی روند پیاده‌سازی مالیات بر عایدی سرمایه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد تا به امروز اظهارنظرهای فراوانی در رابطه با نحوه و زمان اجرای این مالیات از سوی متولیان امر منتشر شده‌ است؛ این اظهارات به گونه‌ای ضدونقیض است که هر بار بعد از انتشار، سخن قبلی مسئول مربوطه بی‌اعتبار جلوه می‌کند و این باور را در میان افکار عمومی ایجاد کرده ‌است که دولت‌ها در ایران زیر بار اخذ مالیات از حوزه‌های مرتبط با سرمایه نمی‌روند، درحالی‌که در حوزه اخذ مالیات از نیروی کار بسیار فعال ظاهر می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی فوری

یکی از اولین اظهارنظر‌ها در رابطه با لایحه مالیات بر عایدی سرمایه مربوط به حسین میرشجاعیان، معاون سابق اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی، در مرداد ماه سال ۹۷ است؛ وی در این رابطه گفته بود: به‌واسطه مالیات بر عایدی سرمایه می‌توان به‌راحتی درآمد‌های بادآورده را در این سیستم کنترل کرد، اما زمانی می‌توان این کار را کرد که روی تمام نقل و انتقالات مالی نظارت داشت.

میرشجاعیان از تشکیل کارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد خبر داده و تأکید کرده بود که این کارگروه با توجه به شرایط فعلی بازار‌ها قرار است به صورت فوری به مسأله مالیات بر عایدی سرمایه‌ها رسیدگی کند.

شرایط اخذ مالیات بر عایدی سرمایه فراهم است

همچنین سید کامل تقوی‌نژاد، رئیس سابق سازمان امور مالیاتی در اظهارنظری ضمن تأکید بر اینکه موافق اخذ مالیات بر عایدی سرمایه و افزایش درآمد‌های دولت از طریق مالیات است، گفته بود که با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های نرم‌افزاری و شبکه‌ای در حوزه اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، اجرای آن با کمتر نقصی مواجه خواهد شد.

اولویتی به نام لایحه مالیات بر عایدی سرمایه

پس از تغییر تقوی‌نژاد و انتصاب محمدقاسم پناهی به عنوان سرپرست سازمان امور مالیاتی، وی در اسفندماه سال ۹۷ دستورکار اصلی سازمان مذکور برای سال ۹۸ را ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد عنوان کرده بود که قرار است این لایحه در شش‌ماهه اول سال ۹۸ به مجلس ارسال شود. پس از این اظهار‌نظر، در اوایل اردیبهشت‌ماه ۹۸ فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی از آماده‌شدن پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد. وی گفت که این لایحه تا پایان خردادماه نهایی می‌شود.

 قطعاً اعمال قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن به ضرر عده‌ای تمام خواهد شد و به خاطر تعارض منافع، این افراد اجازه تعیین تکلیف این قانون را نمی‌دهند.
احسن علوی: قطعاً اعمال قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن به ضرر عده‌ای تمام خواهد شد و به خاطر تعارض منافع، این افراد اجازه تعیین تکلیف این قانون را نمی‌دهند.

نهم تیرماه نیز محمدعلی دهقان دهنوی، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد از جمع‌بندی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت که جمع‌بندی‌های کارشناسی انجام شده ‌است و در صورت تأمین نظر وزیر اقتصاد، لایحه مذکور به دولت می‌رود.

نهایتاً امیدعلی پارسا، رئیس جدید سازمان امور مالیاتی در ۲۱ تیر ماه 98 در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه، از نهایی شدن لایحه مالیات بر عایدی سرمایه شامل املاک، خودرو، سکه و ارز در وزارت اقتصاد و ارسال این لایحه به دولت خبر داده ‌بود.

در مجموع یک سالی می‌شد که مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی وعده ارائه لایحه‌ای با عنوان مالیات بر عایدی سرمایه را می‌دادند، اما این لایحه دقیقاً در همان زمانی که آماده ارائه به هیأت دولت و مجلس بود، ناگهان از وزارت اقتصاد به سازمان امور مالیاتی برگشت خورد.

عایدی سرمایه بخشی از لایحه مالیات بر درآمد شد

احمد زمانی، معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور در این خصوص گفت: متن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده است و در لایحه مالیات بر مجموع درآمد گنجانده و تقدیم دولت خواهد شد.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه سازمان امور مالیاتی کشور مطابق دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی متن پیش‌نویس لایحه مالیات بر جمع درآمد را نیز در دست تهیه دارد و تدوین این لایحه نیز در مراحل نهایی کار قرار دارد، مقرر شده است لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، مطابق متن نهایی‌شده موجود در قالب فصلی از مالیات بر جمع درآمد درج و تقدیم دولت شود.

همزمان با برگشت خوردن لایحه مالیات بر عایدی سرمایه توسط وزارت اقتصاد برخی نمایندگان مجلس و اقتصاددان‌ها به آن واکنش نشان دادند و علت آن را عدم تمایل دولت برای اخذ مالیات از بخش مسکن دانستند. حتی برخی از نمایندگان مجلس عنوان کردند که موضوع مالیات بر مسکن به‌طور کلی از لایحه حذف شده است.

دولت مسکن را از لایحه حذف کرد

صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در واکنش به موضوعات مطرح‌شده درباره مخالفت هیأت دولت با موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مسکن، اظهار کرد: طبق اخبار منتشرشده، هیأت دولت در نشست‌های اخیر خود و در جریان بررسی لایحه مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا، بخش مسکن را از لایحه مالیات بر عایدی سرمایه مسکن حذف کرده است.

او تصریح کرد: مجلس موافق اعمال مالیات بر عایدی سرمایه مسکن است و قطعاً این قانون باید برای ساماندهی بازار مسکن اعمال شود؛ البته در شرایط کنونی مشخص نیست که هدف دولت از حذف بخش مالیات بر بازار مسکن از لایحه مذکور چه بوده است.

بدری با انتقاد از نبود نظارت بر بازار مسکن، گفت: در شرایط کنونی بازار مسکن در دستان سوداگران و دلالان است و در این میان دولت و وزارت راه و شهرسازی نظارتی بر این بخش ندارند. متأسفانه فقدان قوانین نظارتی و مالیاتی موجب پیدایش سلاطین مسکن شده است، افرادی که به دلیل نبود قانون، مدام در حال خرید و فروش املاک جدید هستند و از این راه به سودهای کلان رسیده‌اند.

متن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده است و در لایحه مالیات بر مجموع درآمد گنجانده و تقدیم دولت خواهد شد.
زمانی: متن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده است و در لایحه مالیات بر مجموع درآمد گنجانده و تقدیم دولت خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه قطعاً اعمال مالیات بر عایدی سرمایه مسکن موجب کاهش التهابات در بازار مسکن می‌شود و اینکه این مسأله و ایجاد ثبات در بازار قطعاً در کاهش قیمت‌ها اثرگذار خواهد بود، افزود: دولت باید در کنار مالیات بر عایدی سرمایه، قانون مالیات بر خانه‌های خالی را نیز عملیاتی کند، از این رو اجرای این دو قانون دست دلالان را از بازار مسکن کوتاه خواهد کرد.

بدری گفت: مجلس قطعاً موافق اعمال مالیات بر عایدی سرمایه مسکن است و در صورت ارسال لایحه توسط دولت، مجلس این لایحه را اصلاح کرده و بخش مالیات بر عایدی سرمایه مسکن را در آن می‌گنجاند.

حذف مالیات مسکن باعث گرانی است

سید احسن علوی، نایب‌رئیس کمیسیون عمران نیز در این باره گفت: متأسفانه در نشست اخیر هیأت دولت و در جریان بررسی لایحه مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا، موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مسکن حذف شده که این اقدام قابل تأمل و تعجب‌آور است. اقتصاد به بازار سرمایه مولد و بازار سرمایه غیرمولد تقسیم می‌شود که متأسفانه در شرایط کنونی بازار غیرمولد به فضایی برای فعالیت دلالان و سوداگری آنها تبدیل شده است.

او با بیان اینکه فعالیت دلالان در بازار خرید و فروش مسکن به عنوان یک بازار غیرمولد موجب افزایش قیمت‌ها و سپس رکود تورمی شده است، گفت: قطعاً اعمال قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن به ضرر عده‌ای تمام خواهد شد و به خاطر تعارض منافع، این افراد اجازه تعیین تکلیف این قانون را نمی‌دهند.

علوی افزود: به‌طور حتم حذف موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مسکن یک نقص بسیار بزرگ در عملکرد دولت محسوب می‌شود، زیرا با این اقدام، دولت با دست خود موجب تشدید تورم در بازار مسکن خواهد شد، این در حالی است که دولت باید با وضع قوانین، سرمایه‌ها را به جای بخش تجارت به سمت حوزه تولید هدایت کند.

رد ادعای نمایندگان توسط وزیر اقتصاد

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی اما در گفتگویی با اشاره به اعلام خبری مبنی بر حذف مسکن از لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، اظهار کرد: چنین خبری صحت ندارد و مالیات بر عایدی سرمایه و بخش مسکن آن نیز در قالب اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم گنجانده شده و به مجلس ارائه می‌شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: دولت بحثی فراتر از مالیات بر عایدی سرمایه دارد و آن تدوین مالیات بر مجموع درآمد است که موضوعات گسترده‌تر و فراتری در این لایحه گنجانده شده و به مجلس ارسال می‌شود.

به گفته وزیر اقتصاد، اما لایحه اصلاح نظام جامع مالیاتی قرار است اواخر دی‌ماه به مجلس ارائه شود.

دولت عزمی برای مالیات بر عایدی سرمایه ندارد

با این حال یک اقتصاددان معتقد است طولانی شدن فرآیند ارائه لایحه مالیات بر عائدی سرمایه به مجلس و حالا ادغام آن در یک لایحه دیگر نشان می‌دهد دولت عزمی برای تقدیم این لایحه ندارد.

وحید عزیزی می‌گوید که اگر قرار باشد لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در قالب لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم به مجلس ارسال شود، آنگاه باید نیمی از لایحه مالیات‌های مستقیم تغییر کند که در این صورت بررسی آن چند سال به طول خواهد انجامید.

دست‌دست کردن دولت برای اخذ مالیات از مسکن

این برای اولین بار نیست که دولت در ماجرای اخذ مالیات از بخش مسکن دست‌دست می‌کند و هر بار به بهانه‌ای ماجرا را به تعویق می‌اندازد. در خصوص شناسایی و اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی هم علیرغم تکلیف قانونی وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد املاک و اسکان، بعد از 4 سال هنوز هم اتفاق خاصی نیفتاده است.

چرا که عمده اطلاعات موردنیاز برای راه‌اندازی سامانه مذکور در اختیار این وزارتخانه نبوده و عمدتاً در اختیار سایر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی از جمله سازمان امور مالیاتی، مرکز آمار ایران، شهرداری‌ها، سازمان ثبت اسناد و املاک، مؤسسات و نهاد‌های غیردولتی است و وزارت راه و شهرسازی به کمیسیون اقتصاد دولت پیشنهاد داده که قانون مالیات بر خانه‌های خالی با موظف‌ شدن دستگاه‌ها به ارائه اطلاعات مالکیتی اشخاص به سامانه املاک و اسکان اصلاح شود. این در حالی است که بیش از ۱۰۰ سال است که در کشور‌های توسعه‌یافته مالیات بر عایدی مسکن و خانه‌های خالی عملیاتی شده ‌است.  

انتظار می‌رود با توجه به وضعیت قرمز زمین و ساختمان در اقتصاد ایران رئیس‌جمهور و معاون اول رئیس‌جمهور و رؤسای سازمان برنامه و بودجه و مالیات و شهرداری‌ها و همچنین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در یک اقدام انقلابی و جهادی به سرعت زمینه ارائه کلیه اطلاعات بخش زمین و ساختمان در یک سامانه را فراهم آورند.

مجلس موافق اعمال مالیات بر عایدی سرمایه مسکن است و قطعاً این قانون باید برای ساماندهی بازار مسکن اعمال شود؛ البته در شرایط کنونی مشخص نیست که هدف دولت از حذف بخش مالیات بر بازار مسکن از لایحه مذکور چه بوده است.
صدیف بدری: مجلس موافق اعمال مالیات بر عایدی سرمایه مسکن است و قطعاً این قانون باید برای ساماندهی بازار مسکن اعمال شود؛ البته در شرایط کنونی مشخص نیست که هدف دولت از حذف بخش مالیات بر بازار مسکن از لایحه مذکور چه بوده است.

جالب اینجاست یک نماینده مجلس اخیراً مدعی‌شده است که شخصی در تهران حدود ۷۰۰ آپارتمان دارد یا اینکه در استان البرز گویی رؤیت‌شده که یکی از فوتبالیست‌های پیشین اقدام به خرید گسترده آپارتمان کرده ‌است که گویی وی با یکی از بانک‌ها همکاری دارد، از سوی دیگر، خرید‌های انبوه آپارتمان با قیمت‌هایی به مراتب بالاتر از نرم منطقه در منطقه ۵ تهران در سال ۹۷ مقوله‌ای است که قابل رد‌گیری است، با توجه به این موارد مشخص است که زمین و ساختمان در اقتصاد ایران با چالش ولنگاری در حوزه مالکیت، معاملات مکرر و سفته‌بازی روبه‌رو است.

عایدی بر سرمایه در محاق

درحالی‌که طبق آخرین وعده دولت قرار بود لایحه مالیات بر عایدی نیمه اول امسال نهایی و به مجلس تقدیم شود، وزیر اقتصاد  قید زمانی دی ماه امسال را وعده داد. بدین ترتیب، گویا در زمان انتخابات مجلس قرار است طرح مالیاتی به مجلس برود. مهم‌ترین نتیجه‌ای که این تغییر و تحولات بر سر لایحه مالیات بر عایدی سرمایه می‌آورد به حاشیه رفتن آن است، طرحی که یک زمانی قرار بود خود به عنوان لایحه‌ای مستقل به مجلس برود، حالا در یک لایحه دیگر ادغام شده و از آنجایی که گفته شده دی‌ماه به مجلس ارائه می‌شود بعید است بررسی آن به عمر این دوره مجلس برسد؛ ضمن اینکه در دوره بعدی مجلس هم تا نمایندگان بخواهند خود را برای بررسی لوایح پیچیده مالیاتی آماده کنند، مدت زیادی طول خواهد کشید.

سوال اینجاست که با توجه به کسری شدید بودجه و قوانینی که در تمام دنیا در خصوص مالیات بر عایدی مسکن و اخذ مالیات از خانه‌های خالی وجود دارد، چرا دولت از این حق طبیعی خود را محروم می‌کند؟! آیا لابی برخی افراد مانع این اقدام حیاتی می‌شود یا اینکه سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد دچار آشفتگی و ضعف در برنامه‌ریزی هستند؟!

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer