پمپی برای کمک به دستان راننده - رسانه مجازی نیلسو

پمپ هیدرولیک و وظایف و ویژگی های آن را بشناسیم

پمپی برای کمک به دستان راننده

  • توسط علیرضا داوودی
1196070 - پمپی برای کمک به دستان راننده

سیستم کمک فرمان هیدرولیکی یا Power Steering دارای پمپ روغنی پر قدرتی به نام پمپ هیدرولیک  است. این پمپ از انواع پمپ های پره ای محسوب می شود که قدرت بالایی در ارسال سیال و روغن دارند. پمپ هیدرولیک همیشه در بالای موتور جای می گیرد و ممکن است مخزن هیدرولیک با پمپ درون آن یکپارچه باشد و یا پمپ و مخزن از هم فاصله داشته باشند. درون مخزن روغن هیدرولیک است که مهم ترین ویژگی آن، تغییرات اندک گرانروی در اثر کارکرد است.

خرید لوازم یدکی سیستم تعلیق

درون پمپ هیدرولیک، قطعه ای با چندین پره به نام ستاره قرار دارد که وظیفه آن ها، پرتاب کردن روغن هیدرولیک در مسیر طراحی شده است. این پره ها با قرار گرفتن در یک حلزونی که در بین مکانیک ها به ماه معروف است ( مجموعه ماه و ستاره )، این پمپاژ را انجام می دهند. به این معنی که پره ها یا همان ستاره، درون دایره ماه قرار دارند و به پولی پمپ هیدرولیک متصل است و با آن می چرخد و به همین ترتیب با چرخش پولی و به دنبال آن چرخش پره ها، سیال در بین پره های ستاره و دایره ماه محبوس شده و با قدرت زیادی به بیرون پمپاژ می شوند و به این شکل نیروی کمکی زیادی را برای کمک به راننده به منظور چرخش فرمان، تولید می کنند. پمپ هیدرولیک بر خلاف دو پمپ ترمز و پمپ کلاچ، یک پمپ دروانی و پره ای است.

پمپ هیدرولیک پره‌ای:

1 14 - پمپی برای کمک به دستان راننده
شماتیکی از یک پمپ هیدرولیک پره ای

پمپ هیدرولیک با مخزن روغن یکپارچه:

2 13 - پمپی برای کمک به دستان راننده
یک پمپ هیدرولیک با مخزن روغن یکپارچه

پمپ هیدرولیک با مخزن جداگانه:

3 13 1024x683 - پمپی برای کمک به دستان راننده
یک پمپ هیدرولیک با مخزن جداگانه که مخزن روغن در قسمت دیگری از محفظه موتور قرار می گیرد و پمپمثل همیشه روی موتور نصب می شود.


علائم خرابی :
از نشانه های خرابی پمپ هیدرولیک می توان به سفت شدن فرمان و همچنین قوی شدن عملکرد پمپ در حین گاز دادن اشاره کرد که نشان از فرار روغن در حالت عادی خواهد بود. ضمن اینکه کَف کردن و حباب زدن روغن درون پمپ خبر از هوا داشتن پمپ هیدرولیک دارد که اگر این وضعیت همچنان بعد از هواگیری نیز باقی مانده باشد، به معنی خرابی پمپ هیدرولیک است.

4 8 1024x683 - پمپی برای کمک به دستان راننده
Man’s hands on a steering wheel

تعمیر و نگهداری :
در صورت نبود روغن هیدرولیک به میزان مناسب درون پمپ هیدرولیک که به آن خشک کار کردن نیز می گویند، ماه و ستاره ها دچار سایش و خوردگی می شوند و در نتیجه فاصله بین آن ها از تنظیم خارج خواهد شد. در صورت بروز این عیب روغن با فشار مناسب به سمت جعبه فرمان پمپ نخواهد شد و به نوعی پمپ هیدرولیک بی اثر می شود. در این زمان ممکن است بسته به نوع پمپ، بتوان با تعویض قطعات، پمپ را دوباره به کار انداخت و در غیر این صورت باید کل پمپ تعویض شود. در واقع خرابی این وسیله در ساییده شدن پره ها و قسمت ماه است که در نتیجه استفاده از روغن بی کیفیت یا کمبود روغن هیدرولیک رخ می دهد. همچنین گرفتگی پیستون درونی پمپ و یا فیلتر صفحه ای داخل پمپ نیز می تواند مانع از عملکرد صحیح این وسیله شود. ضمن اینکه در بازار معمولا لوازم تعمیر این وسیله نبوده و یا باید لوازم خراب را از پمپ های مستعمل دیگر جایگزین کرد و یا کل پمپ به طور کامل تعویض شود.

5 4 - پمپی برای کمک به دستان راننده
معمولا قطعات جدا برای تعمیر پمپ هیدرولیک وجود ندارد و فقط می توان اورینگ های آن را از بازار تهیه کرد.

طول عمر قطعه :
پمپ هیدرولیک زمان و طول عمر مشخصی ندارد و در واقع می توان گفت اگر به درستی از آن مراقبت شود، همیشه از روغن با کیفیت در آن استفاده شده و از نشتی و آلودگی روغن جلوگیری شود، عمر این وسیله بسیار بالا خواهد بود. می توان گفت حتی این وسیله نیاز به نگهداری و تعمیرات دوره ای نیز ندارد و در صورتی که نشتی از آب بندها و اورینگ های آن رخ ندهد، نیازی به سرویس کردن نیز نخواهد داشت.

6 3 1024x576 - پمپی برای کمک به دستان راننده
در صورت استفاده از روغن باکیفیت در پمپ هیدرولیک و خشک کار نکردن آن، این وسیله طول عمر بسیار بالایی خواهد داشت.
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer