پنج نشانه‌ از اینکه برای خودتان وقت نمی‌گذارید - رسانه مجازی نیلسو

پنج نشانه‌ از اینکه برای خودتان وقت نمی‌گذارید

آیا برای خودتان به اندازه کافی در زندگی وقت می‌گذارید؟ اگر پاسختان مثبت باشد احتمالاً نشانه‌هایی که در این مطلب وجود دارد سراغ شما نیامده‌اند.

  • توسط مهشید ستوده
توجه به خود

ممکن است یک عصر معمولی باشد. شام در حال پختن و همسر من در حال انجام کاری در آشپزخانه باشد. در این میان هم ممکن است فرزند من در حال بازی کردن در اتاقش باشد. ممکن است که من هم در حال خواندن یک کتاب یا تا کردن لباس‌های شسته‌شده در اتاقم باشم که ناگهان همسرم می‌آید و از من چیزی می‌پرسد یا اینکه فرزندم در حال بازی کردن سروصدا ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید:

ناگهان صدایی در درون من شروع به فریاد زدن می‌کند و همزمان آدرنالین خونم نیز بالا می‌رود. این صدای بدن من است که فریاد می‌زند به تنها ماندن با خودش نیاز دارد.

به‌عنوان یک مادر، همسر و زن در این جامعه افتادن در چرخه کار کردن برای دیگران بسیار آسان است. هرچند این ضرورت وجود دارد که مطمئن شوید از خودتان نیز مراقبت می‌کنید اما برخی اوقات افتادن در این چرخه به معنای بی‌توجهی به خود و صرف نکردن زمان برای خودتان می‌شود.

اگر به خودتان زمان لازم را ندهید احتمالاً هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ احساسی با مشکلات بسیار سختی روبه‌رو خواهید شد. خوشبختانه در این مطلب نشانه‌های هشدارآمیزی که نشان می‌دهد خودتان را بیش از اندازه تحت فشار قرار داده‌اید بیان می‌کنیم. در ادامه به ارائه لیستی از پنج راهی که ذهن و بدن شما علامت می‌دهد که به اندازه کافی به خودتان توجه نکرده‌اید می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که اگر تغییراتی در این مسیر بدهید تا چه اندازه می‌توانید زندگی خود را بیمه کنید.

1- هیچ‌چیز به نظر سرگرم‌کننده و بامزه نمی‌رسد

یکی از سریع‌ترین عواملی که نشان می‌دهد من به زمانی برای خودم احتیاج دارم زمانی است که هیچ‌چیز دیگر لذت‌بخش به نظر نمی‌رسد. ممکن است خودتان را در حال نق زدن در مورد اینکه کسل هستید یا در انجام کارها خلاق نیستید بیابید. این شرایط به این معنی است که روح شما نیازمند تغییراتی است که می‌توانید با کمی زمان گذاشتن برای خودتان انرژی بیشتری نیز ایجاد کنید.

زمانی که متوجه چنین شرایطی شدید، شاید بهتر باشد که برای خودتان وقت بگذارید؛ مثلاً به کتابخانه بروید یا اینکه برای خودتان یک چای بریزید و بعد به پروژه‌های جدید فکر کنید.

2- دلتان می‌خواهد همه‌چیز را بخورید

وقتی چنین حسی دارید احتمالاً به معنای این است که از لحاظ احساسی دچار مشکل هستید و به همین دلیل برای خوردن همه‌چیز گرسنه هستید. زمانی که چنین حسی را در درون خود دیدید بهترین کار این است که ببینید از نظر روانی دارای چه مشکلی هستید و این مشکل چگونه حل خواهد شد. به عنوان مثال اگر مضطرب هستید و چنین احساسی دارید ممکن است دلتان بخواهد یک دوش آب داغ بگیرید، یک کتاب بخوانید و یک میان‌وعده بخورید. سایر مواقع ممکن است از خودتان بپرسید چیزی که واقعاً در این شرایط نیاز دارید چیست؟ شاید بهتر باشد به‌جای یک غذا یا میان‌وعده یک لیوان بزرگ آب با لیمو بخورید که هم چاق نشوید و هم آسیب‌های بیشتری به بدنتان نزنید.

3- چیزهای کوچک خفه‌تان می‌کند

ممکن است به‌صورت عادی بتوانید وظایف بسیاری را آن هم درحالی‌که آرام هستید انجام دهید، اما برخی اوقات ممکن است شما خودتان را در حال خفه شدن با چیزهای خیلی کوچک بیابید؛ مثلاً ممکن است در حال پختن شام باشید و ناگهان متوجه شوید یکی از مواد موردنیاز را فراموش کرده‌اید و بعد از نظر احساسی فلج شوید و تلاش کنید یک جایگزین پیدا کنید یا اینکه بعد از اینکه از یک فروشگاه بیرون می‌آیید متوجه شوید فراموش کرده‌اید شامپو بخرید و اشک‌هایتان سرازیر شود.

4- آن‌ها که دوستشان دارید عصبی‌تان می‌کنند

زمانی که صداهای کوچک فرزندتان را تا زیر پوستتان لمس می‌کنید یا آنکه از همسرتان که تا دیروز بسیار او را دوست داشتید خیلی سریع و بدون هیچ دلیلی عصبی می‌شوید باید بدانید که مشکلی وجود دارد. در این شرایط شاید بهتر باشد که به داخل اتاقتان بروید و چند نفس عمیق بکشید و تکنیک‌های آرام شدن را تمرین کنید. مثلاً سنگ‌های صاف را به هم بمالید یا اینکه روغن‌های خوشبو را بو کنید. یا حتی شاید بهتر باشد که با تلفن همراهتان بازی کنید تا برای چند ثانیه ذهنتان مشغول شود.

5- می‌خواهید در اتاق‌خواب، حمام یا کمد پنهان شوید

ممکن است زمانی در روز ناگهان به یک جای بسیار آرام نیاز داشته باشید و تنها دلتان بخواهد که از خانواده‌تان جدا شوید و زمانی را به‌تنهایی بگذرانید. حتی ممکن است پنج دقیقه حضور در حمام هم برای شما کافی باشد. اگر چنین شرایطی را احساس کردید باید بدانید زمانش رسیده که برای خودتان وقت بگذارید.

همه این نشانه‌ها به‌خوبی نشان می‌دهند که شما به اندازه کافی از خودتان مراقبت نمی‌کنید و زمانی که چنین احساساتی در شما بروز و ظهور پیدا می‌کنند بهتر است که خودتان را سریع چک کنید و ببینید کجا برای خودتان کم گذاشته‌اید.

یک حمام داغ، یک کتاب یا یک پیاده‌روی با دوستان و چند روز مسافرت شاید بهترین راه برای کمک به خودتان باشد. پس برای خودتان به اندازه کافی وقت بگذارید تا دچار علائمی که اشاره شد نشوید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer