پوشش سنتی اقوام مختلف ایرانی - رسانه مجازی نیلسو

پوشش سنتی اقوام مختلف ایرانی

  • توسط ارمغان عبیری
نمونه ای از پوشش مردان عشایر ایرانی

یکی از نشانه‌های تنوع زیستی و فرهنگی در کشور ایران، پوشش سنتی اقوام مختلفی است که در این منطقه جغرافیایی زندگی می‌کنند. پوشش اقوام ایرانی بر اساس محل سکونت، شرایط اقلیمی و سنت‌های محلی با یکدیگر متفاوت است.

ایران دارای اقوام مختلف است که با زبان، آداب و رسومشان در کنار هم زندگی می‌کنند و باعث تنوع فرهنگی این خطه می‌شوند. بخشی از این تفاوت‌های فرهنگی را می‌توان در نوع پوشش مردان و زنان قومیت‌های مختلف کشورمان مشاهده کنیم. بیشتر لباس‌های سنتی اقوام ایرانی، کاملاً پوشیده هستند و از پارچه‌های رنگارنگ و پرنقش و نگار و جواهرات تزئینی تشکیل شده‌اند. در این مطلب سعی می‌کنیم تا شما را با نوع پوشش اقوام مختلف ایرانی بیشتر آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید:

بختیاری‌ها

پوشش سنتی قوم بختیاری
پوشش سنتی قوم بختیاری

جابه‌جایی‌های فصلی و آب و هوای متفاوتی که ایلات بختیاری حین ییلاق و قشلاق با آن روبه‌رو می‌شوند، باعث شده پوشش عشایر این منطقه بسیار متنوع باشد. مردان بختیاری، از پیراهن‌های کوتاه، کلاه‌های پشمی و و شلوارهای گشادی استفاده می‌کنند که روی قوزک پا بسته می‌شوند. زنان عشایر بختیاری هم دامن‌های رنگارنگ چندلایه، جلیقه و روسری‌های بلند گلدوزی‌شده به تن می‌کنند.

قشقایی‌ها

پوشش سنتی زنان قشقایی
پوشش سنتی زنان قشقایی

ایل قشقایی که اصالتاً ترک‌نژاد هستند، یکی دیگر از اقوام عشایری ایران محسوب می‌شوند. زنان قشقایی به پوشیدن دامن‌های بلند چندلایه و رنگارنگ و همچنین روسری‌هایی که زیر چانه‌شان سنجاق شده، معروف هستند. مردان قشقایی هم از کلاه‌های گردی استفاده می‌کنند که از پشم گوسفند ساخته شده و مخصوص ایل قشقایی است.

بلوچ­‌ها

پوشش سنتی زنان بلوچ
پوشش سنتی زنان بلوچ

ایرانیان بلوچ در بخش جنوب شرقی استان سیستان‌وبلوچستان و در نزدیکی مرزهای پاکستان و افغانستان زندگی می‌کنند. به همین دلیل، پوشش سنتی بلوچ‌ها، مثل شلوار کمیز، به نوعی با پوشش کشورهای همجوار ایران شباهت دارد. زنان بلوچ از شلوار، پیراهن‌های گلدوزی‌شده تا روی زانو و شال‌های بلند برای پوشاندن شانه و سرشان استفاده کرده و خودشان را با النگو، گردنبند و سنجاق‌سینه‌های طلا آراسته می‌کنند. استفاده از شلوارهای بلند، پیراهن‌های گشاد و دستار هم از ویژگی‌های پوشش سنتی مردان بلوچ است.

ترکمن‌ها

پوشش سنتی زنان ترکمن
پوشش سنتی زنان ترکمن

پوشش مردم ترکمن، اغلب ساده‌تر بقیه اقوام ایرانی است. زنان ترکمن پیراهن‌های بلند و گشاد پوشیده و معمولاً از قسمت بینی به پایین صورتشان را می‌پوشانند. مردان ترکمن هم برای گرم نگه‌داشتن سرشان، از کلاه‌های پشمی استفاده می‌کنند.

کردها

پوشش سنتی زنان کرد
پوشش سنتی زنان کرد

سبک پوشش کردهای ایرانی، به دلیل پراکندگی منطقه‌ای محل زندگی‌شان بسیار متنوع است. مردان و زنان کرد به پوشیدن لباس‌های گشادی تمایل دارند که در قسمت میانی بدنشان با یک کمربند پهن بسته می‌شود. مردان کرد جلیقه به تن می‌کنند و زنان کرد هم روسری‌هایشان را با سکه‌های تزئینی و انواع جواهرات تزئین می‌کنند.

لرها

پوشش سنتی زنان لر
پوشش سنتی زنان لر

برخلاف مردهای لر که به پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های خنثی تمایل دارند، زنان لر از لباس‌های پر زرق‌وبرق، با رنگ‌های شاد زنانه و شلوارهای مچ‌دار علاقه دارند. زنان همچنین روی پیراهن بلندشان جلیقه می‌پوشند و بعد از پوشاندن سر، گردن و شانه‌هایشان با روسری، یک قسمت از پارچه روسری را از سرشان آویزان می‌کنند.

گیلک‌ها

پوشش سنتی زنان گیلک
پوشش سنتی زنان گیلک

گیلک‌ها در شمال ایران و در استان گیلان ساکن هستند. لباس سنتی زنان گیلک، جلیقه و دامن‌های بلندی است که کمی از آن روی زمین کشیده می‌شود و در انتهای آن نوارهای رنگی دوخته شده است. گیله‌مردان هم با یک کمربند کتان پهن، دور کمرشان را محکم می‌بندند.

مازنی‌ها

پوشش محلی زنان مازنی
پوشش محلی زنان مازنی

مردان مازنی استان مازندران در شمال کشور، از پیراهن‌های کتان، شلوارهای شکاری و جوراب‌ها یا چکمه‌های بلند تا زیر زانو استفاده می‌کنند. زنان مازنی هم در زیر دامن‌هایشان شلوار می‌پوشند. دامن‌های سنتی مازنی‌ها، نسبت به سایر اقوام ایران، کوتاه‌تر و پفی‌تر است.

اهالی ابیانه

پوشش سنتی زنان ابیانه
پوشش سنتی زنان ابیانه

افراد کهنسال در دهکده تاریخی ابیانه، همچنان لباس‌های سنتی ابیانه‌ای به تن می‌کنند. زنان این منطقه دامن‌های بلند تا زیر زانو می‌پوشند و روسری‌های پرگل معروفشان را بر سر می‌کنند. لباس سنتی مردان ابیانه هم، شلوار مشکی دم‌پا گشاد، به همراه جلیقه رنگی و کلاه پشمی است.

اهالی بندرعباس و قشم

.پوشش سنتی زنان اهل بندرعباس و جزیره قشم
.پوشش سنتی زنان اهل بندرعباس و جزیره قشم

زنان اهل بندرعباس و جزیره قشم، به پوشیدن چادر و نقاب‌های پرزرق‌وبرق، رنگی و پرگلشان معروف هستند. نقاب نوعی پوشش برای صورت است که در آن، برای دیده شده چشم‌ها یک قسمت مستطیلی‌شکل بریده شده است؛ البته امروزه بسیاری از زنان این منطقه دیگر از نقاب استفاده نمی‌کنند، اما این پوشش همچنان بخشی از سنت چند صد ساله مردمان این منطقه را تشکیل می‌دهد. در دوران گذشته، از این نوع پوشش برای مخفی نگه‌داشتن جنسیت افراد در برابر دزدها و اراذل و اوباش استفاده می‌شد و در واقع، راهی برای فریب دادن آن‌ها بود. یکی دیگر از دلایل استفاده از این نوع پوشش هم، محافظت پوست صورت در برابر باد، شن و نور شدید خورشید در این مناطق بود.

منبع: theculturetrip

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer