پیشگیری قبل از درمان - رسانه مجازی نیلسو

چه مراقبت هایی در یک خودرو نیاز است تا از بروز خسارت های بزرگ تر جلوگیری شود؟

پیشگیری قبل از درمان

 • توسط علیرضا داوودی
5 - پیشگیری قبل از درمان

هزینه های تعمیر بخش های مختلف خودرو و به خصوص پیشرانه، در هر خودرویی نسبت به قیمتی که دارد، سنگین و زیاد خواهد بود تا جایی که گاهی این هزینه برای یک خودرو چندین سال کارکرده،  بیش از 10 درصد قیمت خودرو تمام می شود. تعمیر پیشرانه نهایی ترین بخش از زنده کردن موتور یک خودرو است و این در حالی است که می توان با راهکار هایی ساده و ارزان قیمت، زمان رسیدن پیشرانه به تعمیر اساسی را تا حد زیادی به تاخیر انداخت و از طرفی با هزینه های اندک، بازده پیشرانه را بالا برد و در نرم تر کارکردن آن، به قدر کافی موثر بود. قابل ذکر است که این راهکار ها از جمله نیاز های اساسی یک خودرو هستند ولی اکثر رانندگان تا زمان بروز عیب های قابل محسوس از انجام این اعمال خودداری می کنند.

خرید انواع لوازم یدکی و جانبی خودرو

 • پمپ بنزین :
  پمپ بنزین دارای عمر مشخصی نیست اما باید بدانیم که پمپ بنزین های برقی در واقع با سوختی که ارسال می کنند، خنک می شوند و از این رو در صورت کاهش حجم سوخت درون باک خودرو و یا تمام شدن آن، شاهد داغ شدن و نیم سوز شدن پمپ در صورت تکرار خواهیم بود و هم این عمل باعث می شود تا آلودگی های سوخت موجود در داخل باک، به درون پمپ و سپس فیلتر بنزین وارد شوند. پمپ بنزینی که ضعیف شده باشد، سوخت کافی را به ریل سوخت ارسال نمی کند و از این رو کارکرد موتور خصوصا در دور های بالای پیشرانه به مخاطره خواهد افتاد.
 • فیلتر بنزین :
  فیلتر بنزین اهمیت بالایی در کارکرد نرم و پر قدرت پیشرانه دارد چرا که کثیف بودن آن باعث می شود تا حجم مناسب سوخت به ریل سوخت در زمانی که پیشرانه در حال شتاب گیری است، ارسال نشود و در نتیجه پیشرانه اصطلاحا کم آورد. هم چنین کثیفی بیش از حد این قطعه باعث می شود تا آلودگی های کوچک تر از آن عبور کرده و وارد ریل سوخت و در نهایت سوزن های انژکتور شود و صافی آن ها را اشغال کند. برای این قطعه زمان تعویضی در حدود 5 هزار کیلومتر عنوان می کنند که البته بسته به نوع خودرو و تکنولوژی فیلتر سوخت آن، قطعا این زمان تغییر خواهد کرد.
 • سوزن های انژکتور :
  شستشوی این قطعات با چندین روش انجام می شود که بهترین آن، باز کردن این قطعات و شستشو و تست آن ها با کمک دستگاه است. در این روش زاویه، چگونگی پاشش و میزان پاشش قابل مشاهده است و از این رو می توان سوزن خراب را پیدا کرد. فراموش نکنیم کیفیت پاشش سوخت توسط سوزن انژکتور هم در قدرت پیشرانه کاملا اثرگذار است و از طرفی ایراد در پاش سوخت می تواند منجر به دوده زدن سوپاپ ها و ایراد در کارکرد آن ها شود.
3 1 1024x465 - پیشگیری قبل از درمان
سوزن های انژکتور
 • فیلتر هوا :
  در اهمیت این قطعه همین کافی است که بگوییم تعویض دیر هنگام فیلتر هوا باعث می شود تا هم تنفس خودرو به طور جدی مختل شده و موتور دچار کم توانی و خام سوزی شود و هم این که ذرات آلودگی با عبور از فیلتر هوا و ورود به داخل موتور، مثل سنباده جداره های سیلندر را تراشیده و باعث پله شدن لبه سیلندر خواهند شد. فیلتر هوا برای خودرو های ارزان قیمت معمولا با هر بار تعویض روغن انجام می شود و در مورد خودرو های دیگر نیز در صورت استفاده از فیلتر های اصلی، زمان تعویض آن ها کاملا مشخص و اعلام شده است.
فیلتر هوا
فیلتر هوا
 • فیلرگیری و شیم گیری :
  فیلرگیری و شیم گیری در خودرو های ارزان قیمت بازار کشورمان هزینه چندانی ندارد و وقت گیر نخواهد بود. این کار در تنفس صحیح و درست سوپاپ ها بسیار اثر گذار است و اثر آن در قدرت تولیدی موتور و کارکرد آن نیز کاملا محصوص خواهد بود. ضمن این که فیلر بودن سوپاپ ها باعث می شود تا از عمر مفید میل سوپاپ و خود سوپاپ ها نیز کاسته نشود. در بیان اهمیت فیلر بودن سوپاپ ها باید بگوییم که در موتور هایی که دارای سیستم زمان بندی متغیر در کارکرد سوپاپ ها هستند، فقط بهینه کردن زمان کارکرد سوپاپ ها باعث افزایش چندین تا اسب بخاری در قدرت تولیدی موتور می شود.
5 1024x615 - پیشگیری قبل از درمان
فیلرگیری و شیم گیری
 • شمع :
  شمع خودرو در واقع نقطه پایانی ارسال برق برای داشتن یک جرقه مطلوب است و از این رو اهمیت بالایی در کارکرد موتور و سوخت و ساز آن خواهد داشت. برای شمع ها معمولا حداقل کارکردی در حدود 20 هزار کیلومتر عنوان می کنند اما درباره این قطعه باید بدانیم که هر شمع طبق اعلام سازنده آن دارای یک عمر مفید است که سلامت پیشرانه و البته تنظیم فاصله دو الکترود جرقه زن آن نیز کاملا در این طول عمر اثر خواهد داشت. بهتر است قبل از خرید شمع، با مراجعه به سایت سازنده آن، مناسب ترین شمع با موتور خودرو خود را انتخاب کنیم و قبل از بستن آن، دهانه شمع را طبق اندازه اعلام شده سازنده آن، فیلر گیری و تنظیم نماییم.
 • وایر ها :
  وایر در خودرو های امروزی معمولا دیگر وجود ندارد و برق به صورت مستقیم به کویل های قرار گرفته در بالای هر شمع، می رسد. اما در بسیاری از خودرو های موجود در بازار فعلی هنوز هم وایر ها نقش انتقال دهنده جریان برق ولتاژ بالا را به شمع ها دارند. ولتاژ بالای جریان باعث می شود تا در صورت خرابی وایر ها، برق دزدی به راحتی صورت بگیرد و این به معنی یک جرقه ضعیف در شمع ها خواهد بود. ضمن این که سولفاته شدن سر وایر ها به مرور زمان و افزایش مقاومت آن ها نیز از دیگر عوامل کاهش شدت جرقه هستند.
7 1024x695 - پیشگیری قبل از درمان
وایر شمع
 • کویل :
  کویل به عنوان نیروگاه تولیدی برق ولتاژ بالا برای شمع های پیشرانه محسوب می شود و خرابی این قطعه یعنی ایراد در اولین قدم برای داشتن یک جرقه پر قدرت. برای این قطعه عمری در حدود 80 هزار کیلومتر عنوان می کنند که بدون شک کیفیت ساخت آن می تواند در طول عمر آن اثر بالایی بگذارد. اما نکته مهم در اینجاست که بسیاری از رانندگان فکر می کنند که این قطعه عمر بی پایانی دارد و از این حقیقت که ضعیف شدن آن کاملا در سوخت و ساز پیشرانه اثرگذار خواهد بود، بی خبرند.
8 - پیشگیری قبل از درمان
کویل
 • سنسور ها :
  پیشرانه های امروزی دارای چندین سنسور مختلف برای قرار دادن پیشرانه در بهترین شرایط کاری هستند که از مهم ترین آن ها باید به سنسور های اکسیژن، سنسور میل سوپاپ که ممکن است بر روی گیربکس نصب باشد و سنسور های MAP و MAF اشاره کرد که بسته به نوع پیشرانه ممکن است در آن دیده شوند که خرابی هر کدام از این سنسور ها کاملا بر سوخت و ساز و کارکرد موتور اثر خواهد داشت.
9 1024x576 - پیشگیری قبل از درمان
سنسور
 • مسیر اگزوز :
  گرفتگی مسیر خروج دود شبیه به ایراد در سوپاپ خروجی دود عمل خواهد کرد و می تواند بازدم پیشرانه را تحت تاثیر قرار داده و از قدرت آن کاملا بکاهد. گرفتگی مسیر اگزوز خصوصا در قسمت کاتالیزور، با باز کردن آن قابل رفع است و از شایع ترین نشانه های ایراد در آن می توان به گرم شدن بیش از حد موتور و کشش کم آن اشاره کرد. هم چنین نصب وسایل اضافه غیر استاندارد بر روی این مسیر نیز می تواند منجر به گرفتگی اگزوز شود.
 • روغن موتور :
  کارکرد اصلی روغن موتور، روانکاری بخش های مختلف آن است و در درجه بعدی نقش یک خنک کننده و انتقال دهنده حرارت را نیز بازی می کند. اما باید بدانیم که کیفیت پایین این مایع حیاتی برای پیشرانه منجر به ایجاد سایش در قسمت های مختلف آن خواهد شد که نتایج آن را در خرابی دیگر بخش ها خواهیم دید. با توجه به پر شدن نزدیک به 50 درصد بازار از روغن موتور های تقلبی، بهتر است هم در خرید روغن دقت کنیم و هم در زمان تعویض آن.
 • چرخ ها :
  خارج شدن چرخ های خودرو از وضعیت تنظیم می تواند کاملا بر مصرف سوخت و کیفیت سواری خودرو اثرگذار باشد. کاهش یا افزایش فشار باد تایر ها هم منجر به افزایش مصرف سوخت خواهد شد و هم از عمر تایر ها کم می کند و ضمن این که بروز ارتعاش در بخش زیربندی خودرو که می تواند ناشی از بالانس نبودن تایر ها باشد نیز اثری اینچنینی خواهد داشت. هم چنین گاهی مواقع چرخ ها را از نظر سلامت بالبرینگ و لنت ها باید مورد بررسی قرار داد تا کمترین احتمال گیر کردن بودن یک چرخ از بین برود.
12 1024x583 - پیشگیری قبل از درمان
چرخ خودرو
 • تنظیم موتور :
  تنظیم پیشرانه که البته شامل انجام مراحلی از بررسی کیفیت کاری سیستم سوخت رسانی، جرقه زنی، تایم و… یکی از مهم ترین اقدامات برای داشتن یک پیشرانه با بالاترین حد راندمان و کمترین مصرف سوخت است. در این میان شستشوی دریچه ورودی هوا در موتور های انژکتوری و سرویس کاربراتور در موتور های قدیمی تر، می تواند تا حد زیادی در این راه اثرگذار باشد.
 • گیربکس و کلاچ :
  هزینه تعمیر گیربکس و یا تعویض مجموعه کلاچ در خودرو های دنده ای، چندان کم نیست و این در حالی است که می توان با کمی دقت و مراقبت، عمر کاری این مجموعه را افزایش داد. اما با این وجود بهتر است اگر خودرو در این دو بخش دچار عیب شده است، هر چه سریع تر برای رفع آن اقدام شود چرا که خرابی در این دو قسمت به معنی هرز رفتن توان تولیدی پیشرانه و بروز مشکلات بعدی خواهد بود.
 • سوخت با کیفیت :
  تغییر کیفیت سوخت دست ما نیست اما انتخاب سوخت مناسب تر با پیشرانه خودرو و یا استفاده از مکمل های با کیفیت در صورت نیاز، تا حد زیاد می تواند در سلامت پیشرانه و همچنین توان تولیدی آن موثر باشد. انتخاب سوخت نامناسب در صورتی که منجر به بروز پدیده ضربه شود، می تواند خسارت هایی به بار آورد.
 • بررسی اطراف موتور :
  یک پیشرانه دارای بخش های مختلفی است که در ارتباط باهم در کارند. برای پیشگیری از بروز خطرات و ایرادات بزرگ تر باید هر چند وقت یک بار به بررسی وضعیت بخش های جانبی موتورمثل سلامت تسمه تایم، سلامت واترپمپ، میزان بودن سطح مایعات و روغن های مورد استفاده در خودرو و… بپردازیم تا قبل از اینکه کمبود آن ها منجر به ایجاد خرابی شود، ایرادات را برطرف کنیم.
16 - پیشگیری قبل از درمان
تسمه تایم
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer