چادر کنیم و در نمایشگاه کتاب به تماشا برویم - رسانه مجازی نیلسو

چادر کنیم و در نمایشگاه کتاب به تماشا برویم

معرفی کتاب چادر کردیم رفتیم تماشا که در نمایشگاه کتاب با استقبال مواجه شد.

  • توسط مرسده خدادادی
Al.5 1 - چادر کنیم و در نمایشگاه کتاب به تماشا برویم

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شروع شده و مثل اکثر نمایشگاه‌های قبل، در مصلی تهران واقع است. عده­ای از گرانی کتاب می‌نالند، عده‌ای غر می‌زنند چرا در نمایشگاه کتاب سیب‌زمینی سرخ‌کرده و هات‌داگ می‌فروشند و حواسشان نیست کسی که یک روز تمام را در غرفه‌ها گشت می‌زند باید جایی برای سیر کردن شکمش هم پیدا کند و عده‌ای نیز از شرایط نامناسب غرفه‌های کودک و نوجوان می‌گویند، که برای آوردن کودک مناسب نیست.

بیشتر بخوانید:

برخی هم می‌گویند رویدادها و تخفیف‌هایی که نمایشگاه کتاب می‌گذارد باعث کم‌رونق شدن و مرگ تدریجی کتاب‌فروشی‌های محلی می‌شود و به همین دلیل دست به تحریم نمایشگاه و نرفتن به این رویداد می‌زنند.

همه این‌ها را که کنار بگذاریم، نمایشگاه کتاب رویداد کم و کوچکی نیست. هر ساله اطراف مصلی تهران دچار ترافیک و شلوغی شدیدی می‌شود که خود حکایت از این دارد که نمایشگاه کتاب علاقه‌مندان و طرفداران خاص خودش را دارد.

به همین منظور سعی کردیم سری به یکی از این غرفه‌های کوچک و جمع‌وجور بزنیم که ساکنان آن کارکنان مهربان و مهمان‌نواز نشر اطراف هستند.

نشر اطراف یکی از انتشارات جوان و تازه‌نفسی است که در مردادماه سال 1396 با مدیرمسئولی خانم نفیسه مرشدزاده شروع به کار کرد. تخصص این نشر، روایت است.

چند روز پیش و قبل از بازگشایی نمایشگاه، نفیسه مرشدزاده در حساب کاربری و عمومی توئیتر خود نوشت: «پیش چشم شما در توئیتر ناشر شدم. از دلهره‌های اولیه تا خوشحالی موفقیت‌ها همه را گزارش کردم. امیدوارم بعد از نمایشگاه هم بیایم اینجا بهتان بگویم از یک گردنه دیگر رد شدیم.»

53415098 573449783134488 3473211542826601573 n 1024x1024 - چادر کنیم و در نمایشگاه کتاب به تماشا برویم
جلد کتاب چادر کردیم رفتیم تماشا

بنا به گزارش نشر اطراف، پرفروش‌ترین کتاب غرفه این نشر در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تاکنون کتاب «چادر کردیم رفتیم تماشا» بوده است.

ماجرا از این قرار است حدود صد و اندی سال پیش، زنی با نام عالیه‌خانم شیرازی که برخلاف اسمش اصالتاً اهل کرمان است، تصمیم می‌گیرد به‌تنهایی به سفر عتبات عالیات و حج برود که با توجه به وضعیت حقوق زنان و عدم استقلال آنان در آن دوره کاری حیرت‌آور و ساختارشکنانه بوده است. عالیه‌خانم شیرازی که زنی قوی و جسور بوده است، بدون همراه داشتن همسر و فرزندان خود دست به این سفر طولانی و صعب‌العبور می‌زند، از کرمان به بمبئی و سپس به عربستان و عراق می‌رود و بعد از بازگشت از سفر طولانی خود، به تهران می‌آید و مدتی طولانی در دربار ناصرالدین شاه قاجار سکونت می‌کند. وی توصیفات ناب و درخور توجهی برای ما خوانندگان امروزی از ایران دوره قاجار و کشورهایی مانند عراق و شام و مهم‌تر از زندگی روزانه در دربار با ذکر جزئیاتی عالی و مشاهده‌گری‌های دقیق به جای می‌گذارد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

امروز هم ده فرسخ راه آمدیم. از تکان شتر نه دل دارم نه پهلو، نه سر و نه کله. ماشاء‌الله حاجی خان از این چیزها پروا ندارند. به‌خصوص به عکام‌ می‌گوید شتر را بدوان که کجاوه‌ من بایست جلو حاج باشد. دیگر نمی‌داند که جلو برایش چیزی نگذارده‌اند. می‌خواهم برای خودم شتری بگیرم که هم‌کجاوه‌ حاجی‌خان نباشم. می‌ترسم اسباب رنجش شود. بایست با همه‌ بلاها ساخت…

عالیه‌خانم شیرازی علاوه بر شجاعت و شهامت، با افراد شهیری نیز رفت‌وآمد داشته است؛ برای مثال، در شهر سامرا به خانه میرزای شیرازی می‌رود و در تهران، ناصرالدین‌شاه که از اقوام دور او بوده است از او میزبانی می‌کند.

نکته مهم این سفرنامه این است که فردی غیردرباری آن را نوشته است زیرا سایر سفرنامه‌های حجی که تاکنون در اختیار داریم همگی متعلق به درباریان و سلاطین قاجار بوده است و برای همین این نوشته‌ها نسبت‌به سایر روزنگاری‌ها از صداقت بیشتری برخوردارند زیرا نویسنده ترس و ملاحظات معمول درباریان از شاه وقت را نداشته و با وجود داشتن آشنایی دور با شاه، صراحت و ریزبینی بیشتری نسبت‌به نویسندگان مرد دوره خود داشته است.

نسخه اصلی و خطی این کتاب در دانشگاه تهران و در بخش مجموعه امام جمعه کرمان نگهداری می‌شود. این کتاب قبلاً در مجموعه «سفرنامه‌های حج قاجاری» رسول جعفریان منتشر شده بود. زهره ترابی این متون را بازنویسی و ویرایش کرده و واژه‌نامه و نقشه و فصل‌بندی به آن اضافه کرده است.

با وجود شکایت اکثر کتاب‌خوان‌ها از گرانی قیمت کتاب و گله ناشران از نبود کاغذ، این کتاب به‌تازگی در 248 صفحه و در قطع جیبی و با قیمت مناسب 28 هزار تومان عرضه می‌شود که گزینه مناسبی نیز برای هدیه دادن به دوستان و اطرافیان است.

کتاب‌های خود را به همدیگر معرفی کنیم و برای زنده‌‌نگه داشتن صنعت نشر، به یکدیگر کتاب هدیه دهیم.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer