چالش‌های طلاق در میانسالی - رسانه مجازی نیلسو

چالش‌های طلاق در میانسالی

جدایی و طلاق، مسأله‌ای است که در هر برهه‌ای از زندگی افراد ممکن است اتفاق بیفتد. اما کنار آمدن با عواقب طلاق برای افراد میانسال به مراتب دشوارتر از جوانان است.

  • توسط ارمغان عبیری
ه طلاق در دوره میانسالی طلاق خاکستری گفته می شود منبع فوربس

طلاق در سنین بالا، که طلاق نقره‌ای یا خاکستری هم نامیده می‌شود، پدیده است که در قرن 21 افزایش پیدا کرده است. در دهه 1990، از هر 10 زوج بالای 50 سال، فقط یک زوج از یکدیگر طلاق گرفته بودند، درحالی‌که امروزه، از هر 4 زوج بالای 50 سال، یک زوج به زندگی مشترکشان خاتمه داده‌اند. به نظر می‌رسد این آمار در آینده نه چندان دور، حتی از این رقم هم بیشتر شود.

بیشتر بخوانید:

طلاق در کل مسأله پیچیده‌ای است. شاید زمانی که افراد تصمیم به تمام کردن زندگی مشترکشان با یکدیگر می‌گیرند، زیاد با مشکلاتی با آن‌ها روبه‌رو خواهند شد، آشنایی نداشته باشند. این تجربه از لحاظ احساسی و مالی و همچنین روانی تأثیرات بسیار زیادی بر افراد به‌جا می‌گذارد. با نهایی شدن طلاق، افراد وارد مرحله تنهایی و خودباوری می‌شوند. در این مرحله، آن‌ها بایستی با تمام خاطرات خوب و بد، غم‌ها و شادی‌ها و همچنین تجربیات زندگی مشترکشان مواجه شوند و این به‌هیچ‌وجه کار آسانی نیست. اما مواجهه با طلاق، به‌ویژه برای میانسالان، چالش‌های بیشتری هم به همراه دارد. از جمله چالش‌هایی که افراد بعد از طلاق در سنین بالا با آن‌ها مواجه هستند، مشکلات مالی، نداشتن بیمه سلامت، مشکل ارتباطی با فرزندان بزرگسال، تقسیم دارایی‌ها و… است. به همین دلیل، قبل از عملی کردن طلاق، حتماً به آن‌ها توصیه می‌شود تا به همه عواقب پیش‌رو کاملاً بیندیشند و در صورت لزوم، با مشاوران حقوقی و مشاوران خانواده در این رابطه مشورت کنند.

تقسیم اموال و دارایی‌ها بعد از طلاق

موضوع تعیین میزان دارایی‌هایی که در دوره زندگی مشترک به دست آمده‌اند، در زمان طلاق یک چالش بزرگ است. این مسأله به‌ویژه در مورد طلاق‌هایی که در سنین بالا اتفاق می‌افتند، پررنگ‌تر است. چراکه در این نوع طلاق‌ها، افراد بعد از گذشت سالیان سال تصمیم به جدایی از یکدیگر می‌گیرند و تعیین تکلیف دارایی‌های مشترکشان بسیار کار دشواری است.

چالش ارتباط با فرزندان بعد از طلاق یک مساله مهم است
چالش ارتباط با فرزندان بعد از طلاق یک مساله مهم است

در قوانین بسیاری از کشورها، معمولاً روال اینطور است که بعد از طلاق، زوج‌ها ثروت و دارایی‌هایشان را به‌طور مساوی با یکدیگر تقسیم می‌کنند، اما در بعضی از کشورها هم ممکن است افراد در این زمینه با چالش‌های جدی مواجه شوند؛ مثلاً بر اساس قانون ایران، نصف کردن دارایی‌های دوره زناشویی، یک شرط ضمن عقد است که به‌صورت چاپی در اسناد ازدواج وجود دارد و بر اساس آن، شوهر موظف می‌شود تا نصف دارایی موجود خود را که در دوره زناشویی با همسرش به دست آورده، یا معادل آن را، طبق نظر دادگاه به‌صورت بلاعوض به همسرش منتقل کند. با وجود این، همچنان اما و اگرهای زیادی در این شرط وجود دارد که امکان اجرای آن را دشوار کرده است.

اولین نکته این است که تقسیم دارایی در زمان طلاق، یک حکم قانونی نیست، بلکه یک شرط است که در عقدنامه‌ها درج می‌شود. اگر شوهر در ضمن عقد این شرط را امضا کند (آن هم تحت شرایطی که در خود شرط ذکر شده است) همسرش می‌تواند بعد طلاق تا حدودی از دارایی شوهرش را تصاحب کند. در غیر این صورت، این امکان حداقلی برای زن وجود نخواهد نداشت. ضمن اینکه بر اساس قوانین ایران، برای بهره‌مند شدن از این دارایی، طلاق نباید به درخواست زن صورت گرفته باشد.

 نکته دیگری هم که باید به آن توجه داشت عبارت (تا نصف دارایی) است. کلمه تا در این عبارت دست قاضی را باز می‌گذارد که از 1 تا 50 درصد حکم به تقسیم دارایی شوهر بدهد. این در حالی است که اکثراً زنانی که درگیر طلاق هستند، از شرط تا نصف دارایی باخبر هستند. ولی به کلمه تا توجه نمی‌کنند. درصورتی‌که دادگاه ممکن است حکم به 10 یا 20 درصد تقسیم دارایی بدهد، چون هیچ معیاری در این مسأله وجود ندارد. به همین دلیل و مخصوصاً در طلاق‌های خاکستری، هرکدام از طرفین سعی می‌کنند ثابت کنند در طول زندگی مشترکشان، دارایی‌های بیشتری نسبت‌به دیگری به دست آورده‌اند.

مسائل مالی یکی از دلایل اختلاف زوجها در هنگام طلاق است
مسائل مالی یکی از دلایل اختلاف زوجها در هنگام طلاق است

 اغلب این کشمکش‌ها به اختلافات جدی منتهی می‌شود که باید در دادگاه حل‌وفصل شوند و درنهایت، این نظر قاضی است که میزان دارایی هرکدام از زوج‌ها را مشخص خواهد کرد.

بیمه سلامت

طلاق در سنین بالا بر وضعیت زوج غیرشاغلی که تحت بیمه همسرش قرار داشته، تأثیر منفی می‌گذارد. بعد از قطعی شدن طلاق و جدا شدن زندگی طرفین از همدیگر، بیمه کسی که شاغل نبوده و وابسته به بیمه همسر سابقش بوده قطع خواهد شد. نداشتن بیمه سلامت در دوره کهنسالی، یعنی زمانی که معمولاً بیماری‌ها کم‌کم به سراغ افراد می‌آیند، می‌تواند فشار و استرس زیادی بر افراد میانسال تحمیل کند. بالا بودن هزینه‌های درمان بیماری‌های مربوط به دوره میانسالی هم موضوعی است که هر چه بیشتر به این نگرانی‌ها دامن خواهد زد.

چالش‌های ارتباطی با فرزندان

اکثر افرادی که در سنین بالا از یکدیگر جدا می‌شوند، دارای فرزندان بزرگسالی بوده که معمولاً به‌طور مستقل از آن‌ها، به کار و زندگی خودشان مشغول هستند. اما طلاق والدین در سنین بالا باعث می‌شود فرزندانشان، مشکلات زندگی خود را فراموش کرده و نگران زندگی پدر و مادرشان شوند. در بسیاری از مواقع، فرزندان تلاش می‌کنند روابط بین والدینشان را درست کنند، اما این کوشش آن‌ها معمولاً بی‌فایده خواهد بود. این وضعیت پیچیده باعث ایجاد فشار روانی زیادی خواهد شد. چراکه بچه‌‌ها ممکن است مجبور شوند که طرف پدر یا مادرشان را بگیرند، به‌ویژه زمانی که والدین از فرزندانشان توقع حمایت عاطفی دارند و نگرانی‌ها و جزئیات مسائل زندگی مشترکشان را با آن‌ها در میان می‌گذارند.

در بعضی موارد هم، والدین ممکن است از نظر مالی به فرزندانشان وابسته شوند و از آن‌ها توقع حمایت مالی داشته باشند. این موضوع هم می‌تواند برای فرزندان بسیار دشوار و تحمل‌ناپذیر باشد. چرا که آن‌ها در آن واحد از یک طرف در حال دست‌وپنجه نرم کردن با چالش‌های مالی و شغلی زندگی شخصی خودشان هستند و از طرف دیگر، باید از پدر و مادر میانسالشان حمایت لازم را به عمل بیاورند.

منبع: www.forbes.com

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer