چالش‌های گردشگری انبوه در قرن 21 - رسانه مجازی نیلسو

چالش‌های گردشگری انبوه در قرن 21

در قرن جدید میلادی، پدیده گردشگری انبوه باعث آسیب رساندن به بافت فرهنگی و شهری در بسیاری از نقاط جهان شده و نیازمند توجه و رسیدگی بیشتری است.

  • توسط ارمغان عبیری
گردشگری انبوه باعث آسیب رساندن به زیرشاختهای شهری می شود

وظیفه افراد شاغل در صنعت گردشگری، تنها به فروش کالا و خدمات به گردشگران محدود نمی‌شود. آن‌ها علاوه بر این کار، باید به فکر ساکنان مقاصد پرگردشگر، اکوسیستم طبیعی آن مناطق و البته ثبات کلی صنعت گردشگری هم توجه کنند. یکی از چالش‌های مهمی که در این رابطه وجود دارد، گردشگری انبوه است که در قرن جدید به دلیل سهولت جابه‌جایی افراد، بسیار رایج شده است. پروازهای ارزان‌قیمت، نوسانات ارزی و ارتباطات اقتصادی بین کشورها مسافرت کردن را برای افراد راحت‌تر کرده است. از طرف دیگر، گردشگری انبوه اثرات مخربی بر کشورهای مقصد برجا می‌گذارد. مثلاً در شهر بارسلون اسپانیا، مردم محلی از ورود تعداد زیاد گردشگران به شهرشان به ستوه آمده‌اند. شهر بارسلون به سومین شهر پرجمعیت در اروپا، بعد از شهرهای لندن و پاریس، تبدیل شده است. نگرانی ساکنان شهر بارسلون، به این دلیل است که هجوم بیش از اندازه گردشگران، عملاً بعضی از نقاط شهر را غیرقابل سکونت کرده است.

بیشتر بخوانید:

 این مشکل فقط مخصوص شهر بارسلون نیست و سایر شهرهای اسپانیا، که از قدیم یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری اروپا بوده، را هم در بر می‌گیرد. 75.3 میلیون گردشگر در سال 2016 از کشور اسپانیا بازدید کرده‌اند. در سال گذشته هم به دلیل ناامنی‌های ایجادشده در منطقه مدیترانه، از ترکیه گرفته تا شمال آفریقا، تعداد گردشگران برای چهارمین سال متوالی با افزایش روبه‌رو بوده است. به همین دلیل، مخالفان گردشگری انبوه در اسپانیا دست به اعتراضاتی زده و پلاکاردهایی را با مضمون اینکه گردشگری در حال از بین بردن کشور اسپانیاست بالای سر گرفتند.

آیا مشکلات گردشگری انبوه قابل حل است؟

هرچند گردشگری انبوه باعث کسب درآمدهای زیادی برای شهرهایی مثل بارسلون می‌شود، اثرات منفی آن بر زندگی مردم محلی انکارناپذیر است. بسیاری از محله‌های این شهر دیگر کارایی گذشته را ندارند. تعداد زیادی از گردشگرانی هم که از این مناطق بازدید می‌کنند، به‌جای تماشای آثار هنری و تاریخی، به دنبال گرفتن عکس یادگاری و خوش‌گذرانی هستند. علاوه بر شلوغی بیش‌ازحد اماکن عمومی و فشاری که بر زیرساخت‌ها و حمل‌ونقل عمومی شهر وارد می‌شود، بالا رفتن قیمت مسکن هم یکی دیگر از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مردم شهر بارسلوناست. رواج اجاره­‌های کوتاه‌مدت در این شهر باعث بالا رفتن قیمت مسکن برای افرادی است که قصد اجاره بلندمدت دارند. حل این مسأله نیازمند یک برنامه‌ریزی منسجم و پایدار است.

ایسلند: قربانی دیگر گردشگری انبوه

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشور ایسلند هم یکی دیگر از مقاصدی است که از گردشگری انبوه دچار آسیب شده است. همانند اسپانیا، شکوفایی صنعت گردشگری در ایسلند هم به دنبال بحران مالی جهانی اتفاق افتاد. این بحران مالی باعث شد که سفر به سرزمین آب‌وآتش برای گردشگران بسیار به‌صرفه و ارزان باشد. اما مسئولان ایسلندی به‌هیچ‌وجه پیش‌بینی نمی‌کردند که در عرض پنج سال، تعداد گردشگرانی که به کشورشان می‌آیند تا این اندازه افزایش پیدا کند. به همین دلیل، آن‌ها آمادگی لازم برای رویارو شدن با مشکلات پیش رویشان را نداشتند. نکته دیگر اینکه، با ادامه رکود مالی در جهان، این روند همچنان ادامه داشته و تعداد بازدیدکنندگان از کشور ایسلند همچنان رو به افزایش است.

کلافگی بومیان از حضور پرشمار گردشگران در شهرها
کلافگی بومیان از حضور پرشمار گردشگران در شهرها

واکنش مردم ایسلند به گردشگری بیش‌ازاندازه هم مانند واکنش مردم اسپانیاست. هرچند هر دو کشور می‌توانند بخشی از نیازهای مالی‌شان را از طریق صنعت گردشگری تأمین کنند، مردم این کشورها نگران وضعیت زندگی‌شان هستند و مطمئن نیستند که این نوع درآمدزایی ارزشش را داشته باشد.

افزایش تقاضا برای اجاره کوتاه‌مدت خانه‌ها باعث کمبود هتل و مسکن در ایسلند شده است و همانند اسپانیا، هزینه اجاره بلندمدت هم بسیار بالا رفته است. ایجاد ثبات و کنترل این وضعیت، آن هم در شرایطی که صنعت گردشگری در حال شکوفایی و پیشرفت است برای مسئولان کار ساده‌ای نیست. اما برای مردم وضع فرق می‌کند. صنعت گردشگری برخلاف سایر صنایع، به‌طور مستقیم با زندگی روزمره مردم سروکار دارد و هیچ راه گریزی هم از آن نیست. بسیاری از مردم از اینکه همیشه با گردشگران در خیابان‌ها مواجه شوند، کلافه شده‌اند. آن‌ها دوست ندارند که گردشگران دائماً از آن‌ها آدرس بپرسند یا از خدمات عمومی شهری متعلق به آن‌ها استفاده کنند. در ایسلند هم مثل بارسلونا، زیرساخت‌های شهری در حال کلنجار رفتن برای تأمین نیازهای گردشگران و مردم هستند. به همین دلیل، مقامات دولتی تصمیم گرفته‌اند تا از طریق اخذ مالیات‌های مختلف، مثل مالیات ورود به کشور، مالیات تردد جاده‌ای و دیگر روش‌ها، سرمایه لازم برای ارتقای زیرساخت‌ها را فراهم کنند.

بسیاری از گردشگرانی که به کشور ایسلند سفر می‌کنند، علاوه بر بازدید از آثار تاریخی و کلیساهای جامع آن، به دنبال تماشای زیبایی‌های طبیعی این کشور ازجمله یخچال‌های طبیعی، کوه‌های آتش‌فشانی و نورهای شمالی هم هستند. به همین دلیل، دست‌اندرکاران صنعت گردشگری باید تدابیری بیندیشند تا این آثار تاریخی و زیبایی‌های طبیعی برای نسل‌های آینده هم دست‌نخورده باقی بماند. این نکته، هم از نظر اخلاقی و هم تجاری یک ضرورت به حساب می‌آید.

نقش دولت‌ها در رابطه با گردشگری انبوه

درست است که رشد صنعت گردشگری در هر دو کشور اسپانیا و ایسلند فواید بسیار زیادی برای این کشورها داشته، اما به نظر می‌رسد که در این میان، نیازهای مردم این کشورها قربانی نیازهای صنعت گردشگری شده است. تغییر سبک زندگی مردم، افزایش‌گرانی و شلوغی شهرها ازجمله تأثیراتی است که زندگی مردم را با اخلال مواجه کرده است. به همین دلیل، پیدا کردن یک راه‌حل متعادل در این زمینه بسیار ضروری است.

نیازهای مردم قربانی نیازهای صنعت گردشگری شده است
نیازهای مردم قربانی نیازهای صنعت گردشگری شده است

مسئولان کشورهایی که به‌یک‌باره با افزایش گردشگر مواجه شده‌اند، باید راهکارهایی در نظر بگیرند که هم برای مردم محلی مفید باشد و هم باعث شود تا سفر گردشگران خارجی با هماهنگی و تعادل بیشتری صورت بگیرد. علاوه بر تعیین مالیات‌های مختلف برای تقویت زیرساخت‌ها که در بالا هم به آن اشاره شد، آموزش مردم محلی هم می‌تواند آن‌ها را با فواید بی‌شمار رشد گردشگری در کشورشان آشنا کرده و تحمل شرایط را برایشان تسهیل کند. گاهی اوقات نیاز است که برای جلو رفتن، چند قدم به عقب بروید.

نقش شرکت­‌های گردشگری در رابطه با گردشگری انبوه

همه ما می‌دانیم که اولین انگیزه شرکت‌های گردشگری کسب سود از سفر گردشگران است. باوجوداین، آن‌ها هم باید نسبت به مسأله گردشگری انبوه حساس باشند؛ مثلاً در شهرهایی مثل بارسلونا، گردشگری بیش‌ازحد، فرهنگ بومی این منطقه را با تهدید مواجه کرده است یا مثلاً در کشور ایسلند، حتی قدم زدن جمعیت زیادی از گردشگران در طبیعت هم می‌تواند اثرات مخربی بر طبیعت بکر آن سرزمین بر جا بگذارد. به همین دلیل، بهتر است تا شرکت‌های گردشگری، تورهایی متشکل از گروه‌های کوچک‌تر و با برنامه‌ریزی بیشتر تدارک ببینند. در واقع، هم این شرکت‌ها و هم دولت‌ها باید با کمک همدیگر نگران حفظ گنجینه‌های تاریخی و طبیعی در کشورها باشد. در غیر این صورت، تا چند سال دیگر، از این جاذبه‌های دیدنی بسیار زیبا، تنها مکان‌هایی بی‌روح و مخروبه بر جا می‌ماند.

منبع: travelshift.com

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer