چرا زنان خودشان را دوست ندارند؟ - رسانه مجازی نیلسو

راز عشق به خویشتن؛ قسمت اول

چرا زنان خودشان را دوست ندارند؟

  • توسط سوگول شعبان زاده
دوست داشتن خود

این روزها خیلی‌ها حرفش را می‌زنند؛ چه روشنفکران، چه فعالان حوزه زنان و چه حتی اهالی مد و زیبایی. اینکه زنان باید خودشان را دوست داشته باشند. اما ماجرای این دوست داشتن چیست؟ در چه فضایی معنا می‌یابد و با چه ویژگی‌هایی عینی می‌شود؟ در واقع یک زن چگونه باید خودش را دوست داشته باشد؟ ما قصد داریم در سلسله گزارش‌هایی با عنوان راز عشق به خویشتن این موارد را با شما مرور کنیم.

بیشتر بخوانید:

از قدیم همیشه رسم سفره‌های ایرانی دست‌کم این بوده که بی‌کیفیت‌ترین بخش غذای سر سفره به مادر می‌رسید. اگر غذا زیاد بود، بهترین و خوشمزه‌ترین‌ بخش‌های غذا سهم بچه‌ها و مرد خانواده بود. اگر هم غذا کم بود بازهم بقیه خوب و سیر می‌خوردند، لااقل بیشتر از مادر. رسمی که حالا شاید شکل و شمایلش تغییر کرده باشد اما هنوز محتوا تا حد زیادی، در خانواده‌های زیادی و به‌ویژه در برخی مناطق به‌وفور دیده می‌شود. شاید حتی در برخی خانواده‌ها این مادر به پدر تبدیل شود اما اصل موضوع تغییری نکرده است.

اینکه زنان همیشه، از همان کودکی یاد گرفته‌اند خود را در اولویت قرار ندهند. فارغ از اینکه مقصر این عقب ‌ماندن از سیر رشد زنان، چه کسی یا کسانی است، الان وقت تغییر است و چه کسی جز خود زنان از پس این تغییر برمی‌آیند؟

از پیشانی تا دم پری دریایی

چند وقت پیش گزارشی ویدئویی در یکی از شبکه‌های خارجی منتشر شد که از مردم درباره بدنشان می‌پرسید. سوژه این گزارش بیشتر زنان و کودکان بودند. در ویدئو می‌بینید که ابتدا از زنان می‌پرسد از کدام قسمت بدنتان خوشتان نمی‌آید؟ هرکدام جواب متفاوتی می‌دهند. یکی می‌گوید، پیشانی، دیگری به بینی‌اش اشاره می‌کند و یکی دیگر به فرم پاهایش. سازندگان این ویدئو بلافاصله همین سوال را از بچه‌ها می‌پرسند: دختر و پسر. جواب‌ها جالب است. پسری می‌گوید دوست داشتم دهانم شبیه کوسه بود. دختری دیگری می‌گوید دوست داشتم گوش‌های فیل را داشتم. یک دختر می‌گوید دم پری دریایی خیلی جذاب است اما هیچ‌کدام از داشتن هیچ عضوی ناراحت نیستند و تنها دلشان می‌خواسته شبیه هیجانات کارتون‌هایی شوند که دیده‌اند.

از همین جا اکتسابی بودن احساسات افراد به بدنشان نمایان می‌شود. اینکه زنان عموماً تحت تاثیر مد و سیستم سرمایه‌داری به دنبال نشانه‌های زیبایی نمایش‌داده‌شده در فیلم‌ها می‌گردند بچه‌ها هم اگرچه بدنشان را دوست دارند اما از همان الگو پیروی می‌کنند. امروز دنبال دهان کوسه هستند و فردا به دنبال هیکل آرنولد.

عشق به خویشتن اکتسابی یا انتسابی

پس عشق به خود یا با زبان بهتر، احترام گذاشتن به خود ناشی از تربیت خانه و بیشتر اجتماعی ماست. متخصصان می‌گویند که فضای جوامع امروزی، ارزش و اهمیت اصلی را به ظاهرِ بیرونی افراد اختصاص می‌دهد و ویژگی‌های درونی (مانند هوش، مهربانی و…) را نادیده می‌گیرد. بنابراین، افراد فکر می‌کنند که اگر تمامی نقایص بدن‌ و ظاهر بیرونی‌شان را اصلاح کنند، درنهایت به جایگاه مطلوبی در جامعه می‌رسند و خوش‌بخت می‌شوند.

همین وضعیت مانع از این شده است که بسیاری از افراد جامعه، بدن خودشان را بپذیرند و واقعیت‌های آن را دوست داشته باشند. حقیقت این است که اگر ما بتوانیم با این حالت‌های منفی‌نگرانه مقابله کنیم و در ادامه به بدن خودمان عشق بورزیم و به آن احترام بگذاریم، درنهایت افراد سالم‌تر و شادتری خواهیم بود.

حال آنکه مطالعات علمی نشان داده‌اند که هرچه افراد، تصویر بهتری از بدن خودشان در ذهن داشته باشند، بدن سالم‌تر و زندگی بهتری خواهند داشت. نکات زیر، دلایل این تاثیرگذاری را به شما خواهند گفت.

از همین جا اکتسابی بودن احساسات افراد به بدنشان نمایان می‌شود. اینکه زنان عموماً تحت تاثیر مد و سیستم سرمایه‌داری به دنبال نشانه‌های زیبایی نمایش‌داده‌شده در فیلم‌ها می‌گردند بچه‌ها هم اگرچه بدنشان را دوست دارند اما از همان الگو پیروی می‌کنند.
از همین جا اکتسابی بودن احساسات افراد به بدنشان نمایان می‌شود. اینکه زنان عموماً تحت تاثیر مد و سیستم سرمایه‌داری به دنبال نشانه‌های زیبایی نمایش‌داده‌شده در فیلم‌ها می‌گردند بچه‌ها هم اگرچه بدنشان را دوست دارند اما از همان الگو پیروی می‌کنند.

راهکارهای ما

اما ما می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور خودتان را دوست داشته باشید.

حقیقتی اثبات‌شده می‌گوید که انسان‌ها زمانی می‌توانند یکدیگر را واقعاً دوست داشته باشند که ابتدا این حس را خودشان تجربه کرده باشند. فردی که مدام خودش و بدنش را سرزنش می‌کند، نمی‌تواند به دیگران عشق بورزد. کسی که برای بدن خودش احترام قائل نباشد، ممکن نیست که احترام دیگری را نگه دارد. برای اینکه خودتان را دوست داشته باشید، ما به شما چند راهکار معرفی می‌کنیم:

  • با راهکارهای ساده شروع می‌کنیم تا بتوانید تا پایان مطالب مرتبط به خودشناسی و علاقه به خود ما را همراهی کنید. قدم اول این است که دقایقی از روز را فقط به خودتان اختصاص دهید. این وقت به این معنی است که شما در آن زمان، نه برای محل کار، نه درس، نه خانواده، نه همسر، نه دوست، نه فرزند و نه هیچ‌کس دیگر، بلکه فقط برای خودتان وقت می‌گذارید. در مراحل نخست این زمان روزانه برای این است که به خودتان فکر کنید. اینکه چه کارهایی در حق خودتان کردید که خوب بوده. چه کارهایی کردید که خوب نبوده؟ کجا به خودتان خوبی کردید و کجا بدی؟ کجای زندگی از خودتان برای دیگران بیشتر از آنچه که باید مایه گذاشته‌اید و کجا اینقدر درگیر دیگران بوده‌اید که خودتان را فراموش کرده‌اید.
  • بعد از چند روز بررسی این موارد حالا باید به دنبال جبران آن ازدست‌رفته‌ها باشید. اما چطور می‌شود جبران کرد؟ بازهم باید قدم به قدم باهم پیش برویم. لیستی از مسائلی که خوش‌حالتان می‌کند پیدا کنید. همه را به ترتیب اولویت بنویسید. نکته مهم اینکه باید سطح این موارد را از هم جدا کنید. مثلاً دیدار با دوستان، خرید کردن، پیگیری آخرین مدل برند کفشی را که به آن علاقه دارید در یک بخش، فیلم، موزیک، کتاب، تئاتر را در یک بخش، کلاس‌های آموزشی را که به آن نیازمندید در یک بخش و حوزه سلامتی را در بخش دیگر قرار دهید.

سپس بر اساس اولویت این موارد را در برنامه‌های زندگی خود جای می‌دهید. مثلاً یک روز به کتاب، یک روز به دندان‌پزشکی، یک روز به سینما، یک روز به ورزش، یک روز به ملاقات با دوستان و… اختصاص می‌دهید. به مرور زمان متوجه می‌شوید که کدام یک از این موارد تاثیر بیشتری بر حال شما دارد و می‌توانید بر اساس یافته‌های جدید خود مجدداً برنامه‌ریزی کنید.

این پروسه را اگر منظم و بادقت اجرا کنید، دست‌کم حدود 3 ماه زمان می‌برد تا هم به بخشی از عادات زندگی شما بدل شود و هم اینکه بیشتر با جنبه‌های مختلف شخصی خودتان آشنا شوید. پس موارد بعدی را در گزارش بعدی، با همین عنوان راز عشق به خویشتن به شما معرفی می‌کنیم.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer