چرا ساماندهی دستفروشان مترو جدی گرفته نمی‌شود؟! - رسانه مجازی نیلسو

چرا ساماندهی دستفروشان مترو جدی گرفته نمی‌شود؟!

آن چیزی که بعد از تصویب قوانین گذشته و همچنین یک فوریت طرح ساماندهی دستفروشان عاید مردم شده، چیزی جز افزایش روزافزون دستفروش‌های مترو نیست و در حقیقت اتفاق جدیدی نیفتاده است. راهکاری که در این زمینه می‌توان مطرح کرد ایجاد بسترهای مناسب برای دستفروشان است.

  • توسط شاهین فلسفی
دستفروشی

در سال‌های اخیر دستفروشان همواره در مدیریت شهری ایران به‌عنوان معضل شناخته می‌شوند، به شکلی که این روزها دیگر نه‌تنها در اغلب خیابان‌های اصلی و فرعی بساط روی زمین پهن‌شده آن‌ها به چشم می‌خورد، بلکه دستفروشی در مترو نیز یکی از شکل‌های رایج دستفروشی در ایران شده است. درواقع امروز دستفروشان برای خود در متروها حکومت می‌کنند؛ این در حالی است که سدمعبر دستفروشان مشکلی است که شهروندان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در این میان، با وجود اینکه مترو وسیله‌ای برای جابه‌جایی مسافر است، حضور دستفروشان در آن روند خدمات‌رسانی به مسافران را مختل کرده است.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از مردم از وجود دستفروشان در داخل مترو ناراضی‌اند و می‌گویند: تا کی باید حضور دستفروشان را در مترو تحمل کنیم، از آلودگی هوا و ترافیک به مترو و حمل‌ونقل عمومی پناه می‌آوریم، اما با آلودگی صوتی و بصری مواجه می‌شویم، شهرداری باید جایی در ایستگاه‌های مترو برایشان قرار دهد که اینگونه در داخل واگن‌ها دستفروشی نکنند و باعث سلب آسایش دیگران نشوند. باور کنید تعدادشان آنقدر زیاد است که جا برای مسافران تنگ شده است.

دستفروشی

البته اگرچه مسئولان شهری بارها بحث ساماندهی دستفروشان مترو را مطرح و حتی در این باره طرح‌هایی تنظیم کردند، ولی نه‌تنها شاهد کاهش این قشر نبودیم، بلکه روزبه‌روز به تعداد آن‌ها افزوده شده است. حال با توجه به اینکه ساماندهی دستفروشان مترو کار پیچیده‌ای نیست و به وضع قوانین و کار کارشناسانه نیاز ندارد، چرا مسئولان شهری با برنامه‌ریزی منسجم و مناسب این معضل را به فرصت تبدیل نمی‌کنند. چراکه برخی از دستفروشان مترو زنانی هستند که تولیدات خود را در مترو عرضه می‌کنند که با حمایت از آنان با ارائه وام کارآفرینی و ایجاد غرفه‌هایی خارج از مترو برای ارائه محصولات خود، می‌توان حضور آن‌ها در مترو را کمرنگ کرده و فرصت شغلی ایجاد کرد؛ درواقع با حمایت از مشاغل خانگی، گام مؤثری در ساماندهی دستفروشان مترو برداشته می‌شود، همچنین شهرداری می‌تواند غرفه‌هایی در مکان‌های مناسب در اختیار افراد قرار دهد تا بتوانند در این زمینه نیز درآمدزایی کند.

تصویب یک فوریت طرح ساماندهی دستفروشان

سال گذشته بود که به‌منظور ساماندهی دستفروشان و بساط‌گستران شهر تهران که بخشی از آن در مترو قرار دارند، طرحی یک‌فوریتی تحت عنوان ساماندهی دستفروشان از سوی شورای شهر تهران ارائه شد. این طرح که مربوط به ساماندهی دستفروشان، وانت‌های باری و ون‌های سیار است، نهایتاً با 12 رأی موافق و 7 رأی مخالف از سوی شورای شهر به تصویب رسید.

در دستورالعمل ساماندهی وضعیت دستفروش‌ها در شهر تهران آمده است که تهیه و تنظیم دستورالعملی مشخص درخصوص چگونگی واگذاری اماکن و امکان استفاده از فضاهای متعلق به بازارهای محلی ازسوی عرضه‌کنندگان سیار یا ثابت کالا و خدمات با تأکید بر رویکرد خدماتی و نه درآمدزایی صورت گیرد. همچنین دستورالعملی مشخص به‌منظور زیباسازی نحوه چیدمان غرفه‌ها یا سایر اشکال و روش‌ها، نحوه عرضه کالا و خدمات در فضاهای متعلق به بازارهای محلی تهیه شود.

از دستفروشان پول غیرقانونی گرفته می‌شود

به گفته حجت نظری، به‌عنوان پیشنهاددهنده این طرح در توجیه ضرورت ارائه چنین طرحی به شورا ابتدا به آفت‌هایی که دستفروشی بدون نظارت دارد، اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که متأسفانه نظارتی بر فعالیت دستفروش‌ها صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل، حتی برخی از عوامل شهرداری از این دستفروش‌ها وجوه مختلفی را می‌گیرند که عملاً این پول به حساب شهرداری واریز نمی‌شود. ضمن آنکه ممکن است به دلیل همین نبود نظارت، هر یک از کارکنان مرتبط در شهرداری بر اساس تصمیم و تشخیص خود تصمیمی سلیقه‌ای را بگیرند که درنهایت نه به نفع شهر است و نه به نفع دستفروش‌ها و شهرداری.

حجت نظری
حجت نظری عضوی شورای شهر تهران

نظری از نبود ساماندهی دستفروش‌ها با واژه ولنگاری یاد کرده و گفت: فضاها باید برای بساط‌گستری و… عادلانه باشد و امیدواریم با تصویب این طرح علاوه بر انضباط‌بخشی و کسب درآمد پایدار از این ولنگاری که هر فردی به اسم شهرداری فشاری بیاورد، جلوگیری کنیم.

این طرح درحالی مطرح می‌شود که طی سال‌های گذشته هم بارها قوانین و مصوبات مختلفی درمورد ساماندهی دستفروش‌ها به تصویب رسیده، اما تاکنون عملاً اقدام مؤثری در این زمینه صورت نگرفته و این مصوبات مسکوت مانده‌اند.

مشکل دستفروشی مصوبه نیست

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران معتقد است که مصوبات بیشتر و جدیدتر راهکار حل معضل دستفروشی نیست. چرا فکر می‌کنیم که می‌توان با تصویب مصوبات متعدد مشکل را حل کرد؟! در سال 85 مصوبه‌ای در راستای ساماندهی دستفروشان داشتیم که بسیاری از بندهای طرح فعلی در مصوبه قبلی هم هست. در طرح قبلی هم برگزاری نمایشگاه کالا، برپایی بازارهای موقت و غیره پیش‌بینی شده بود، اما واقعاً نتیجه آن چه بود؟ دقت داشته باشید که مشاغل سیار از بعد حقوقی و قانونی جایگاهی ندارند و ما حق نداریم مصوبه‌ای در راستای تعریف یک شغل داشته باشیم.

کلام آخر

آن چیزی که بعد از تصویب قوانین گذشته و همچنین یک فوریت طرح ساماندهی دستفروشان عاید مردم شده، چیزی جز افزایش روزافزون دستفروش‌های مترو نیست و در حقیقت اتفاق جدیدی نیفتاده است؛ بنابراین کلان‌شهر تهران همچنان با پدیده دستفروشی در مترو دست‌به‌گریبان است و هنوز مسئولان نتوانسته‌اند این مشکل را به‌صورت کلیدی برطرف کنند. به نظر می‌رسد راهکاری که در این زمینه می‌توان مطرح کرد ایجاد بسترهای مناسب برای دستفروشان است؛ اتفاقی که با وجود دادن وعده‌های فراوان مبنی بر ساماندهی دستفروشان هنوز رخ نداده و لازم است که یک‌بار برای همیشه چاره‌ای برای ساماندهی دستفروشان مترو اندیشیده شود تا هم به زیبایی شهر کمک کرده و هم آسایش و رفاه خدمت‌رسانی به شهروندان افزایش یابد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer