چرا مردم از داروخانه حق مشاوره طلب نمی‌کنند - رسانه مجازی نیلسو

چرا مردم از داروخانه حق مشاوره طلب نمی‌کنند

مصاحبه نیلسو با مدیرعامل شرکت داروسازی آفاشیمی

دکتر منتصری

داروخانه‌ ؛ بارها مسئولان وزارت بهداشت و متولیان حوزه سلامت نسبت به مصرف بی‌رویه دارو هشدار دادند اما تاکنون این هشدارها بی‌فایده بوده و مردم همچون نقل و نبات، دارو مصرف می‌کنند. بدتر اینکه در هنگام بیماری بدون مراجعه به پزشک خود به داروخانه رفته و دارو می‌خرند. نکته جالب اینجا است که حتی حاضر نیستند از متصدی داروخانه مشاوره بگیرند! همین موجب می‌شود که تبعات گسترده‌ای متوجه افراد شود، درحالی‌که مدیرعامل شرکت داروسازی آفاشیمی بر این باور است که گرفتن مشاوره حق مردم است که البته آن را طلب نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید:

 علی منتصری، مدیرعامل شرکت داروسازی آفاشیمی در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» دلایلی را که منجر به افزایش مصرف خودسرانه دارو شده، بررسی کرده است و شیوه فعلی اداره داروخانه را اشتباه می‌داند و تصریح دارد که داروخانه باید ساختار آژانس هواپیمایی داشته باشد. مصاحبه منتصری با نیلسو در ذیل آمده که می‌خوانید.

معصومه ستوده

مسئولان وزارت بهداشت بارها نسبت به مصرف بی‌رویه برخی از داروها هشدار دادند. به نظر شما چه عاملی منجر شده تا این حد مصرف خودسرانه دارو در کشور افزایش پیدا کرده و سیر صعودی داشته باشد؟

درحال‌حاضر، داروهایی مانند استامینوفن و استامینوفن کدئین، آسپرین و آسپرین کدئین، دیکلوفناک، آموکسی‌سیلین و درمجموع داروهای مسکن مصرف بی‌رویه دارند. به دلیلOTC  بودن این داروها، خرید آنها از داروخانه مشکل خاصی را ایجاد نکرده و درنتیجه خرید و مصرف آنها افزایش یافته است. از طرف دیگر، داروخانه نیز باید مشاوره‌ها و توضیحات موردنیاز را به بیمار بدهد.

 زمانی‌که بیماری برای خرید استامینوفن به داروخانه مراجعه می‌کند، داروسازی که در آن داروخانه مستقر است باید تمام توضیحات موردنیاز را به وی ارائه دهد، مثلاً: از بیمار بپرسد که دچار مشکلات کبدی است یا نه؟ اطلاع در خصوص عوارض دارو و مصرف همزمان آن با سایر داروها برای فردی که به مصرف خودسرانه دارو می‌پردازد، الزامی است. چنانچه بیمار برخی داروها را به صورت OTC دریافت می‌کند، باید مشورت داروساز را بطلبد تا دچار عوارض بعد از مصرف نشود. داروخانه‌ها مجاز به فروش داروهای OTC به‌ شرطی هستند که مشورت‌ها و تذکر‌های اساسی را ارائه کنند.

اما درحال‌حاضر در داروخانه‌های کشور این مشاوره‌ها داده نمی‌شود و دارو همچون تنقلات به فروش می‌رسد؟

نکته‌ قابل توجه این است که در حال حاضر، سیستم داروخانه‌ای به‌صورت علمی عمل نمی‌کند. در شرایطی هم که داروساز متمایل به دادن اطلاعات موردنیاز به بیمار یا مشتری باشد، بیمار گرفتن این اطلاعات و تذکرها را از حقوق خود تلقی نمی‌کند‌. از سوی دیگر، ساختار داروخانه‌های کشور بر اساس ساختار رایج و اسلوب کاربردی داروخانه‌های سایر کشورها نیست. ساختار کانتر و ایستادن پشت کانتر و فروختن دارو مانند مغازه‌ها، درست نیست، بلکه هر داروخانه باید مطابق طراحی کشورهای دیگر، میزهای مختلف مشاوره داشته باشند.

مشابه این حالت در آژانس‌های هواپیمایی مشاهده می‌شود. پشت هر میز باید یک بیمار و یک داروساز بنشیند و بیمار اطلاعات موردنیاز دارویی خود را با داروساز درمیان گذاشته و مشورت‌های صحیح را بگیرد. این اقدام در ایران به شکل سنتی انجام نمی‌گیرد. نیاز کشور به داشتن داروخانه‌های زنجیره‌ای غیرقابل چشم‌پوشی است. علی‌رغم اداره موفق داروخانه‌ها به صورت زنجیره‌ای در گوشه و کنار دنیا، شکل‌گیری داروخانه‌های زنجیره‌ای در ایران هنوز هم به علت فقدان ضوابط قانونی و مشکلات مبتلابه داروخانه‌ها دارای نقاط تاریک و روشنی بسیاری است که کفه ترازوی مخالفان، اجرای برنامه‌هایی از این دست را سنگین‌تر کرده است.

داروخانه‌های زنجیره‌ای می‌تواند راه‌گشای این مشکل باشد؟

ما نیاز به داشتن داروخانه‌های زنجیره‌ای طبق اسلوب سایر کشورها و به صورت فرنچایز داریم. فرنچایز به حالتی اطلاق می‌شود که خدمات به صورت واحد و یکسان ارائه می‌شود. مثلاً برخی برندهای فست‌فودی فرنچایز بوده و در همه جای دنیا خدمات یکسانی دریافت می‌‌کنند. برندهایی هم وجود دارد که به‌صورت داروخانه‌های زنجیره‌ای هستند، آنها به صورت یک شبکه علمی کار می‌کنند، هم دیزاین و طراحی داروخانه از قبل مشخص است و هم آموزش‌های لازم و کافی به پرسنل و کارکنان داروخانه ارائه می‌شود.

چنانچه در ایران داروخانه‌های زنجیره‌ای تاسیس شود، قطعاً از این قبیل مشکلات پیش نخواهد آمد و مصرف دارو به حداقل ممکن خواهد رسید. البته پیشنهاد تاسیس داروخانه زنجیره‌ای به مثابه آن نیست که داروخانه معمولی نمی‌تواند به‌درستی فعالیت کرده و سازوکار مشخصی داشته باشد، بلکه شیوه‌های اصولی نیز رعایت نمی‌شود. بعضی داروخانه هم وجود دارد که خدمات شایسته‌ای به مردم عرضه می‌کنند، اما گسترش زیادی ندارند. اینگونه داروخانه‌ها مانند قهرمانانی هستند که مدال طلا می‌گیرند. بنابراین شیوه درست و علمی کار در داروخانه و ارائه خدمات دارویی باید فراگیر شود و تمامی داروخانه در سطح کشور خود را موظف به انجام خدمات دارویی بهینه کنند، تا مردم دچار عوارض نشوند.

در شرکت داروسازی که شما مسئولیت آن را بر عهده دارید، کدام داروها بیشترین درخواست و فروش را داشته است؟

شرکت آفاشیمی بزرگ‌ترین تولیدکننده آنتی‌بیوتیک کشور بوده و کپسول آموکسی‌سیلین از جمله پرفروش‌ترین داروهایی است که تولید می‌کند. در واقع در فروش قرص سفکسیم رتبه اول و فروش کپسول آموکسی‌سیلین رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

مصرف منطقی دارو به معنای کم مصرف کردن آن است؟

اصطلاحی را سازمان جهانی بهداشت ارائه داده، تحت عنوان rational use of drugs که به معنای مصرف منطقی دارو است. مصرف منطقی دارو به معنای درست مصرف صحیح دارو است. چنانچه پزشک ۲۴ عدد کپسول آنتی‌بیوتیک را تجویز کرده باشد، و بیمار تنها چندعدد مصرف کرده و بقیه را نگه دارد، مقاومت میکروبی به‌وجود‌ آمده و عوارض خطرناکی در پی‌ خواهد داشت. دارو باید به اندازه کافی مصرف شود. حتی مصرف بی‌رویه از یک ‌‌نوع دارو عواقبی وخیم‌تر را به همراه خواهد داشت. هر دارویی دوز درمانی مخصوص به خود را دارد، لذا مصرف کردن دارو بنابر تشخیص پزشک می‌تواند ضامن سلامتی فرد باشد.

روی تجویز منطقی دارو نظارتی صورت می‌گیرد؟

مصرف منطقی دارو همان دستورالعملی است که پزشک توصیه می‌کند. برخی پزشکان مصرف دارو را با بیمار کنترل کرده و پیگیری می‌کنند. بیمار نیز باید یاد بگیرد، دارو خوراکی نیز نیست، بلکه کالایی برای درمان بیماری فعلی وی است. نسخه الکترونیک نیز می‌تواند بر تجویز منطقی دارو نظارت داشته باشد.

به نظرشما مهم‌ترین مشکل ما در حوزه مصرف دارو چیست؟

مشکل جامعه ما این است که اندیشه‌های درست را بین مردم جا نینداخته‌ایم. روزی شعار می‌دهیم، دارو مصرف کنید، روز بعد می‌گوییم مصرف دارو بالا رفته است! روزی به مردم می‌گوییم خودسرانه مصرف نکنید و بعد مشورت داروخانه را کافی می‌دانیم. برخی لغات و فرهنگ صحیح مصرف دارو را باید به عموم مردم یاد داد. آموزش‌ها باید از مدارس آغاز شده تا جا بیفتد. آنها باید بدانند به محض بیمار شدن دارو علاجشان خواهد نبود. یک سردرد عادی به منزله بیماری نیست.

مردم باید حساسیت خاصی نسبت به داروی مصرفی‌شان داشته باشند. پزشکان هم نقش مهمی را می‌توانند در اشاعه فرهنگ مصرف صحیح دارو داشته باشند. به این ترتیب شرایطی فراهم خواهد شد که مردم خوددرمانی را کنار بگذارند. در این صورت می‌توان امیدوار بود که مصرف خودسرانه دارو سیر نزولی را طی کند یا اینکه حداقل مردم هنگام خرید داروی OTC گرفتن مشاوره را حق خود بدانند. در چنین شرایطی عوارض مصرف خودسرانه دارو کاهش می‌یابد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer