چندین آپشن لوکس برای آفرود - رسانه مجازی نیلسو

چندین آپشن لوکس برای آفرود

بیراهه نوردی با چاشنی تکنولوژی

  • توسط علیرضا داوودی
toyotasuv desert road2 h - چندین آپشن لوکس برای آفرود

امروزه لذت سواری با خودروهای شاسی بلند به قدری زیاد است که کمتر شرکتی در این زمینه وارد نشده و محصولی را عرضه نکرده است. این روزها فروش خودروهای کراس اوور بسیار بالاست و این در حالی است که اکثر این خودروها قابلیت‌های اندکی برای تردد در مسیرهای بیراهه و صعب العبور دارند. با این حال هم روی این خودروها و هم شاسی بلندهای واقعی آفرودی، سیستم های کمکی و آپشن‌های متنوعی را می‌توان دید که برخی از آن ها قابلیت‌های تردد این خودروها را بالا می برند و برخی دیگر تکنولوژی‌های لوکسی هستند که رانندگی با این خودروها را برای تمام افراد ساده می‌کنند.

دوربین‌های خودرویی

1 12 1024x576 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

این روزها در برخی از خودروهای آفرودی و حتی شاسی بلندهای لوکس جدا از سیستم دوربین پارک 360 درجه، دوربین‌هایی برای نمایش مسیر پیش رو و خط سیر تایرها وجود دارد تا به این شکل راننده بتواند با اطمینان و دقت بالاتری از موانع عبور کند. این تکنولوژی ساده اما کارا در مسیرهای سنگلاخی و باریک بسیار کارامد و حتی حیاتی می‌تواند باشد. امروزه شرکت های سازنده لوازم جانبی این تکنولوژی را برای نصب روی خودروهای مختلف عرضه می‌کنند.

ورود راحت به کابین

2 13 1024x673 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

هرچند تا چند سال پیش وجود یک پله جمع شونده برای ورود راحت تر به اتاق یک آپشن فوق لوکس بود اما امروزه در برخی از خودروها مثل کادیلاک اسکالید این سیستم به شکل استاندارد دیده می شود. با لمس دستگیره درب، یک پله در زیر درب باز می شود تا نفرات راحت تر داخل و خارج شوند. این تکنولوژی توسط برخی از شرکت‌های شاغل در زمینه تجهیز خودروهای آفرودی نیز ساخته و فروخته می‌شود.

قفل دیفرانسیل

3 11 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

قفل دیفرانسیل یکی از مواردی است که توانایی‌های آفرودی خودروهای شاسی بلند را به شکل محسوسی افزایش می‌دهد. این سیستم برای مقاصد دیگری در خودروهای سواری نیز یافت می شود و با تنوع مختلفی که دارد، کلا یک هدف از وجود این سیستم در خودرو دیده می‌شود و آن هم جلوگیری از هرزگردی تایرها در زمان‌گیر افتادن در یک مهلکه و یا در حین عبور از یک مسیر لغزنده است.

قفل دیفرانسیل در برخی از خودروها به شکل استاندارد وجود دارد و می‌توان این سیستم را با خرید از شرکت‌های مختلفی بر روی خودرو نصب کرد. قفل دیفرانسیل در برخی از خودروها به صورت دیفرانسیل های کلاچ‌دار و لغزش محدود است که درگیری آن ها به شکل خودکار انجام می شود و در برخی دیگر توسط راننده فعال می شود. نحوه فعال شدن قفل دیفرانسیل ممکن است به شکل برقی یا بادی باشد و در نمونه‌های اندکی نیز توسط یک اهرم به شکل کاملا مکانیکی صورت می‌گیرد.

قابلیت شناوری

4 12 1024x679 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

یکی از فاکتورهایی که در تعریف خودروهای شاسی بلند دیده می‌شود، قابلیت عبور از آبراهه‌ها و رودخانه‌هاست که به آن قابلیت شناوری می‌گویند. این روزها خودروهای آفرودی معروف مثل جیپ رانگلر، تویوتا لندکروزر، بنز جی کلاس و رنجروورها توانایی‌های بالایی در عبور از آبراهه‌ها دارند اما با این وجود بدون داشتن سیستم‌های خاص، قابلیت عبور این خودروها نهایتا 70 سانتیمتر خواهد بود و برای افزایش این میزان احتیاج به وسایلی همچون اسنورکل و آب بندی کامل موتور است.

انتخاب نوع مسیر

5 10 1024x630 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

در شاسی بلندهای امروزی حتی در برخی از کراس اوورها امکان انتخاب نوع مسیر وجود دارد. به این ترتیب راننده می تواند نوع مسیر را با توجه به اینکه شنی و ریگزار است، سنگلاخی، یخ و برفی و… انتخاب کند و به این ترتیب هرزگردی تایرها را به حداقل برساند. در این حالت چگونگی عکس العمل پدال گاز به فشار، گشتاور تولیدی موتور، انتخاب دنده و… به کامپیوتر خودرو واگذار می‌شود تا چرخ ها کمترین هرزگردی و در عین حال بیشترین کشش را داشته باشند.

رانندگی با گوشی

6 9 1024x683 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

این تکنولوژی هنوز چندان رایج نشده و بیشتر به شکل یک آپشن مفهومی است هرچند که برخی از خودروهای برقی دارای این سیستم هستند. در این روش راننده می‌تواند از خودرو پیاده شده و به راحتی و بدون دغدغه از وجود خطر، خودرو خود را از مسیرهای ناهموار و یا راه های تنگ و باریک عبور دهد. البته که بودن در پشت فرمان تسلط بیشتری به راننده خواهد داد و امکان مانور دادن با خودرو بالاتر خواهد رفت.

تقسیم هوشمند گشتاور

7 8 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

خودروهای آفرودی یا به شکل فول تایم چهارچرخ هستند و یا پارت تایم اما در این بین بسته به نوع خودرو ممکن است تکنولوژی‌هایی برای تقسیم گشتاور بین محور جلو و عقب نیز وجود داشته باشد تا به این ترتیب حرکت در بیراهه ها راحت‌تر شود. این تقسیم گشتاور ممکن است بین محور جلو و عقب باشد و یا در خودروهای مدرن تر حتی بین هر چرخ اتفاق بیفتد.

سیستم تعلیق حرفه ای

8 7 1024x448 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

سیستم تعلیق خودروها امروزی معمولا دارای چندین حالت مختلف است اما وجود یک سیستم زیربندی محکم و سخت جان و در عین حال نرم و راحت در تمام خودروهای آفرودی دیده نمی شود. امروزه برخی شرکت‌ها مثل جیپ، تویوتا، فورد، بنز و… برای محصولات خود پکیج‌های تعلیق خاصی قرار می‌دهند که شامل کمک فنرها و فنرهای مقاوم‌تر، تایرهای بزرگ تر، تجهیزات هوشمند و… است.

سربالا و سرازیری رفتن

9 6 1024x640 - چندین آپشن لوکس برای آفرود

این تکنولوژی دارای درجات مختلفی است که نمونه های ساده آن را می‌توان حتی در خودروهای سواری ارزان قیمت نیز دید. لازمه وجود این سیستم داشتن ترمزپارک الکترونیکی است. اما در خودروهای آفرودی واقعی، این سیستم با در اختیار گرفتن گاز و ترمز و تنظیم سرعت لازمه توسط راننده، فقط از راننده می‌خواهد که با فرمان از مسیرهای مناسب عبور کند و به این ترتیب سر خوردن و یا هرزگردی تا حد ممکن به صفر می رسد. چرا که سرعت دورانی چرخ ها کاملا توسط کامپیوتر خودرو در حال کنترل شدن است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer