چه کسی در ماجرای بدهی شهرداری تهران خیانت­کار است؟! - رسانه مجازی نیلسو

چه کسی در ماجرای بدهی شهرداری تهران خیانت­کار است؟!

چنانچه بدهی 69 هزار میلیارد تومانی درست باشد، آینده پروژه های عمرانی شهر تهران تا سال ها با مشکل مواجه می شود. بنابراین باید مدیرانی که مسبب این فاجعه هستند، بازخواست شوند. اما اگر اثبات شد که این ارقام صحت ندارد و صرفا یک بازی سیاسی است، آن وقت شورای شهری ها باید در حضور مردمی که به آنها اعتماد کرده اند، محاکمه شده و پاسخ بدهند.

  • توسط شاهین فلسفی
تهران - چه کسی در ماجرای بدهی شهرداری تهران خیانت­کار است؟!

ماجرای بدهی های شهرداری در دوران محمد باقر قالیباف این روزها نقل رسانه ها شده است. این بار عضو شورای شهر تهران از بدهی 69 هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران خبر داد و گفت که شهرداری تهران لیست دیون را آماده کرده و گزارش بدهی شهرداری را برای رهبری، رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر کشور نیز ارسال کرده است.

بدون حسابرسی چگونه 69 هزار میلیارد را رد می کنند؟!

محمود میرلوحی در واکنش به اظهارات معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری تهران در مورد بدهی های شهرداری تهران گفت: مسئولان سابق شهری تا زمانی که در مسند بودند، منکر بدهی‌های خود می‌شدند. هر چند همین میزان بدهی را هم که اکنون پذیرفتند، در گزارش جلسه ۳۶۷ شورای چهارم منکر شده بودند. ما صورت مذاکرات این جلسه را به زودی منتشر می‌کنیم تا مشخص شود مدیران قبلی شهرداری چه گفتند. در مجموع ما سند خود را ارائه دادیم، آن‌ها نیز سند خود را ارائه دهند.

 محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورا شهر تهران
محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورا شهر تهران

رئیس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورا شهر تهران با بیان اینکه در همان موقع نیز این گزارش با اعتراض برخی اعضای شورا و از جمله آقای حافظی که آن را خلاف واقع دانستند، روبه رو شد، تصریح کرد: اما از آنجا که دیوار حاشا بلند بود و هنوز هم این گونه است، در گذشته میزان بدهی‌ها در ابهام بود، اما اکنون همین که متقاعد شدند و تا این میزان بدهی را پذیرفتند، به نظر می‌آید؛ باقی بدهی را نیز قبول می‌کنند.

رئیس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورای شهر تهران افزود: در گزارش آقای نجفی بدهی شهرداری تا ۵۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام شد، سپس آقای افشانی آن را ۵۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و آقای حناچی آن را ۶۹ هزار میلیارد تومان اعلام کردند.

میرلوحی درباره علت افزایش میزان بدهی، اظهار داشت: مدیران قبلی در حسابرسی‌ها مسئولانه عمل نکردند و ما اکنون در حال بررسی حساب‌ها هستیم و این اشکالی است که به گذشته وارد است. همانطور که می‌دانید گزارش تلفیق بودجه سال ۹۳ شهرداری اکنون در دست بررسی است. آن‌ها در سال ۹۶ شهرداری را ترک کردند و گزارش حسابرسی سال ۹۳ اکنون به دست ما رسیده است. آن‌ها خودشان نتوانستند، حساب‌های خود را بررسی کنند، حالا بر چه اساسی می‌گویند، ۱۶ هزار میلیارد بدهی داشتند، نمی‌دانم، مگر ترازنامه را برای سال‌های بعد تهیه و تحویل می‌دادند که بتوانند اعلام کنند، چقدر بدهی داشتند؟

علت افزایش بدهی از 56 به 69 هزار میلیارد

وی با بیان اینکه امکان افزایش همین ۶۹ هزار میلیارد بدهی نیز وجود دارد، درباره علت این افزایش تصریح کرد: در آن زمان اصلا بر روی حساب‌های بانکی کار نشده بود و علت این افزایش قیمت از ۵۶ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان از زمان آقای افشانی به ۶۹ هزار میلیارد در زمان آقای حناچی این است که بررسی‌ها به صورت دقیق انجام شده است. در این مدت کار‌های سنگینی انجام شد تا مشخص شود، مناسبات مالی، بدهی‌ها و طلب‌ها از بخش‌های مختلف چه میزان است.

بدهی 30 هزار میلیاردی به بانک ها و موسسات مالی

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شهرداری تهران  نیز در مورد میزان دقیق بدهی شهرداری تهران براساس آخرین بررسی‌ها، گفت: براساس گزارش شهردار تهران که به تفکیک ارائه شده، جمع کل بدهی شهرداری تهران ۶۹هزار میلیارد تومان است که بیشترین حجم بدهی‌ها که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌شود، به بانک‌ها و موسسات بانکی مربوط می‌شود.

 مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شهرداری تهران
مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شهرداری تهران

وی با بیان اینکه بدهی به سازمان مالیات، تامین اجتماعی، اشخاص حقیقی و حقوقی و… در مراتب بعدی بیشترین بدهی‌های شهرداری تهران قرار دارند، افزود: مدیریت شهری فعلی، در حال پاس کردن چک‌های صادره دوره مدیریت قبل است؛ چراکه پروژه‌ها را در حالی پیش بردند که پولش را ندادند و حالا مدیریت شهری جدید باید بدهی‌ها را پرداخت کند.

سیاه‌نمایی نکنید/ چه کار مثبتی برای مردم انجام داده اید

در همین رابطه قدرت‌الله گودرزی، معاون اسبق مالی و اقتصادی شهرداری تهران درباره بدهی‌های شهرداری تهران در دوره قبل، گفت: به مدیریت شهری و اعضای شورای پنجم توصیه می‌کنم به جای سیاه‌نمایی در اعلام بدهی‌های دوران مدیریت قبلی، به مردم و شهروندان تهران گزارش دهند که در این دو سال، چه کار مثبتی انجام داده‌اند؟

قدرت‌الله گودرزی، معاون اسبق مالی و اقتصادی شهرداری تهران
قدرت‌الله گودرزی، معاون اسبق مالی و اقتصادی شهرداری تهران

 وی با اشاره به مجموع کل بدهی شهرداری تهران در 12 سال مدیریت قبلی افزود: نخست اینکه دیون مناطق 22 گانه شامل بدهی به پیمانکاران، املاک، بیمه، مالیات و غیره به مبلغ 6351 میلیارد می‌رسد. همچنین دیون سازمان‌ها و شرکت‌ها شامل بدهی به پیمانکاران، املاک، بیمه و مالیات و غیره به مبلغ 2168 میلیارد تومان است. در ادامه نیز تسهیلات بانکی مبلغ 6992 میلیارد تومان را شامل می‌شود که جمع کل مبالغ 511،15 میلیارد تومان است.

منابع قابل مصرف سه برابر بدهی شهرداری است

گودرزی با اشاره به منابع قابل مصرف در شهرداری تهران از دوران قبل گفت: مطالبات شهرداری از دولت از سال 86 تا پایان 95، 19 هزار میلیارد تومان، املاک قابل فروش یا تهاتر با بارگزاری، 10 هزار میلیارد تومان، پروژه‌های مشارکتی آماده فروش سازمان سرمایه‌گذاری9171 میلیارد تومان، طلب از ارگان‌ها 5،3903 میلیارد تومان، اصل و جریمه مطالبات شهرداری از افراد حقیقی و حقوقی تهران و جریمه بابت درآمدهای پایدار 1500 میلیارد تومان، مبلغ چک‌های برگشتی، 750 میلیارد تومان، پروژه‌های مجتمع ایستگاهی 400 میلیارد تومان می‌شود که در مجموع 609،44 میلیارد تومان می شود.

وی خاطرنشان کرد: با مروری اجمالی خواهید دید منابع قابل مصرف باقی‌مانده برای شهرداری در سال 1396 حداقل بیش از سه برابر بدهی‌هاست.

29 هزار میلیارد بدهی متفرقه یعنی چه؟!

مرتضی طلایی، نایب رئیس شورای چهارم شهر تهران نیز در این باره اظهار داشت: واقعاً رقم اعلامی از سوی مدیریت جدید شهری تعجب‌آور است، مدیریت فعلی تمام وام‌ها در سال‌های آینده که سررسید می‌شوند را جزو بدهی‌ها آورده‌اند و یا پروژه‌های نیمه‌تمام را هم در بدهی‌ها آورده‌اند بر اساس فرمول خاص خود این این رقم از بدهی‌ها را در آورده‌اند.

مرتضی طلایی، نایب رئیس شورای چهارم شهر تهران
مرتضی طلایی، نایب رئیس شورای چهارم شهر تهران

وی با بیان اینکه در آیتم‌های اعلامی 29 هزار میلیارد تومان از بدهی‌ها بلاتکلیف است، گفت: متفرقه یعنی چه؟ 29 هزار میلیارد بدهی متفرقه عدد کمی نیست، چرا تکلیف این رقم را مشخص نمی‌کنند؟

آیا نهادهای نظارتی ورود می کنند؟!

موضوع بدهی شهرداری تاکنون چندین بار از طرف اعضای شورای 100 درصد اصلاح طلب مطرح شده است و هر بار شورای چهارم و تیم مدیریتی شهرداری آقای قالیباف استدلال هایی بر رد بدهی 69 هزار میلیاردی ارائه کرده اند اما در نهایت هیچ چیز برای مردم روشن نشده است.در این خصوص ذکر چند نکته بسیار حیاتی است. نخست اینکه کسی نمی تواند منکرسیاسی بودن ماجرا شود چرا که قالیباف در انتخابات مجلس شورای اسلامی برنامه ویژه ای دارد و این بدهی می تواند از اقبال عمومی نسبت به ایشان تا حدود زیادی بکاهد.

نکته دوم اما مربوط به نهادهای نظارتی و بالادست است. بدین معنا که سازمان بازرسی کل کشور، وزارت کشور، مجلس شورای اسلامی و … باید برای مردم واقعیت را روشن کنند چون رقم مورد بحث بسیار حیرت آور است و چنانچه بدهی 69 هزار میلیارد تومانی درست باشد، آینده پروژه های عمرانی شهر تهران تا سال ها با مشکل مواجه می شود. بنابراین باید مدیرانی که مسبب این فاجعه هستند، بازخواست شوند.

اما در حالت دوم اگر اثبات شد که این ارقام صحت ندارد و صرفا یک بازی سیاسی است، آن وقت شورای شهری هایی که منافع سیاسی و حزبی خود را بر منافع شهروندان ارجح می دانند، باید در حضور مردمی که به آنها اعتماد کرده اند، محاکمه شده و پاسخ بدهند چرا که سیاسی شدن شوراها یعنی نقض غرض و نابودی شهرها. به طور کلی در هر دو صورت حداقل یکی از طرفین در این ماجرا مرتکب خطای نابخشودنی شده و به اعتماد مردم خیانت نموده است و باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا نهادهای نظارتی که این روزها به خوبی پرونده های فساد را پیگیری می کنند، به این مساله بزرگ ورود می کنند یا خیر.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer