چگونه از ترک‌خوردگی لب‌ها جلوگیری کنیم؟ - رسانه مجازی نیلسو

چگونه از ترک‌خوردگی لب‌ها جلوگیری کنیم؟

  • توسط مهشید ستوده
Chapped Lips - چگونه از ترک‌خوردگی لب‌ها جلوگیری کنیم؟

لب‌های پوسته‌پوسته‌شده یکی از مشکلات جدی هستند که در فصل‌های سرد و خشک، بسیاری از افراد با اضطراب ناشی از آن روبه‌رو می‌شوند؛ مشکلی که هم ظاهر فرد را نازیبا می‌کند و هم همواره استرس نامرتب دیده‌شدن از سوی مخاطبان را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید:

لب‌های ترک‌خورده می‌توانند عصبی‌کننده، دردآور باشند و حتی باعث خونریزی شوند، اما برای دلایل متنوعی بسیاری از ما در طول سال در حال سروکله‌زدن با آن‌ها هستیم. این دلایل ممکن است هوا باشد یا بالم لب‌ (Liniment) فرقی ندارد اما برخی موارد هستند که می‌‌توانید با انجام دادن آنها از خشکی و ترک‌خوردگی لب‌هایتان راحت شوید.

ترک‌خوردن لب‌ها دلایل بسیار زیادی دارد. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این باشد که لب‌ها به خودی‌خود دارای غدد چربی مثل سایر جاهای پوست نیستند، بنابراین مستعد خشک‌شدن هستند. پس چگونه می‌توان از ابتدا مانع از خشک‌شدن لب‌ها شد؟

1- لب‌هایتان را با زبان خیس نکنید: این کار تنها باعث خشکی بیشتر آن‌ها می‌شود، چراکه بزاق به‌سرعت تبخیر و در نتیجه لب‌های شما نیز بعد از هر بار لیس زدن خشک‌تر می‌شود.

2- از بالم لب‌های طعم‌دار استفاده نکنید: زمانی که شما چیزهای طعم‌دار را روی لب‌هایتان قرار می‌دهید، کاملاً وسوسه می‌شوید که آن را لیس بزنید، درحالی‌که ممکن است بالم لب‌های طعم‌دار بامزه باشند، اما آن‌ها می‌توانند به خشکی لب‌ها منجر شوند که اصلاً جالب نیست.

3- از ضدآفتاب استفاده کنید: اگر در حال برنامه‌ریزی برای یک روز آفتابی هستید، از بالم لبی که دارای ضدآفتاب است، استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا لب‌هایتان نسوزد، خشک نشود و رخدادهای بعد از آفتاب سوختگی برایتان به وجود نیاید.

4- دهانتان را بپوشانید: هوای سرد می‌تواند به‌‌ویژه لب‌های شما را خشک کند. پوشاندن آن‌ها با یک شال زمانی‌که هوا بسیار سرد است می‌تواند به حفاظت لب‌های شما در مقابل خشکی کمک کند.

5- از مواد آلرژی‌زا دوری کنید: ممکن است لب‌های حساسی داشته باشید که در صورت تماس با عطرها یا سایر موارد بودار دچار مشکل شوند؛ بنابراین چنین محصولات آرایشی را که ممکن است آلرژی‌زا باشند اصلاً به دهان خود نزدیک نکنید.

6- مرطوب بمانید، از داخل و از خارج: هوای زمستان می‌تواند خشک باشد؛ بنابراین هوای داخل خانه‌تان را مرطوب نگه دارید یا از یک دستگاه بخور استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می‌نوشید تا دچار خشکی نشوید که به خشکی پوست و لب‌ها منجر شود.

درمان لب‌های ترک‌خورده چیست؟

اگر شما همین حالا هم لب‌های خشک و ترک‌خورده دارید، توصیه‌هایی که تاکنون به شما شد ممکن است فقط به جلوگیری از بدترشدن شرایط لب‌هایتان کمک کند، اما کارهای بیشتری است که می‌تواند به شما کمک کند تا زودتر بهبود بیابید.

پوست‌های مرده را خارج کنید

زمانی که لب‌های شما ترک می‌خورد پوست آن‌ها شروع به ریختن می‌کند. کندن پوست‌هایی که هنوز به‌صورت کامل نمرده‌اند می‌تواند به خونریزی و درد منجر شود؛ بنابراین مراقب باشید. یک لایه‌بردار مثل اسکراب شکری را با انگشت روی لب‌ها بمالید تا این پوست‌ها خارج شوند.

مرطوب کنید

از یک مرطوب‌کننده برای در امان نگه‌داشتن لب‌هایتان از خشکی استفاده کنید. شب‌ها قبل از اینکه به تخت خواب بروید حتماً از این مرطوب‌کننده استفاده کنید. 

استفاده از این دو روش می‌تواند وضعیت لب‌های شما را بسیار بهتر کند، اما فراموش نکنید که توصیه‌های قبلی را در جلوگیری از به‌وجودآمدن ترک لب‌ها باید در نظر بگیرید.

موارد جدی که به مراجعه به پزشک نیاز دارند

اگر متوجه شدید که لب‌هایتان به‌سادگی بهبود پیدا نمی‌کند، ممکن است مشکل جدی وجود داشته باشد که نیاز باشد به یک پزشک در مورد درمان آن مراجعه کنید. لب‌های ترک‌خورده می‌تواند دچار عفونت شود و در نتیجه، باکتری‌ها وارد ترک‌ها شوند. این موضوع نیز از مواردی است که باید توسط پزشک معالجه شود.

همه ما از لب‌های خشک و ترک‌خورده در برخی موارد رنج برده‌ایم و در بیشتر موارد، توجه دقیق و راهکارهای جلوگیری‌کننده می‌تواند باعث بهتر دیده‌شدن لب‌های شما شود. پس این توصیه‌ها را جدی بگیرید تا لب‌های زیبا و نرم داشته باشید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer