چگونه با نوجوانان‌مان در مورد هرزه‌نگاری صحبت کنیم - رسانه مجازی نیلسو

چگونه با نوجوانان‌مان در مورد هرزه‌نگاری صحبت کنیم

جای وقت تلف کردن نیست با نوجوانانتان درباره پورنوگرافی در اینترنت یا هر جای دیگری صحبت کنید. و در آن سنین که هورمون‌های جنسی در اوج خود قرار دارند بی‌شک تأثیر زیادی بر روی آن‌ها خواهد گذاشت اتفاقاً همان زمانی است که آنها نیاز به راهنمایی ما دارند. سوال این است که والدین چگونه می‌توانند نوجوانانشان را راهنمایی کنند؟

  • توسط صابر صادقی
o TEEN ON LAPTOP facebook - چگونه با نوجوانان‌مان در مورد هرزه‌نگاری صحبت کنیم

عصر دیجیتال است و در جیب هر نوجوانی گوشی هوشمند پیدا می‌شود. گرچه استفاده از برخی از شبکه‌های اجتماعی محدودیت سنی دارد اما این موضوع حتی برای والدین ایرانی محلی از اعراب ندارد و حتی خود برای فرزند بعضاً خردسال‌شان صفحه فیس‌بوک و اینستاگرام درست می‌کنند که می‌تواند از مصادیق کودک آزاری باشد. اما این موضوع بحث ما نیست. موضوع بحث این است که دیگر برای دیدن تصاویر برهنه یا حتی پورن نوجوانان بر روی گوشی‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های شخصی خود هیچ مشکلی ندارند و حتی والدین نحوه نصب فیلترشکن‌ها و VPNها را از نوجوانان خود می‌آموزند. گاه حتی نیاز به فیلترشکن نیست، چند کلمه انگلیسی، تصاویر گوگل و بقیه را خودتان می‌دانید.

آنچه می‌دانیم و نمی‌گوییم

 در ایران که این مورد نیز مانند بسیاری از موارد دیگر هیچ آماری وجود ندارد. اما در مورد مصرف و وقت‌گذارنی در صفحات سایت‌های هرزه‌نگاری، آمارهای بین‌المللی می‌گوید نسلی که امروز با دنیای اینترنت رشد کرده است – یعنی بین 18 تا 25 سال سن دارد- تقریباً 5 تا 6 ساعت در هفته را در سایت‌های پورنوگرافی وقت‌گذرانی می‌کند.

ممکن است فکر کنید این سایت‌ها تنها پسران نوجوان را هدف قرار داده است. خوب تحقیقات سال 2016 دانشگاه میدلزکس چنین فرضیه‌ای را رد می‌کند. آنها دریافتند که 56 درصد از پسران 40 درصد از دختران در سن 16 سالگی با هرزه‌نگاری آنلاین مواجه شده‌اند. البته این تحقیقات همچنین دریافته است که پس از اولین برخورد پسران بیشتر از دختران دنبال اینگونه سایت‌ها گشته‌اند (59 درصد در مقابل 25 درصد) و نگاه مثبت‌تری نیز درباره آن داشته‌اند.

sexting 2204718b - چگونه با نوجوانان‌مان در مورد هرزه‌نگاری صحبت کنیم
56 درصد از پسران 40 درصد از دختران در سن 16 سالگی با هرزه‌نگاری آنلاین مواجه شده‌اند

در ایران سکوتی تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد. در کشوری که «بیش از یک سوم کلماتی که به فارسی جستجوی می‌شوند، کلمات هرزه‌نگارانه محسوب می‌گردند.» که رقم چشمگیری محسوب می‌شود این سکوت تحقیقاتی و مطبوعاتی قابل تأمل است. «این نتایج در حالی به دست آمده که کلماتی که بری یافتن محتوای هرزه‌نگارانه به کار می‌روند اغلب در ایران فیلتر هستند و در حالت عادی و بدون استفاده از فیلترشکن امکان جستجوی کلمه سکس به زبان امگلیسی، ایران در بین ده کشور اول دنیا قرار داشت.» (نوربخش و مولایی، 1393)

حلقه مفقوده آموزش جنسی

چرا آموزش جنسی مهم است و از چه زمانی باید آغاز شود؟ این سوالی مهم است که کارشناسان آموزش و پرورش باید به آن پاسخ دهند. در برخی از کشورها از آموزش‌ها از چهارسالگی می‌شود و به صورت خیلی ابتدایی به کودکان آموزش داده می‌شود که نقاطی خصوصی بدن کجا هستند و چرا که کسی حق ندارد به آنها دست بزند. خانواده چیست، پدر و مادر کیست، عمو و خاله و دایی و عمه، نامادری، ناپدری، برادران و خواهران ناتنی کیستند؟ تفاوت زن و مرد چیست و بچه‌ها چگونه به دنیا می‌آیند.

هرچه هست و آموزش از هر سنی که شروع شود والدین نمی‌توانند نسبت به نیازهای جنسی و آگاهی جنسی کودکان و نوجوانان خود بی‌اعتنا باشند. در حال حاضر متاسفانه نوجوانان ایرانی اولین آموزش‌های جنسی را در قالب فیلم و عکس در موبایل و اینترنت در سایت‌های هرزه‌نگاری دریافت می‌کنند که بدترین نوع آموزش است و معمولاً دریافت تحریف شده و غلطی را درمورد جنس مخالف به در اختیار آنها قرار می‌دهد و بدتر از آن نشانی از احترام متقابل که لازمه هر گونه ارتباطی است نیز در آن وجود ندارد.

اگر بخواهیم با یکدیگر روراست باشید و واقعیت را آنچنان که هست نه آنچنان که باید باشد ببینیم هم اکنون اکثریت کابران نوجوان ایرانی به این صفحات دسترسی دارند و سرکوب بیشتر و فیلتر بیشتر نیز موجب حرص و طمع بیشتر نوجوانان خواهد شد. کنجکاوی جنسی بخشی از مراحل رشد طبیعی نوجوانان است به همین دلیل باید با نگاهی احترام‌آمیز و عاری از اتهام به نوجوانان داشته باشیم.

مهدی بیاتی روانشناس در گفتگو با وبسایت پارسینه در این زمینه می‌گوید: «بهتر است در این سن پدران با پسران و مادران با دختران گفت و گو کنند و با ارائه برخی نکات، زمینه اقدامات پیشگیرانه را برای آنها فراهم کنند.»

005BA91771BEA0A62509B43490666D59 - چگونه با نوجوانان‌مان در مورد هرزه‌نگاری صحبت کنیم
محدودیت سنی برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی

جز این برخی از شبکه‌های اجتماعی دارای رده‌بندی سنی هستند و والدین باید به این موضوع دقت کنند. کابران همه شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، توئیتر و فیس‌بوک حداقل باید 13 سال سن داشته باشند و برای استفاده از یوتیوب باید محدودیت سنی 18 سال است. البته با نظارت والدین فرزندان 13 ساله می‌توانند از یوتیوب هم استفاده کنند.

چهار قدم اساسی

نخست اینکه معطل نکنید. از سنین پایین شروع کنید. به آنها بفهمانید بخش‌هایی در اینترنت است که آنها نباید به سراغ آن بروند. خوشبختانه تنظیمانی در کامپیوتر، تبلت و موبایل وجود دارد که آن‌ها را برای کودکان و نوجوانان مناسب می‌کند. شما حتی می‌توانید در تنظیمات کامپیوتر برخی از سایت‌ها را قدغن کنید. مطمئناً این روش بهتر از فیلترینگ عمل می‌کند. بنابراین بهتر است والدین کمی به روز شوند و کار به تبلت و موبایل و کامپیوتر را بیاموزند.

قدم دوم این است که به نوجوانان تفاوت بین احترام گذاشتن بین دو جنس، عشق ورزیدن بین زوجین و آنچه در سایت‌های هرزه‌نگاری ممکن است تماشا کنند را گوشزد کنند. چیزی که بیشتر ترویج خشونت، خیانت، تنوع‌طلبی، در دسترس بودن رابطه جنسی، عدم احترام متقابل است. در این فیلم‌ها رابطه‌ای غیرمتعهدانه نمایش داده می‌شود که در آن زن‌ها به کالاهایی تبدیل می‌شوند که تنها به جذابیت و زیبایی ظاهری آنها تقلیل می‌یابند. نمایشی خفت‌بار، آسیب‌زا، تحقیرآمیز و زجرآور که به جای تعامل زن به شیء‌ای تبدیل می‌شود و دیگری به ویژه مردان تماشاگران جنسی (هیزی) هستند که نظاره‌گر اعمالی فراواقعی بر روی صفحه کامپیوتر یا لپ‌تاپ می‌شوند که که با آنچه در واقعیت امر رخ می‌دهد هیچ نسبتی ندارد.

قدم سوم توضیح صنعت پورنوگرافی به نوجوانان است. کلمه صنعت در اینجا باید تأکید شود. کار این صنعت کسب درآمد حداکثری است و نشان‌ دادن شدیدترین و موثرترین ترکیبی که نسبت بسیار ضعیفی با واقعیت دارد. طبق آمار رسمی 12 درصد از کل وبسایت‌های جهان به این صنعت اختصاص دارد و در هر ثانیه 307567 دلار جهت دیدن فیلم‌ها و عکس‌های هرزه‌نگاری در اینترنت صرف می‌شود. همچنین در هر ثانیه 28258 نفر درحال تماشای پورنوگرافی هستند. در آمریکا در هر 39 دقیقه یک ویدئوی هرزه‌نگاری ساخته می‌شود. بنابراین ما با یک صنعت پربازده و پرسود روبرو هستیم و کار این صنعت اغراق هر چه بیشتر است. به قول ژان بودریار، فیلسوف فرانسوی حتی یک میلی‌متر از حوزه‌های تحریک‌آمیز جنسی بلااستفاده باقی گذاشته نشده است. و این دلیلی است که نباید این فیلم‌ها و عکس‌ها را دید یا حداقل نباید آنها را جدی گرفت.

قدم چهارم اینکه احترام گذاشتن به جنس مخالف و کسب رضایت (Consent) را به نوجوانان خود بیاموزیم. عرصه روابط بین دو جنس در ایران از این نظر بسیار دچار اشکال است. از متلک‌های خیابانی گرفته تا آزار و اذیت‌های خیابانی، انتظارهای بی‌مورد دوستان از یکدیگر، بی‌احترامی‌ها در سایت‌های دوست‌یابی و غیره. در یک کلام دو جنس زن و مرد یا دختران و پسران در ایران نمی‌دانند چگونه با یکدیگر صحبت کنند. صنعت پورنوگرافی این نگاه را حتی بدتر کرده است. این سایت‌ها به ذهن بیننده این دیدگاه را متبادر می‌کنند که شریک جنسی باید همیشه در دسترس باشند. مردان به موجوداتی شهوت‌پرست تبدیل می‌شود که مترصد شکار زنان  هستند و زنان ابژه‌های جنسی و پول‌پرستی انگاشته می‌شوند که با جنسیت خود تجارت می‌کنند. آنچه در این میان به محاق می‌رود رابطه برابر دو جنس است.

آنچه مهم است وظیفه والدین فقط در تهیه مایحتاج مادی برای فرزندان نیست. دیر یا زود پسر یا دختر ما با کسی آشنا خواهد شد و در آن زمان است که این راهنمایی آن و این رابطه متقابل والدین فرزندان اهمیت خود را نشان خواهد داد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer