چگونه عمر لاستیک خودرو را افزایش دهیم - رسانه مجازی نیلسو

چگونه عمر لاستیک خودرو را افزایش دهیم

شرایط عمومی لاستیک‌ها از اهمیت زیادی در ایمنی و مصرف سوخت خودرو برخوردار است؛ از این رو اطلاع از شرایط آن‌ها موضوعی است که انتظار می‌روند هر راننده‌ای از آن اطلاع داشته باشد.

  • توسط صابر صادقی
0 dsc 2898 v2 - چگونه عمر لاستیک خودرو را افزایش دهیم

 جایگزین کردن لاستیک‌های خودرو، معمولاً هزینۀ زیادی را به دارندگان وسایل نقلیه وارد می‌کند. به همین دلیل اطلاع در مورد کیفیت لاستیک‌های خودرو و بررسی وضعیت آن‌ها، جزو ملزومات رانندگی و مالکیت خودرو شخصی محسوب می‌شود. شرایط عمومی لاستیک‌ها بر روی کشش خودرو، ثبات آن در جاده، مصرف سوخت، ترمز، کنترل و ایمنی کلی وسیلۀ نقلیه تأثیر زیادی می‌گذارد.

برای اطلاع بیشتر از شرایط عمومی لاستیک خودرو و راهکارهای افزایش طول عمر آن‌ها از شما دعوت می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید:

لاستیک ارزان نخرید

وقتی زمان خرید لاستیک خودرو فرا می‌رسد شما با فهرستی از برندها و گزینه‌ها مواجه می‌شوید که قیمت‌های تقریباً مشابهی دارند. در این میان برخی از گزینه‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای ارزان‌تر از دیگران هستند. این برندها معمولاً سریعتر از رده خارج می‌شوند، ظرفیت بار محدودی دارند و شاید حتی استانداردهای لازم برای فروش تجاری را نداشته باشند. پیشنهاد ما این است که به هیچ وجه از این لاستیک‌ها استفاده نکنید. لاستیک خودرو ابزاری نیست که بخواهید از طریق آن در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

لاستیک‌های خودرو را به‌صورت جفت تعویض کنید

برخی از رانندگان برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید لاستیک، هرکدام را به‌صورت تکی تعویض می‌کنند. از این کار جداً اجتناب کنید. لاستیک‌ها باید به‌صورت جفت تعویض شوند. اگر تنها یکی از آن‌ها را تعویض کردید منجر به خوردگی و ساییدگی زودهنگام عاج‌های لاستیک سمت مقابل می‌شود و آنگاه مجبور خواهید بود لاستیک مقابل را هم پس از مدتی جایگزین کنید.

بررسی دوره‌ای لاستیک‌ها

شرایط فیزیکی لاستیک‌های خودرو همچون عمق عاج‌ها و باد لاستیک‌ها را با دقت و به‌صورت دوره‌ای مورد بررسی قرار دهید. ابزاری مانند عمق‌سنج عاج می‌تواند بسیار یاری‌رسان باشد و با دقت بیشتر کارها را انجام دهد. با استفاده از این وسیله کافی است پیکان آن را در عمق بین دو عاج قرار داده و عمق آن را مشاهده کنید. عمق عاج‌ها را در چند نقطه از لاستیک محاسبه کنید و اگر اندازۀ عمق در هر نقطه‌ای کمتر از دو میلی‌متر بود لاستیک خودرو را تعویض کنید. اگر عاج‌ها در لاستیک نابرابر باشد منجر به تغییر در شیوۀ رانندگی، کاهش منظم ظرفیت بار، ضعف در تعادل و کاهش عمر لاستیک می‌شود.

بررسی و تنظیم دوره‌ای لاستیک‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این بازرسی‌ها می‌تواند به تعادل بالاتر خودرو کمک کند و از لرزش، تکان‌ها و تاب‌ خوردن‌های شدید خودرو جلوگیری کند. گفتنی این نوع حرکات در خودرو که به دلیل اشکال در یکی از لاستیک‌ها ایجاد می‌گردد، دیگر لاستیک‌ها را هم تحت تأثیر قرار داده و منجر به خوردگی عاج‌ها می‌شود.

باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید

میزان بادی که شما در لاستیک خود دارید تأثیر مستقیمی بر روی میزان خوردگی و عمرمفید لاستیک‌ها دارد. پیشنهاد ما این است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کرده و میزان باد و فشاری که باید به لاستیک‌ها وارد آید حفظ کنید. میزان باد کم موجب فشار زیاد بر روی کناره‌های لاستیک شده و مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. دلیل آن ایجاد مقاومت نورد (Rolling Resistance) است که منجر کار شدیدتر موتور می‌شود و مصرف سوخت را بالاتر می‌برد. بنابراین پیشنهاد می‌شود فشار باد لاستیک‌ها در بازه‌های زمانی یک ماهه با استفاده از فشارسنج مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت نیاز تنظیم شوند.

Tyre pressure featured 640x360 - چگونه عمر لاستیک خودرو را افزایش دهیم

باد لاستیک‌ها در فصول گرم منبسط و در فصول سرد منقبض می‌شوند. این تغییرات به ترتیب فشارهای بیشتر و کمتری را بر روی لاستیک‌ها وارد می‌کنند که در تنظیم باد لاستیک‌ها باید مورد توجه بگیرد.

مواظب سرعت و وزن خودروتان باشید

شیوه رانندگی نیز تأثیر زیادی بر روی عمر مفید لاستیک‌ها دارد. ترمزهای شدید، شتاب گرفتن یکباره، تغییر جهت ناگهانی خودرو و دورزدن با سرعت بالا می‌تواند موجب از فرسودگی پیش از موعد عاج لاستیک‌ها شود. همچنین رانندگی در سرعت بالاتر از حد مجاز، میزان ضربات بر لاستیک را افزایش داده و سلامت و ایمنی وسیلۀ نقلیه را به خطر می‌اندازد.

 همچنین بارگذاری بیش از ظرفیت بر روی خودرو و یا کامیون نیز فشار زیادی بر روی لاستیک‌ها پرباد وارد می‌کند و منجر به گرم شدن بیشتر آن‌ها و کاهش عمر مفید لاستیک‌ها می‌شود. اگر بار زیادی بر روی خودرو تحمیل شود حتی ممکن است موجب پارگی لاستیگ گردد. عدم تعادل بار بر روی کامیون و تریلی نیز می‌تواند فشار زیادی را بر روی لاستیک‌ها وارد آورد و احتمال آسیب آن‌ها زیاد شده و موجبات فرسودگی زودهنگام‌‌شان را فراهم می‌کند.

جای لاستیک‌ها را تعویض کنید

هرچقدر هم که مناسب رانندگی کنید و ایمن برانید باز هم محور جلو و لاستیک‌های چپ و راست کامیون‌ها و تریلی‌ها فشار مختلفی را تحمل می‌کنند. به همین دلیل اهمیت دارد که جای لاستیک‌ها پس از مدتی عوض شود. پیشنهاد می‌شود در هر 9 تا 12 هزار کیلومتر این کار را انجام بدهید این گونه تعویض جای لاستیک‌ها با دیگر سرویس‌های مروبط به کامیون و تریلی همزمان صورت می‌گیرد.

خرید محصول مناسب

همه لاستیک‌ها شبیه هم طراحی و تولید نشده‌اند. برخی مانند لاستیک‌ها زمستانی برای شرایط سرد و زمین‌های یخ‌زده ساخته شده‌اند و در این شرایط عملکرد بهتری خواهند داشت. درنظر داشته باشید که دمای هوا، شرایط آب و هوایی، میزان زیاد تابش آفتاب و کیفیت و نوع مواد استفاده شده در ساخت راه (شن، آسفالت، بتن، خاک و دیگر مواد) می‌تواند تأثیر منفی بر روی عمرمفید لاستیک‌ها داشته باشند. در این زمینه بهتر است با کارشناسان خودرو برای تهیه نوع لاستیکی که در شرایط جاده منطقه شما مناسب‌تر است مشورت داشته باشید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer