چگونه کودکانی شاد تربیت کنیم؟ - رسانه مجازی نیلسو

چگونه کودکانی شاد تربیت کنیم؟

با رعایت اصولی که در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم، می‌توانید کودکانی شاد و مثبت تربیت کرده و به جامعه تحویل دهید.

  • توسط مهشید ستوده
کودک شاد

صدای اولین قهقهه‌های مستانه کودکمان شاید قشنگ‌ترین ملودی‌ای باشد که گوش‌هایمان در طول زندگی خواهند شنید، اما چه کنیم که این قهقهه‌ها در سال‌های کودکی و بعد نوجوانی فرزندمان بازهم به گوشمان بخورد و به بیان ساده‌تر، یک کودک شاد تربیت کنیم؟

بیشتر بخوانید:

هیچ‌کدام از ما از دیدن یک کودک که اخم‌هایش درهم است و به دیگران پرخاش می‌کند خوشمان نمی‌آید. حاضر نیستیم با کودکی صحبت کنیم که به بیان بهتر، حتی با خودش هم قهر است و حوصله هیچ‌کس را ندارد، اما یک کودک شاد و سرحال همه را سر ذوق می‌آورد و لبخند را بر لبان آن‌ها می‌نشاند. شاید بسیاری از ما از خودمان سؤال کرده باشیم که چه عواملی باعث می‌شود که یک کودک به یک فرد بداخلاق و بی‌حوصله تبدیل شود؟

همه ما در روزهای کودکی و نوجوانی از شنیدن هر نکته‌ای که حالت پند و اندرز داشته‌اند، فراری بوده‌ایم پس سعی نکنید همین رفتار را با فرزندان خود داشته باشید.

روانشناسان بر این باور هستند که سال‌های کودکی نقشی بسیار مهم بر شکل‌گیری شخصیت افراد در بزرگسالی دارد. افرادی که بیشترین ارتباط را با کودکان در سال‌های اولیه زندگی‌شان دارند هم در وهله اول خانواده و در وهله دوم، معلمان و مسئولان مدارس هستند. می‌توان گفت این افراد سال‌های آینده زندگی کودک و اینکه یک فرد شاد تحویل جامعه داده شود یا یک فرد عصبی و تندخو را رقم می‌زنند، اما شاید شما به‌عنوان پدر یا مادر بارها در طول روز از خودتان بپرسید که چگونه می‌توانید کودکی شاد داشته باشید. برای داشتن چنین فرزندی بهتر است که توصیه‌های زیر را دنبال کنید:

1- تحسین کنید

بگذارید کودکتان همواره برق تحسین را در چشمان شما ببیند. شما به‌عنوان پدر و مادر کودک از این طریق نقشی مهم در به بار آوردن یک فرد بااعتمادبه‌نفس بازی خواهید کرد. برخی اوقات حتی یک نگاه مهربان هم می‌تواند کودک شما را تشویق کند و اعتمادبه‌نفس لازم را به او بدهد. به او بگویید که از داشتنش خوشحال هستید و اگر بازهم به عقب بازگردید تصمیم می‌گیرید که او را به دنیا بیاورید. هیچ‌وقت احساس ناخواسته یا اضافی بودن را به او ندهید. چراکه اگر او احساس کند پدر و مادرش او را نمی‌خواستند پس همواره احساس دوست نداشته شدن را با خود حمل خواهد کرد. فکر نکنید با عبور از سنین کودکی و آغاز دوره نوجوانی دیگر نباید فرزندتان را تحسین کنید، چراکه او در سنین نوجوانی به اعتمادبه‌نفس بیشتری نیاز دارد. هرچقدر فرزند شما اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشد کمبودهای کمتری را حس خواهد کرد و در نتیجه به مسیرهای منفی کشیده نخواهد شد.

2- سرگرمی‌های مشترک داشته باشید

به‌عنوان یک خانواده، مهم است که سرگرمی‌های مشترک با یکدیگر داشته باشید. به‌هیچ‌عنوان دورهمی‌های هفتگی خانوادگی‌تان را حذف نکنید. سعی کنید موضوعات و سرگرمی‌های مشترکی با یکدیگر داشته باشید؛ مثلاً به یک کلاس ورزشی مشترک بروید و یا آنکه آخر هفته را با هم به یک کافی‌شاپ بروید، اما نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که در این مواقع نباید نقش یک پدر و مادر امرونهی‌کننده را داشته باشید. شاید بهتر باشد تنها یک گوش شنوا برای فرزندتان باشید، بدون آنکه او را قضاوت کنید یا آنکه بخواهید پند و اندرز بدهید. همه ما در روزهای کودکی و نوجوانی از شنیدن هر نکته‌ای که حالت پند و اندرز داشته‌اند فراری بوده‌ایم، پس سعی نکنید همین رفتار را با فرزندان خود داشته باشید. او را دورادور کنترل کنید اما مستقیماً نصیحت و نکوهش نکنید زیرا این کار میان شما و فرزندتان فاصله ایجاد می‌کند.

کودک شاد

3- مقایسه نکنید

فرزند شما دارای توانایی‌های خاص خود است، پس هیچ‌وقت و تحت هیچ شرایطی او را با دیگران مقایسه نکنید. تلاش کنید او را تشویق کنید تا استعداد ذاتی و خاص خودش را کشف کند و در مسیر شکوفایی آن قدم بردارد. حامی او باشید و کاری کنید که او در شرایط سخت سراغ شما بیاید. هیچ‌وقت خودتان را سرزنش نکنید که شاید اصول تربیتی نادرست شما باعث شده است فرزندتان همچون فرزند دیگران بااستعداد نباشد. قرار نیست همه در رشته‌های ورزشی یا درسی نابغه باشند. قرار نیست همه در یادگیری زبان انگلیسی کوشا باشند. شاید استعداد کودک شما در کاری دیگری است که دنبال کردن آن کار موجبات خوشحالی او را پدید می‌آورد، پس او را مجبور نکنید که به کلاس زبان برود، دوره‌های موسیقی را بگذراند یا آنکه ورزش کند. گاهی اوقات والدین آرزوهای ناکام‌مانده خودشان را در فرزندانشان جستجو می‌کنند. اگر خودشان فرصت یادگیری موسیقی را نیافته‌اند حالا می‌خواهند این فرصت را در اختیار فرزند خود قرار دهند و مواردی از این دست؛ اما خوب است به یاد داشته باشید که هر انسانی دارای علایق و خواسته‌های مخصوص به خود است که به هیچ عنوان قرار نیست شبیه دیگری باشد.

4- از مشاور کمک بگیرید

اگر احساس کردید در رفتارهای فرزندتان مشکلی وجود دارد یا نمی‌توانید خودتان او را شاد نگه دارید حتماً از یک مشاور کمک بگیرید. اصولاً در کشور ما رفتن نزد یک روانشناس کاری عجیب و خجالت‌آور است، اما بهتر است بدانید اصلاح رفتارهای نادرست فرزندانتان در دوره کودکی می‌تواند از آن‌ها شهروندانی بهتر و مثبت‌تر بسازد؛ پس از اینکه از یک مشاور کمک بگیرید ابایی نداشته باشید، چراکه این کار نشانه فرهنگ و روشنی شماست.

به یاد داشته باشید شما به‌عنوان پدر یا مادر مسئول رفتارهای فرزندتان در جامعه هستید پس تلاش کنید با رشد یک کودک شاد و آرام و تحویل آن به جامعه این نقش را به بهترین نحو ممکن ایفا کنید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer