ژن خوک فیلمی که فقط اسم دارد - رسانه مجازی نیلسو

ژن خوک فیلمی که فقط اسم دارد

  • توسط امیرعباس کلهر
WhatsApp Image 2019 04 24 at 18.35.57 1 - ژن خوک فیلمی که فقط اسم دارد

شاید اولین چیزی که با شنیدن اسم فیلم «ژن خوک» به ذهن مخاطبان ایرانی برسد، فیلمی اعتراضی است که می‌خواهد روایتگر تصویری از آقازاده‌هایی باشد که به‌واسطه شغل پدر یا مادرشان در مناصب سیاسی و اقتصادی توانسته‌اند زندگی لوکس و خاصی برای خود دست‌وپا کنند.

بیشتر بخوانید:

با اینکه اسم این فیلم اعتراضی و انتقادی به نظر می‌رسد و از طرفی درحالی‌که کارگردان این فیلم یعنی سعید سهیلی شخصی بوده که فیلمی اعتراضی – اجتماعی چون «گشت ارشاد» را در پرونده کاری خود داشته است، اما محتوای فیلم کاملاً با تصورات بیننده متفاوت است. هرچند در طول فیلم تصویری از زندگی خاص و خانه‌های لوکس طبقه‌ای ثروتمند به نمایش گذاشته می‌شود اما همه این‌ها مربوط به خانواده‌ای پولدار است که اصلاً در طول فیلم روابط اقتصادی و سیاسی آن‌ها مشخص نمی‌شود که از چه راهی این ثروت را به دست آورده‌اند و این‌طور تصمیم‌گیری می‌شود که هرکسی که پولدار بود یا خانه یا ماشین خاصی داشت ژن خوب است. درصورتی‌که در ادبیات سیاسی سال‌های اخیر کشورمان ژن خوب اصطلاحی است که درباره آقازاده‌هایی به کار می‌رود که به‌واسطه نفوذ و روابط پدر یا مادرشان توانسته‌اند فعالیت‌های اقتصادی انجام دهند و از رانت ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند.

WhatsApp Image 2019 04 24 at 18.35.57 - ژن خوک فیلمی که فقط اسم دارد
هادی حجازی‌فر در نقش رضا کیشمیش و سینا سهیلی در نقش عماد گربه

در معرفی فیلم «ژن خوک» نوشته شده است: «دو زندانی از زندان فرار می‌کنند تا بتوانند به هدفی که از پیش تعیین شده است برسند، اما در این راه اتفاقات مختلفی برایشان رخ می‌دهد. اتفاقاتی که هیچ ربطی به آقازاده‌ها و ژن‌های خوب ندارد و تنها دعوا بر سر ارث و میراث خانواده‌ای پولدار است که می‌خواهند برادر ناتنی خودشان را سربه‌نیست کنند.

داستان فیلم درباره دو زندانی به نام عماد گربه (با بازی سینا سهیلی) و رضا کیشمیش (با بازی هادی حجازی‌فر) است که بنا به دلایلی از زندان فرار می‌کنند. هر یک از این دو نفر دلایل شخصی خود را برای فرار از زندان دارند اما با پیش رفتن داستان فیلم، متوجه می‌شوید که سررشته فرار این دو نفر به یک پسر پولدار برمی‌گردد که از قضا برادر ناتنی یکی از این دو زندانی فراری است. رضا کیشمیش قرار است مأموریتی برای این پسر پولدار که نام فیلم براساس شخصیت او انتخاب شده است، انجام دهد و عماد گربه هم در این مأموریت، نقشی اساسی را ایفا می‌کند که خودش از آن آگاه نیست و به خیال خودش از زندان فرار کرده است که پیش نامزدش (نازنین بیاتی) برود و با او از تهران فرار کند.

WhatsApp Image 2019 04 24 at 18.36.02 1024x633 - ژن خوک فیلمی که فقط اسم دارد
نازنین بیاتی در نقش ماهرخ

در نهایت اینکه منتظر باشید تا این فیلم در شبکه نمایش خانگی اکران شود و بعد با قیمت کمتری به تماشای آن بنشینید.

سعید سهیلی که با فیلم «گشت ارشاد» توانست نام خودش را بر سر زبان‌ها بیندازد و فیلمش تا مدت‌ها پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای کشور بود، حالا با «ژن خوک» به سینما برگشته است، اما او تنها موفق شده اسم خوبی برای فیلمش انتخاب کند. از او انتظار می‌رفت که سوژه دست‌نخورده‌ای به اسم ژن‌های خوب را به بهترین شکل ممکن و با نگاهی انتقادی و البته با رعایت موازین پخش در کشورمان به تصویر بکشد تا سال‌ها بعد مانند فیلم «گشت ارشاد» دیدنی و روایتگر دوره‌ای از تاریخ کشورمان باشد اما متأسفانه فیلم «ژن خوک» بیشتر از اینکه به آقازاده‌ها و روابط خاص اقتصادی و سیاسی آن‌ها و تبعیض‌هایی که حضور آن‌ها در جامعه ایجاد کرده است بپردازد، به فیلمی با شوخی‌های سطحی و پیش‌پاافتاده تبدیل شده است که خیلی زود این فیلم به دست فراموشی سپرده می‌شود. البته نکته دیگری که فیلم «ژن خوک» دارد صدای محسن چاوشی است که موزیکی برای این فیلم با نام «حلالم کن» خوانده است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer