کارنامه محمدعلی نجفی در شهرداری تهران - رسانه مجازی نیلسو

کارنامه محمدعلی نجفی در شهرداری تهران

شعاری که محمدعلی نجفی برای ارائه برنامه و شروع به کارش در بهشت ارائه کرد، «تهران؛ شهر امید، مشارکت و شکوفایی»، بود. عنوانی که بر اساس اظهارات قبلی شهردار جدید، دمیدن روح در کالبد شهر تهران را مدنظر داشت و خواهان مشارکت هرچه بیشتر شهروندان در برنامه‌های مدیریت شهری بود.

  • توسط شاهین فلسفی
محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی، روز 19 مرداد 1396، از طرف اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران برگزیده شد. او در اول شهریورماه با شروع به کار رسمی شورای شهر پنجم به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب و در پنجم شهریور با دریافت حکم از وزارت کشور، رسماً به عنوان شهردار کار خود را آغاز کرد و جانشین محمدباقر قالیباف شد. وی پیش از این نیز 6 سال در شورای شهر سوم به عنوان نماینده مردم تهران در حوزه شهری فعالیت داشت.

بیشتر بخوانید:

تهران شهر امید، مشارکت و شکوفایی

شعاری که محمدعلی نجفی برای ارائه برنامه و شروع به کارش در بهشت ارائه کرد، «تهران؛ شهر امید، مشارکت و شکوفایی» بود. عنوانی که بر اساس اظهارات قبلی شهردار جدید، دمیدن روح در کالبد شهر تهران را مدنظر داشت و خواهان مشارکت هرچه بیشتر شهروندان در برنامه‌های مدیریت شهری بود.

نجفی در مردادماه در یادداشتی از شهرداری تسهیلگر سخن گفته بود و محور برنامه‌های خود را بر این اساس تنظیم کرده بود: در باور من شهر برای انسان‌ها ساخته می‌شود و از روابط انسانی و ساختار اجتماعی، هویت می‌پذیرد؛ بنابراین کلیه برنامه‌ها و فعالیت‌ها باید در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و آرامش و آسایش انسان‌ها تنظیم شود و به اجرا درآید. بر این اساس، دستیابی به شهری انسان‌محور هدف این برنامه است و شهرداری باید به عنوان نهادی تسهیل‌گر و نه تصدی‌گر عهده‌دار اجرای این مأموریت باشد.

وی شروع به کار خود را با نقد مدیریت گذشته آغاز کرد و تهران را شهری بدقواره نامید. شهردار جدید وعده داد تا از زنان و جوانان در ساختار شهرداری استفاده بیشتری کند و 30 درصد مدیریت‌ها را به بانوان اختصاص دهد. نجفی در دفاع از برنامه خود در صحن شورا به بیل گیتس نیز نقبی زده بود: مدیر خوب این است که استراتژی و مدیریت خوب داشته باشد. اینکه از صبح تا شب بیاید اما راندمان کاری زیر پنجاه درصد باشد درست نیست. آیا بیل گیتس و مدیران موفق، مدیریت موفق داشتند یا از صبح تا شب سر کار بودند؟… اگر شهردار شدم از همان روز اول کسوت سیاسی را از تن درمی‌آورم و کسوت خدمت به شهر و شهروندان را به تن می‌کنم. امروز یک فعال و کارشناس در مسائل سیاسی هستم اما شهردار نباید سیاسی باشد.

روزهای نخست فعالیت نجفی در شهرداری به سرکشی از محل آتش‌سوزی در خیابان فدائیان اسلام، محله هرندی، خانه فرهنگ بهشت و محل عرضه بهداشتی دام گذشت. او در روزهای نخست فعالیتش موزه استاد علی‌اکبر صنعتی را افتتاح کرد.

حضور در جلسه هیأت دولت

حضور در جلسات هیأت دولت یکی از دیگر دستاوردهایی بود که با حضور نجفی در ساختمان بهشت حاصل شد و شهردار تهران پس از 15 سال غیبت در جلسه هیأت دولت شرکت کرد.

امضای تفاهم‌نامه بهسازی پارک طبیعت پردیسان

امضای تفاهم‌نامه بهسازی پارک طبیعت پردیسان بین سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران یکی دیگر از اقدامات شهردار جدید در 16 مهرماه بود تا یکی از منابع طبیعی تهران با بهسازی مورد استفاده شهروندان قرار گیرد. در بخشی از آن آمده است: این تفاهم‌نامه فی مابین سازمان حفاظت محیط زیست به نمایندگی جناب آقای عیسی کلانتری و شهرداری تهران به نمایندگی دکتر محمدعلی نجفی در خصوص پارک طبیعت پردیسان واقع در شمال غرب تهران حد فاصل بزرگراه های شهید حکیم و شهید همت بعد از بزرگراه شهید شیخ فضل‌الله نوری که به عنوان یک بوستان اکولوژیک با هدف تأمین نیازهای تفرجی شهروندان تهرانی و ارائه خدمات آموزشی ایجاد شده منعقد می‌شود.

اولین سفر خارجی نجفی در قامت شهردار

24 مهرماه بود که محمدعلی نجفی برای شرکت در نشست شهرداران قهرمان راهی کره جنوبی و شهر سئول شد. در این سفر که به منظور شرکت در دو اجلاس بین‌المللی و توسعه روابط دوجانبه به کره جنوبی سفر کرده بود، در حاشیه این سفر با شهرداران و مقامات شهری شهرهای مختلف جهان و سرمایه‌گذاران خارجی دیدار کرد.

محمدعلی نجفی
محمدعلی نجفی در نشست خبر پس از شهردار شدن

بهره‌برداری از 7 رام قطار در شرکت واگن‌سازی

8 آبان با حضور نجفی در کارخانه واگن‌سازی تهران، 7 رام قطار شهری و 3 دستگاه اتوبوس تک‌کابین در آیینی وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت شد. کارخانه واگن‌سازی تهران یکی از دستاوردهای گذشته بود که توانسته در بخش تجهیز واگن و قطار متروی تهران نقش فعال و راهبردی داشته باشد.

زلزله 29 آذرماه و غیبت خبرساز شهردار

شب 29 آذرماه زلزله 3/5 ریشتری تهران را به لرزه انداخت. زلزله بزرگ یکی از کابوس‌های اصلی شهروندان تهرانی است که براساس پیش‌بینی‌ها باید هر آن در انتظار آن به سر ببرند و در آینده‌ای نزدیک این رویداد به وقوع خواهد پیوست. در پایتخت، شهردار تهران به عنوان مدیر بحران شناخته می‌شود. تشکیل ستاد مدیریت بحران شهر تهران بدون حضور شهردار برگزار شد و تصمیمات نیز بدون حضور وی گرفته شد. نبود نجفی بعد از وقوع زلزله خود باعث شد تا اصلاح‌طلبان هم انتقاد کنند. بعدها شایعه شد که نجفی در تهران نبوده ولی بعداً خود وی منکر آن شد و شایعه سفر به کیش را تکذیب کرد.

تعطیلی خط 7 مترو

یکی دیگر از اقدامات محمدعلی نجفی، توقف ادامه خدمات‌رسانی در خط 7 مترو در اوایل آبان‌ماه بود. این خط که در خرداد سال جاری توسط شهردار سابق افتتاح و در 5 ایستگاه در حال مسافرگیری بود، در دوره جدید متوقف شد. مدیران جدید شهری معتقد بودند که این خط از ایمنی لازم برای ارائه خدمات برخوردار نیست، هرچند برخی از اعضای سابق شهرداری و شورای شهر بر این نظر بودند که این اقدام سیاسی‌کاری بوده و خط 7 می‌توانست به کارش ادامه داده و ایستگاه‌های باقیمانده نیز به مرور تجهیز شوند.

محمدعلی نجفی درباره دلیل توقف خط 7 در برنامه‌ای در صداوسیما گفته بود: تعطیلی خط هفت هیچ جنبه سیاسی نداشت و دلمان می‌خواست ادامه پیدا کند، اما از نظر ایمنی شرایط بسیار بحرانی بود. سیگنالینگ و علائم الکترونیکی برای کنترل حرکت قطارها تقریباً صفر است. فردی را گذاشته بودند که بگوید این قطار بیاید و آن قطار نیاید. چون فاصله حرکت قطارها زیاد بود احتمال خطا بالا می‌رفت.

افتتاح چند پروژه در منطقه 11 تهران

نورپردازی خانه تاریخی تیمورتاش، پیرایش شهری محور حافظ، وحدت اسلامی، باززنده‌سازی پیرامون میدان تاریخی راه‌آهن تهران، بهسازی جداره‌های تاریخی گذر فروزش، حفاظت از تنها بازارچه چوبی شهر تهران، احیای بافت تاریخی کوچه لولاگر تنها کوچه قرینه تهران، بازپیرایی میدان تاریخی حسن‌آباد، بازسازی و بهسازی میدان رازی، نورپردازی مسجد سجاد (ع)، کندروی بزرگراه نواب – جنوب به شمال، نورپردازی تئاتر شهر و افتتاح بوستان حججی از جمله طرح‌هایی بود که در اواسط آذرماه توسط شهردار در منطقه 11 افتتاح شدند.

جدایی یار غار نجفی از شهرداری

همزمان با ارائه لایحه بودجه سال 1397 که 17 هزار 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود، صالحی‌امیری که مرکب حکمش خشک نشده بود، برای ریاست کمیته ملی المپیک استعفا داد و معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برای مدتی بدون سرپرست به کار خود ادامه داد.

کمک‌رسانی مردم برای برف‌روبی تهران

در همین حال در اوایل بهمن ریزش برف نیمه‌سنگین در تهران، بار دیگر باعث شد تا عملکرد نجفی ازسوی منتقدان زیر سؤال برود. وی از جوانان و دانش‌آموزان درخواست کرد که به کمک شهرداری بیایند و شاخه‌های درختان را بتکانند. به هرحال، این برف در بسیاری معابر و خیابان ها باعث مشکلاتی شد و عملکرد نجفی حتی باعث تذکر محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان شد.

دومین سفر خارجی نجفی

دومین سفر خارجی محمدعلی نجفی به کشور لهستان در 30 بهمن ماه رقم خورد. شهردار تهران که به دعوت خانم هانا گرونکویچ والتز، شهردار ورشو به این شهر سفر کرده، فعالیت‌های پارلمان شهری، توسعه گردشگری، توسعه و به‌روزرسانی شبکه حمل‌ونقل شهری، محیط زیست و انتقال تجربیات مدیریت شهری را محورهای مذاکرات خود در پایتخت لهستان اعلام کرد.

حضور در دربی پایتخت و دیدار با رئیس فیفا

از دیگر اقدامات نجفی در بهمن‌ماه را برافراشتن بزرگ‌ترین پرچم کشور در تهران می‌توان نام برد. وی همچنین در چند اجلاس و همایش به ایراد سخنرانی پرداخته و تحولات و مشکلات شهری را تشریح کرده بود. حضور در دربی پایتخت و دیدار با رئیس فیفا از دیگر اقدامات وی در 7 ماه فعالیت وی در شهرداری بود.

کاشت 740 درخت چنار در تهران

در یازدهم اسفندماه بود که به مناسبت مراسم درختکاری در کشور، 740 درخت چنار 10 تا 15 ساله در خیابان ولیعصر جایگزین درخت‌های قطع‌شده و خشک شدند. نهضت کاشت و جایگزینی درختان چنار بزرگ‌ترین خیابان خاورمیانه از بهمن سال 1393 آغاز شده بود و این رویداد ادامه همان روند بود. همچنین بهره‌برداری از پروژه 1200 هکتاری کمربند سبز پیرامون شهر تهران با حضور رئیس‌جمهور، شهردار تهران، وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان کشوری در محل اراضی گردنه قوچک برگزار شد.

حضور در همایش زنان و حواشی‌های ایجادشده

16 اسفندماه حضور محمدعلی نجفی در همایش بانوان شهرداری تهران و سخنرانی در جمع آن‌ها از دیگر فعالیت‌های نجفی در هفتمین ماه حضورش در شهرداری بود که با حاشیه‌های فراوانی نیز همراه شد. برگزاری مراسم رقص دختران در حضور شهردار با انتقادات بسیاری روبه‌رو شد و باعث شد نجفی برای ارائه پاره‌ای توضیحات به دادسرا فراخوانده شود.

از آخرین اقدامات نجفی در مقام شهردار کاشت درخت صلح و دوستی با حضور وزیر خارجه و برخی از سفرا و مقامات خارجی و رونمایی از تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی در 22 اسفندماه بود تا آخرین روزهای سال 96 را با چنین رویدادهای به پایان برساند.

پرده سوم: از شهرداری تهران تا دادسرای جنایی

درحالی‌که حدود 7 ماه از آغاز به کار محمدعلی نجفی گذشته بود، شایعات پیرامون بیماری، کسالت و تصمیمش برای استعفا خبرساز شد؛ بیماری‌ای که پیش از این در بهمن‌ماه سال ۹۲ نیز بهانه‌ای برای استعفای نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده بود. او نهایتاً در آخرین روز‌های سال ۹۶ از تصمیمش برای استعفا از شهرداری تهران خبر داد و در توضیح به خواندن شعری از مولانا بسنده کرد: «خوش‌تر آن باشد که سر دلبران… گفته آید در حدیث دیگران»

اصرار نجفی بر استعفا گرچه یکبار با مخالفت شورای شهر تهران روبه‌رو شد، اما در نهایت با پافشاری او به سرانجام رسید و او در فروردین سال ۹۷ از شهرداری تهران کناره‌گیری کرد. از همان ایام سکوت نجفی آغاز شد و تنها تصویری از عیادت چند عضو شورای شهر تهران از شهردار سابق در یکی از بیمارستان‌ها منتشر شد تا اینکه ماجرای قتل همسر دوم جامعه را در بهت و حیرت فرو برد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer