کارنامه هاشم یکه زارع در ایران خودرو - رسانه مجازی نیلسو

کارنامه هاشم یکه زارع در ایران خودرو

هاشم یکه زارع کیست و علت برکناری او چه بود

  • توسط علیرضا داوودی
هاشم یکه زارع

دولتی بودن صنعت خودرو ایران و از طرفی وجود انواع و اقسام شبهات در این صنعت از جمله وجود مافیا، رانت خواری، بدحسابی و بدقولی همیشگی تولیدکنندگان، قیمت‌های غیرکارشناسی و از طرفی حباب قیمتی تولیدات در کشورمان باعث می‌شود تا همیشه این صنعت پر از حرف و حدیث باشد.

صنعتی که با بیش از 50 سال سابقه هنوز در حد یک مونتاژ کار نیست و با کمترین تغییرات در دنیای سیاست، دچار تزلزل و بهم ریختگی می‌شود. این روزها با توجه به تغییرات مدیران سایپا و ایران خودرو و از طرفی دستگیری افرادی که در بازار خودرو اختلال ایجاد کرده‌اند، صنعت خودرو کشورمان بیش از پیش بر سر زبان ها افتاده است.

هاشم یکه زارع کیست؟

نام هاشم یکه زارع این روزها بیشتر از دیگر مدیران خودرویی شنیده می‌شود. فردی که تا همین چند روز پیش سکاندار مجموعه ایران خودرو بود و با اعلام نظر علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت، به خاطر وجود حباب و قیمت غیرواقعی در محصولات ایران خودرو، برکنار شد و البته خبرهایی از بازداشت وی نیز به گوش رسید.

هاشم یکه زارع از مدیران سابقه دار کشورمان بوده که در این صنعت، عملکرد خوبی نیز داشته است. وی دارای مدرک فوق لیسانس صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده و در مقطع دکترای مدیریت نیز مشغول به تحصیل است. هاشم یکه زارع قبل از اینکه سکان مجموعه ایران خودرو را در دست بگیرد، به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره مجموعه ایران خودرو دیزل شناخته می‌شد.

اما این شخص قبل از ورود به مجموعه ایران خودرو در سمت‌های دیگری نیز مشغول به کار بوده است که می‌توان از آن‌ها به حضور در سمت‌های مدیرعاملی و یا عضو هیات مدیره در شرکت‌هایی چون شرکت صنایع ماشین‌های چوب سازمان گسترش و نوسازی، خودروسازی سایپا و زیرمجموعه‌هایش همچون سایپا دیزل، پارس خودرو و مگا موتور، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، شرکت طراحی مهندسی تکنوتار که در طراحی و ساخت قطعات خودرو مشغول است، شرکت خودروسازی شهاب خودرو، مهرکام پارس، سازه گستر و.. اشاره کرد که نشان از تجربه بالای وی در صنعت خودرو دارد.

538699 487 - کارنامه هاشم یکه زارع  در ایران خودرو
هاشم یکه زارع از مدیران سابقه دار کشورمان بوده که در این صنعت، عملکرد خوبی نیز داشته است

گفته می‌شود که در زمان مدیریت وی، محصولاتی همچون کشنده ولوو FH12، کامیونت بادسان و محصولات به روز نیسان یعنی ماکسیما، رونیز و پیکاپ به بازار کشورمان راه پیدا کردند. در زمان ریاست هاشم یکه زارع بر مسند ایرانخودرو نیز محصولات چینی و ایرانی به سبد تولیدات این شرکت اضافه شد که از میان آن‌ها باید به 207 صندوق دار، سورن توربو و سمند EF7 توربو، هایما S7 و S5، دانگ فنگ H30 کراس و S30، پژو 2008 و 508 و 301 و … اشاره کرد که البته در تولید تمام آن ها مشکلاتی به خاطر افزایش نرخ ارز و شدت گرفتن تحریم‌ها رخ داد.

همچنین در مجموعه ایران خودرو دیزل برخلاف تلاش‌های مثمر ثمری که هاشم یکه زارع در افزایش تنوع خودروهای سبک ایران خودرو انجام داده بود، اتفاق خاصی نیفتاد تا جایی که با وجود تلاش‌هایی که برای عرضه دوباره خودروهای سنگین مرسدس بنز به کشورمان شد، این اتفاق هیچگاه رخ نداد و بازار با سبد محصولات ایران خودرو دیزل در کنار افزایش قیمت نجومی تولیداتش، بسیار کم رونق‌تر از گذشته شد به نحوی که محصولات قدیمی این شرکت یعنی بنزهای دماغ داری که قیمت آن‌ها به حوالی 900 میلیون تومان رسیده است، در کنار تولید گهگاهی محصولات هیوندای، فوتون، شاکمن و… عمده‌ترین محصولات این شرکت پرسابقه را تشکیل می‌دهند. اتفاقی که بی‌شک مهم‌ترین دلیلش، افزایش ناگهانی و جهشی ارز در ماه های اخیر بوده است.

علل برکناری هاشم یکه زارع

روند برکناری هاشم یکه زارع و البته مدیریت سایپا در چند ماه اخیر کلید خورد. در پی افزایش قیمت محصولات این دو شرکت و حبابی که بین قیمت بازار و کارخانه درست شده بود و البته انبوه خودروهایی که با دلیل و بی دلیل به صاحبان آن‌ها تحویل داده نمی‌شد، همه در برکناری این افراد موثر بودند. یک ماه پیش خبرهایی از صدور دعوتنامه‌هایی برای خریداران محصولات ایران خودرو منتشر شد که در آن‌ها، قیمت نهایی بالاتر از قیمت کارخانه خورده بود. اعتراضات از سوی خریداران برای این افزایش قیمت غیر قابل قبول و خلاف مقررات بالا گرفت تا جایی که از سوی روابط عمومی این شرکت اعلام شد این مشکل به خاطر یک ایراد نرم افزاری بوده و این دعوتنامه‌ها اصلاح خواهند شد.

هاشمیکهزارع - کارنامه هاشم یکه زارع  در ایران خودرو
روند برکناری هاشم یکه زارع و البته مدیریت سایپا در چند ماه اخیر کلید خورد

 این در حالی است که در یک سال اخیر به علل مختلفی که مدیران ایران خودرو آن‌ها را ریشه در وجود تحریم‌ها ذکر کردند، حجم بالایی از آپشن‌های محصولات این شرکت با اعلام و بی اعلام قبلی حذف شدند. ترمزهای دیسکی محور عقب در برخی از خودروها، سانروف، تهویه اتوماتیک، اربگ، رینگ‌های اسپرت آلومینیومی و… از جمله این حذفیات بودند که دلیل این تغییرات به خاطر مشکلات در تولید و کاهش قیمت ذکر شد.

در این بین برخی از تولیدات هر دو شرکت ایران خودرو و سایپا از سبد محصولات خارج شدند. تمام این موارد و البته تعداد بالای خودروهای ناقصی که در انبارهای ایران خودرو وجود داشتند، باعث شد تا دولت در کنار تکمیل پله به پله این خودروها و تحویل آن‌ها به صاحبانشان، اقدام به برکناری هر دو مدیر ایران خودرو و سایپا کند. در حال حاضر عباس علی‌آبادی که سمت ریاست مدیرعاملی مپنا را داشت، بر مسند ریاست ایران خودرو نشسته است. در حال حاضر علل و نتیجه بازداشت هاشم یکه زارع هنوز به طور دقیق عنوان نشده است و این درحالی است که مدیریت سایپا نیز به مدت شش ماه ممنوع الخروج است که علت آن هم شکایت برخی از خریداران از وی است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer