کارواشی برای شیشه خودرو - رسانه مجازی نیلسو

کارواشی برای شیشه خودرو

آشنایی با طرز کار شیشه شور خودرو و ویژگی های آن

  • توسط هیئت تحریریه
4 - کارواشی برای شیشه خودرو

در دهه هفتاد و هشتاد میلادی برخی از خودروهای لوکس دارای برف پاک کن برای چراغ های جلو خود شدند. در آن زمان چراغ ها عمدتا به دو شکل ساده گرد و مستطیلی وجود داشت و از این رو تمیز کردن این چراف ها با برف پاک کن های کوچک امکان پذیر بود. اما کم کم با آیرودینامیک شدن خودروها و به دنبال تغییراتی که در طراحی و گرافیک چراغ ها ایجاد شد، امکان نصب برف پاک کن ممکن نبود و همان راه حل قدیمی ساده دوباره به میدان آمد که نصب شیشه شور برای چراغ ها بود. سیستم شیشه شور خودرو که امروزه برای چراغ های جلو و شیشه عقب نیز از آن استفاده می شود یکی از مهم ترین سیستم های ایمنی این روزه در خودروهاست که برخلاف شکل ساده آن دارای تغییرات زیادی از ابتدای پیدایش این تکنولوژی تا امروز داشته است.

نحوه کارکرد :
سیستم شیشه شور خودرو از یک مخزن، شلنگ های رابط، یک پمپ به همراه نازل تشکیل شده است. اساس کاری این سیستم بسیار ساده است و با زدن دکمه مربوطه، پمپ به کار افتاده و آب را از مخزن با کمک شلنگ های مربوطه به نازل ها می رساند. حال ممکن است نازل ها روی درب موتور یا سینی زیر برف پاک کن باشد و یا روی برف پاک کن ها. امروزه در نوع پیشرفته تر این سیستم، نازل ها روی برف پاک کن قرار دارد و فقط در زمان که برف پاک کن در حال حرکت به سمت بالا است، آب پاشیده می شود. به این ترتیب وجود آب روی شیشه هیچ مزاحمتی برای دید راننده ایجاد نخواهد کرد.

1 6 1024x738 - کارواشی برای شیشه خودرو
عکس شماره 1 : امروزه پیشرفته ترین سیستم آب پاش شیشه شور به این شکل است که فقط در زمان بالا آمدن برف پاک کن، نازل های روی تیغه آب را پاشش می کنند تا کمترین مزاحمت برای دید راننده ایجاد شود.

معایب و رفع عیب :
از آن جایی که کمتر کسی در مخزن شیشه شور و چراغ شور خود از مایع مخصوص آن استفاده می کند، شلنگ های این دو بخش به مرور زمان از املاح معدنی آب پر شده و کم کم با افت فشار مواجه می شوند. این حالت معمولا ادامه پیدا کرده تا نهایتا منجر به پر شدن مسیر عبور آب و در نهایت گرفتگی کامل شلنگ ها شود. همان طور که گفته شد استفاده از آب جوشیده شده یا مایع شیشه شور بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاق است. در نهایت در صورت بروز چنین مشکلی می توان به راحتی شلنگ ها را باز کرده و آن ها را با نمونه سالم و جدید تعویض کرد. حتی امکان تمیز کردن شلنگ ها نیز ممکن هست. بهتر است تا اگر تصمیم به تعویض شلنگ های این بخش گرفتیم، از نمونه های شفاف آن استفاده کنیم تا در آینده نیز بتوان بدون باز کردن آن ها، عیب به وجود آمده را بررسی کرد.
تنظیم نبودن چشمی های شیشه شور در مدل هایی که نازل روی درب موتور قرار دارد از دیگر مشکلات این سیستم است. باید بدانیم که در برخی از خودروها به خاطر سیستم خاص چشمی شیشه شور، تنظیم آن ها با سوزن باعث خراب شدن نوع پاشش چشمی می شود. از این رو برای تنظیم چشمی ها حتما به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید تا از نحوه تنظیم آن آگاه شوید.
اما مشکل دیگری که البته به ندرت رخ می دهد، سوختن پمپ یا کاهش فشار کاری آن است. در صورت بروز چنین اتفاقی می توان این قطعه را با بک نمونه سالم آن تعویض کرد.
قطع برق یا سوختن فیوز این قسمت از دیگر معایبی است که ممکن است به وجود آید که در این صورت باید به کمک یک برق کار عیب سیستم را پیدا کرد.

2 2 1024x1024 - کارواشی برای شیشه خودرو
عکس شماره 2 : اولین قدم در راه عیب یابی سیستم شیشه شور، بررسی سلامت و عملکرد دکمه و فعال کننده شیشه شور است.
3 7 1024x576 - کارواشی برای شیشه خودرو
عکس شماره 3 : در مرحله دوم باید به سراغ خود پمپ برویم. چرا که این قطعه برقی ممکن است به دلایل مختلفی از کار افتاده باشد.
4 6 - کارواشی برای شیشه خودرو
عکس شماره 4 : همیشه نمی توان با سوزن، نازل شیشه شور را تنظیم کرد. این کار در برخی از خودرو ها باعث خرابی نازل و ایراد در شکل پاشش آن می شود.

طول عمر قطعه (زمان تعویض) :
سیستم شیشه شور و چراغ شور خودرو دارای عمر مشخصی نیست و طول عمر آن دقیقا بستکی به نحوه نگهداری و استفاده از آن دارد. خالی بودن ظرف شیشه شور می تواند منجر به کاهش طول عمر آن شود چرا که مخزن این بخش پلاستیکی بوده و در مجاورت گرمای موتور قرار دارد. این وضعیت می تواند باعث خشکی پلاستیک مخزن و کاهش طول عمر آن شود. همچنین استفاده از مایع شیشه شور مانع از بروز گرفتگی و ایجاد جرم در مخزن و شلنگ های آن می شود.

5 3 - کارواشی برای شیشه خودرو
عکس شماره 5 : سیستم شیشه شور از قطعات پلاستیکی ساخته شده است که رسوب گرفتگی از مهم ترین علل ایراد در کارکرد آن هست.
6 2 1024x683 - کارواشی برای شیشه خودرو
عکس شماره 6 : سعی کنیم همیشه از مایعات شیشه شور مطمئن برای این بخش استفاده نماییم.

تعویض و نصب :
سیستم شیشه شور و چراغ شور در برخی خودروها ساده بوده و در دسترس دید تعمیرکار قرار دارد. تعمیر این بخش در این گونه خودروها کار ساده و راحتی است. اما سیستم چراغ شور نیاز به باز کردن سپر داشته و مهارت بالایی را می طلبد. از این رو برای تعمیر و سرویس این کار داشتن مهارت و دانش کافی نیازمند است.

مناسب برای چه خودروهایی؟
سیستم شیشه شور و چراغ شور خودروها تا حدودی یک طراحی منحصر به فرد برای هر خودرو دارد. با این حال نمونه هایی نیز در بازار وجود دارد که می توان آن ها را به عنوان سیستم جایگزین در بسیاری از خودروها استفاده کرد.

قابلیت تعمیر یا تعویض :
همان طور که گفته شد، تمام قسمت های سیستم شیشه شور قابل تعمیر و تعویض است. می توان با تهیه این بخش ها از فروشگاه های معتبر اقدام به تعویض و تعمیر این قسمت ها کرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer