کامان ریل یا ریل مشترک تغذیه چیست؟ - رسانه مجازی نیلسو

کامان ریل یا ریل مشترک تغذیه چیست؟

  • توسط علیرضا داوودی
1 - کامان ریل یا ریل مشترک تغذیه چیست؟

استفاده انبوه از سیستم تزریق سوخت انژکتوری، اولین بار در دنیای خودرو های دیزلی رخ داد و سپس با فرا رسیدن زمان حذف کاربراتور، نازل انژکتور به خودرو های بنزینی نیز راه یافت. البته قبل از فراگیر شدن این نوع سیستم تزریق سوخت در دنیای بنزینی ها، باز هم محصولاتی بودند که به طور گسترده از نازل های انژکتور استفاده می کردند که روش کارکرد آن ها مثل موتورهای دیزلی به صورت مکانیکی و با پمپ های مکانیکی بود. این سیستم که شبیه به نمونه های دیزلی آن ها دارای کارکردی مکانیکی بودند، بعد از مدتی، با روی کار آمدن علم الکترونیک به سمت نازل های برقی که زمان باز و بسته شدن و پاشش خود را از کامپیوتر خودرو می گرفتند، حرکت کردند.

قطعات فنی خودرو

1 2 1024x492 - کامان ریل یا ریل مشترک تغذیه چیست؟
در روش تزریق سوخت به شکل ریل مشترک، یک پمپ وظیفه دارد تا یک مسیر سوخت رسانی را با سوخت پر فشار تغذیه کند. این سوخت با فشار بالا در پشت نازل های انژکتور قرار دارد که با تحریک هر کدام توسط برق و به دستور کامپیوتر خودرو، نازل باز شده و پاشش انجام می شود.

امروزه در خودرو های بنزینی و دیزلی، از سیستم تغذیه ای استفاده می شود که Common rail یا اصطلاحا ریل مشترک نامیده می شود که البته باید بدانیم این نام بیشتر در دنیای خودرو های دیزلی شنیده می شود اما اساس کاری آن در هر دو نوع موتورهای دیزلی و بنزینی تا حدود زیادی یکی است. می توان به طور ساده گفت که در این روش تامین سوخت به میزان برابر برای همه نازل های سوخت اتفاق می افتد و این در حالی است که در سیستم های قدیمی تر که هر نازل مستقیم از پمپ تغذیه می شد، این چنین نبود و ضعف یک بخش پمپ انژکتور باعث می شد تا یک سیلندر نتواند به خوبی کار کند. 

2 2 - کامان ریل یا ریل مشترک تغذیه چیست؟
از روش تزریق سوخت با ریل مشترک در موتورهای پیشرفته امروزی که دارای سیستم تزریق مستقیم سوخت هستند نیز استفاده می شود.

در روش ریل مشترک سوخت، ریل توسط پمپ سوخت رسانی از بنزین و یا گازوییل با فشار بالا پر می شود و به این ترتیب در زمانی که باید سوخت به درون سیلندر پاشیده شود، نازل مربوطه باز شده و سوخت را به درون سیلندر پاشش می کند. در صورت استفاده نکردن از این سیستم، باید هر انژکتور را جداگانه تغذیه کرد که این کار هم مشکلات طراحی بیشتری دارد و هم به پمپ انژکتور بزرگ تری نیاز خواهد بود و ضمن این که عیب یابی این نوع سیستم نیز مشکل تر است. اما زمانی که از ریل سوخت استفاده می شود، هم میزان تغذیه نازل ها برابر خواهد بود و هم نصب شیر فشار شکن مشترک در انتهای ریل این امکان را می دهد که سوخت زیادی ناشی از فشار کاری پمپ به راحتی به باک بازگردد. قابل ذکر است که در دنیای خودروهای سنگین برای اولین بار شرکت آیفا که در آلمان شرقی قرار داشت، در مدل w50 خود از این سیستم استفاده کرد و امروزه استفاده از ریل مشترک سوخت در خودرو های دیزلی، به شدت رواج دارد تا حدی که ولوو که تا چند سال پیش، بیشتر به روش سنتی خود پایبند بود نیز کم کم به استفاده از این نوع تزریق سوخت، روی آورده است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer