کتاب‌‌های ممنوعه در زندان کانزاس - رسانه مجازی نیلسو

کتاب‌‌های ممنوعه در زندان کانزاس

مسئولان کتابخانه‌ زندان کانزانس کتاب‌های بازی تاج و تخت و هری پاتر و صدها کتاب دیگر را برای زندانیان ممنوع کرده‌اند. داخل برخی از این کتاب‌ها هیچ‌گونه مورد خاصی برای ممنوعیت وجود ندارد،‌ مانند هنر مدرن و راهنمای گام‌به‌گام استفاده از مایکروسافت آفیس اکسل 2007.

  • توسط مرسده خدادادی
1 14 - کتاب‌‌های ممنوعه در زندان کانزاس

در دو دهه‌ گذشته، صدها کتاب از جمله پرتقال کوکی اثر آنتونی برجس تا بازی تاج و تخت اثر جورج آر.آر. مارتین؛ از ورود به زندان ایالتی کانزاس منع شده‌اند. در دو سال اخیر نیز صدها کتاب به لیست کتاب‌های ممنوعه و سانسورشده این زندان اضافه شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نهاد کتاب برای زندانیان که سازمانی است که اهدای کتاب به زندان‌ها را آسان می‌سازد، لیست کتاب‌های ممنوعه در زندان ایالتی کانزاس را روی شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد و این لیست از کتاب‌های ممنوعه را غیرقابل باور خواند.

نهاد کتاب برای زندانیان به این لیست از طریق مرکز دفاع از حقوق بشر (HRDC) دست یافت و اعلام داشت: ما به این لیست دست پیدا کرده‌ایم و این غیرقابل باور است. زندان کانزانس ده‌هزار زندانی دارد، اما بیش از هفت‌هزار کتاب برای آن‌ها ممنوع شده است. کتاب‌هایی مانند پرتقال کوکی و آیا زندان‌ها منسوخشده‌اند؟ در این لیست مشاهده شده است. به نظر می‌رسد کانزاس از کتاب متنفر است.

میشل دلون که سازمان‌دهنده کتاب برای زندانیان و مدیر اسناد و سوابق عمومی در مرکز دفاع از حقوق بشر است این موارد را در یک مصاحبه تلفنی به نیوزویک اعلام داشت.

دیلون گفت که در هفت سال کاری خود با نهاد کتاب برای زندانیان، تا به حال اتفاق نیفتاده است که چنین چیزی ببیند؛ به‌جز در ایالت تگزاس. در زندان تگزاس مسئولان زندان پانزده‌هزار کتاب را برای زندانیان ممنوع اعلام کرده‌اند.

2 11 - کتاب‌‌های ممنوعه در زندان کانزاس
میشل دلون، سازمان‌دهنده نهاد کتاب برای زندانیان و مدیر اسناد و سوابق عمومی در مرکز دفاع از حقوق بشر

برطبق این لیست که کتاب برای زندانیان آن را به اشتراک گذاشته است، تنها در سال 2019 دپارتمان زندان کانزاس چندین و چند کتاب را ممنوع اعلام کرد. این کتاب‌ها شامل کتاب خاطرات کوکلوس‌کلان‌های سیاه اثر ران استال ورث می‌شود که اسپایک لی در سال 2018 از روی آن فیلم کوکلوس‌کلان سیاه را ساخت و در مورد استال‌ورث، افسر پلیس سیاه‌پوست آمریکایی از کلرادو اسپرینگز است که یک شاخه کوکلوس‌کلان محلی را تأسیس کرد. سایر کتاب‌های قابل‌ملاحظه که در طول سال‌ها سانسور شده‌اند، عبارت هستند از: دوازده سال بردگی اثر سالومون نورثاپ، کتاب پنجاه طیف خاکستری اثر ای. ال. جیمز و کتاب خدایان آمریکایی اثر نیل گیمن و چندین کتاب از رمان‌های جیمز پاترسون.

همچنین 60 کتاب چگونگی انجام کاری یا چیزی نیز در لیست کتاب‌های ممنوعه قرار دارد؛ برای مثال، کتاب چگونه صحبت کنیم اثر ملیسا هادزورث و کتاب چگونه نقاشی و طراحی کنیم اثر هیزل هریسون، چگونه مردم را تحلیل کنیم اثر آیدن مک‌کوی و چگونه ناپدید شویم اثر فرانک ام آهرن و آیلین سی هوران و چگونه از هر چیزی در هر کجا جان سالم به در ببریم اثر کریس مک‌ناب.

در این لیست همچنین شماری از کتاب‌های رنگ‌آمیزی ممنوعه، خبرنامه‌ها، کتاب‌های مصور یا کمیک دیده می‌شود از جمله تعدادی از کتاب‌های کمیک مارول و دی‌سی و راهنمای بازی‌های ایفای نقش مانند دانجنز و دراگونز و پت‌فایندر و مجله‌هایی مانند کازموپولیتن، آلور، ال، هنر در سینما، هات بایک و هوترز.

4 10 - کتاب‌‌های ممنوعه در زندان کانزاس
کتاب‌های هری پاتر که حتی در مدارس نیز در اختیار کودکان است، برای زندانیان کانزاس ممنوع است.

درحالی‌که برخی کتاب‌های به این دلیل ممنوع اعلام شده‌اند که ارجاعاتی به خشونت داشته‌اند،‌ مانند کتاب اجازه به کشتن اثر وینس فلین، کاربران شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند منع برخی از این کتاب‌ها، مجلات و رمان‌های کمیک بیهوده بوده و بسیاری از آن‌ها بی‌ضرر هستند. مثلاً کتاب هنر مدرن نوشته‌ کلاوس هونف و راهنمای گام به گام استفاده از مایکروسافت آفیس اکسل 2007.

دیلون می‌گوید: لیست کتاب‌های ممنوعه از ایالتی به ایالت دیگر فرق دارد و ایالت‌های محافظه‌کارتر، سانسور بیشتری دارند.

ظاهراً ممنوعیت ورود کتاب به زندان‌های آمریکا به مسأله‌ای همه‌گیر تبدیل شده است و زندان‌ها در ایالت‌های مختلف این کشور بر اساس سلیقه خود مانع مطالعه زندانیان می‌شوند.

میشل دیلون درخصوص کتاب‌های زندان‌ کانزاس می‌افزاید: خب، آنجا کانزاس است، درست است؟ آن‌ها خودشان به‌طور سنتی مشکلاتی جدی با محافظه‌گرایی و تناقضاتی در طرز رفتار با مردم داخل ایالت دارند. مشکل عمومی‌تر با کتاب‌ در این زندان‌ها این است که وقتی پای محدودیت‌های ادبیات زندان وسط است، درک عمومی بالایی وجود ندارد و به سانسور در مقیاس گسترده‌تر منجر می‌شود.

دیلون می‌گوید مشکلات از آنجایی ناشی می‌شود که مسئولیت و بینشی وجود ندارد و سیاست‌های مبهمی هستند که تفاسیر و تعابیر زیادی را به دنبال دارند. وی می‌گوید این لیست ممنوعه غیرقابل قبول است چون بسیاری از این کتاب‌ها، داستان‌های معمولی و عامیانه‌ای هستند که حتی در دبستان‌های آمریکا نیز وجود دارند.

نبود دستورالعملی واضح باعث چنین تصمیماتی می‌شود، اینکه چه کتاب‌های می‌توانند برای زندانیان فرستاده شوند و چه کتاب‌هایی نه و این خود وظیفه‌ای دشوار و زمان‌بر است. مانند این است که از روی طالع‌بینی ستارگان دست به فرستادن کتاب‌ها بزنیم. آیا ماه در حال غروب است؟ آیا سه‌شنبه‌ای در ماه فوریه است؟ آهان خب، پس می‌توانیم این اطلس را به زندانی بفرستیم.

وی طی بیانیه‌ای خطاب به مسئولان سیستم قضایی کشور آمریکا گفت: ممنوعیت بعضی از کتاب‌های مروج خشونت و جرم کاری منطقی است، ولی لیست منتشرشده معنی خاصی ندارد. طبق آمارهای ارائه‌شده، بسیاری از زندان‌های ایالتی در آمریکا لیست‌‌های مشابهی از کتاب‌های ممنوعه دارند که هر کدام طبق سلیقه رؤسای زندان تهیه می‌شود.

کتابچه‌های اطلس نیز معمولاً از سوی زندان‌ها رد می‌شوند، مثلاً کتاب بازی تاج و تخت که شامل نقشه‌هایی از مکان‌های تخیلی مانند سرزمین وستروس است، از ورود به زندان منع شده است.

5 10 - کتاب‌‌های ممنوعه در زندان کانزاس
نقشه سرزمین‌های خیالی در کتاب بازی تاج و تخت اثر جورج آر. آر. مارتین

درحالی‌که کتاب‌های محبوب جورج آر. آر. مارتین حتی شامل محتوای خشونت‌آمیز یا جنسی نیستند، این کتاب‌ها در زندان ممنوع شده‌اند. دیلون می‌گوید لابد منع آن‌ها به دلیل نقشه داخل کتاب است زیرا ممکن است باعث فرار زندانیان به سرزمین خیالی وستروس شود!!!!

راجر ورهولتز، دبیر دپارتمان زندان کانزانس در بیانیه‌ای که به نیوزویک فرستاد اعلام کرد: تصمیمات اخذشده در مورد سانسور کتاب‌ها بر اساس معیارهای از پیش تعیین‌شده است.

ورهولتز می‌گوید: اگر یک کتاب این معیارها را داشته باشد، پس کل کتاب بایستی سانسور شود زیرا ما نمی‌توانیم آن را ویرایش کنیم.

دبیر اصلاحیه گفت که اگر کارکنان زندان موردی را برای سانسور کردن علامت‌گذاری کنند، می‌توان علیه این تصمیم درخواست تجدیدنظر داد.

ورهولتز گفت: از زمان تنظیم فهرست سانسور کنونی تقریباً 15 سال می‌گذرد. در این بازه زمانی، 1622 نشریه مورد تجدیدنظر قرار گرفته‌اند و 141 درخواست تجدیدنظرشده لغو شده است. درحالی‌که این فهرست نشان‌دهنده فعالیت سانسور در طول 15 سال گذشته است؛ استانداردهایی که در آن مواردی که در لیست قرار داده شده در طول زمان کامل شده است. در یک دوره تصویر اسلحه در مجلات مجاز نبود، با این حال این مورد تغییر کرده و عکس از تسلیحات مجاز است. لیست سانسور این تغییرات را منعکس نمی‌کند، زیرا فعالیت ما این است که هر مورد منتشره به هنگام ورود به مرکز بررسی می‌شود.

ورهولتز گفت: تصمیمات مبتنی بر سانسور کتابی یا نشریه‌ای بر اساس حفظ ایمنی و امنیت این زندان صورت گرفته است.

وی اظهار داشت که اداره اصلاحات کانزاس در حال برنامه‌ریزی برای بررسی فرآیندهایی است که بر اساس آن کتاب‌ها در این فهرست قرار می‌گیرند.

او افزود که این دپارتمان تا زمانی که اعتراضات اخیر در رسانه‌ها مطرح شد، به موضوعیت و مسأله بودن سانسور کتاب‌ها آگاه نبود.

او می‌گوید: با خواندن سریع این لیست، سؤالاتی در مورد دلیل قرارگیری برخی از کتاب‌هایی که در فهرست وجود دارد مطرح می‌شود. هدف ما این است که این لیست را مرور مجددی کنیم و در خصوص این لیست و چگونگی قرارگیری موارد منتشره در آن قضاوت عقلانی داشته باشیم.

در همین حال، او گفت: زندانیان با کمبود کتاب برای خواندن مواجه نیستند. در کنار کتابخانه‌های سیار به زندان، زندانیان در برنامه‌ امانت بین کتابخانه‌ای زندان‌های دولتی شرکت می‌کنند، بنابراین انتخاب آن‌ها زیاد و تقریباً نامحدود است. هم‌اکنون امکاناتی نیز وجود دارد که تعداد محدودی از کتاب‌ها را روی تبلت مطالعه کنند.

منبع: نیوزویک

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer