کتاب بخوانید تا جذاب باشید - رسانه مجازی نیلسو

کتاب بخوانید تا جذاب باشید

چگونه در حمل‌ونقل عمومی شهروندی حرفه‌ای باشیم.

  • توسط امیرعباس کلهر
کتابخوانی در مترو

اگر قصد ندارید جذاب و خاص باشید، بهتر است این مطلب را نخوانید. جامعه هدف این مطلب آدم‌های استثنایی هستند که می‌خواهند در وسایل حمل‌و‌نقل عمومی خاص و جذاب باشند. آن هم در روزهایی که جذابیت‌ آدم‌ها تکراری شده و گویا همه شبیه به هم شده‌اند. حالا در روزهایی که زن و مرد جذابیت‌هایشان تکراری شده است، می‌خواهیم به شما بگوییم چگونه در وسایل حمل‌ونقل عمومی خاص و جذاب باشید.

بیشتر بخوانید:

برای شروع به کار باید بی‌خیال استفاده از گوشی تلفن‌همراهتان در وسایل حمل‌ونقل عمومی شوید؛ یعنی با خود عهد کنید که در مدت زمانی که در مترو یا در اتوبوس‌های تندرو هستید، سراغ نرم‌افزارهای پیام‌رسان، شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های تلفن‌همراهتان نمی‌روید. بعد از اینکه این عهد را با خود بستید، کافی است به یک کتاب‌فروشی بروید و مطابق با سلیقه‌تان کتابی تهیه کنید. بله؟ ما با کتاب می‌خواهیم شما را فردی جذاب و خاص کنیم. در روزهایی که سرها در تلفن‌های همراه هوشمند است. در روزهایی که کسی سراغ کاغذ برای خواندن نمی‌رود. در روزهایی که هیچ‌کس حوصله خواندن متن‌های بلند را ندارد و ترجیح می‌دهند پیام‌ها یا تکه‌های کوچکی از کتاب را آن هم در شبکه‌های پیام‌رسان بخوانند و در روزهایی که سرانه مطالعه در کشورمان نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا پایین است. شما با کتاب می‌توانید فردی خاص و جذاب باشید.

محیط مترو یا اتوبوس شلوغ و پر از همهمه است اما این موضوع دلیل نمی‌شود که نخواهید از وقت خود استفاده مطلوب نداشته باشید. پس بهانه‌ای نباید در کار باشد و بهتر است در همین محیط شلوغ و پرسروصدا مشغول خواندن کتاب شوید.

همان‌طور که کتاب یار مهربان بوده و هست و از قدیم گفته‌اند بهترین دوست انسان است، حالا هم می‌تواند شما را در دنیای مدرن، جذاب و خاص کند. پیشنهاد ما این است که وقتی به کتاب‌فروشی رفتید تا کتابی بر اساس سلیقه‌تان تهیه کنید، ترجیحاً سراغ رمان‌، داستان و کتاب‌های سبکی بروید که به تمرکز احتیاج کمتری دارند. به قول داستان‌خوان‌ها، کتاب نرم و راحتی باشد.

 محیط مترو یا اتوبوس شلوغ و پر از همهمه است اما این موضوع دلیل نمی‌شود که نخواهید از وقت خود استفاده مطلوب نداشته باشید. پس بهانه‌ای نباید در کار باشد و بهتر است در همین محیط شلوغ و پرسروصدا مشغول خواندن کتاب شوید. خیلی کم پیش می‌آید که در این محیط بتوانید کتاب‌های تخصصی علوم سیاسی، تاریخ و … را بخوانید چرا که کتاب‌هایی سخت هستند که به فکر و تأمل احتیاج دارند، اما می‌توانید رمان‌ها و داستان‌های زیادی بخوانید که شما را از محیط مترو جدا کند و در دنیای دیگر قرار دهد. همچنین صدای دست‌فروش‌های مترو، مسئول خط، همهمه مردم و … مزاحم مطالعه شما نمی‌شود. از طرفی، پیشنهاد ما برای انتخاب کتاب این است که حجم کتاب را در نظر داشته باشید و سراغ کتاب‌هایی با تعداد صفحات بالا نروید. چرا که هم حمل این کتاب‌ها برای شما که از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنید سخت است و هم بعد از مدتی این موضوع شما را خسته می‌کند و بی‌خیال کتاب و کتاب‌‌خواندن می‌شوید. پس بهتر است برای مطالعه در فضای عمومی سراغ کتاب‌های کم‌حجم بروید.

reading books in Tehran subway 3 cover 1024x511 2 1024x511 - کتاب بخوانید تا جذاب باشید
در حالیکه سرهای دیگران در گوشی است شما با خواندن کتاب متفاوت می‌شوید

 اما چرا کتاب شما را جذاب می‌کند؟ شما وقتی بین آدم‌های زیادی که داخل واگن مترو نشسته‌ یا ایستاده‌اند و اکثرشان سرگرم گوشی‌های تلفن همراهشان هستند، کتاب بخوانید به آدمی متفاوت تبدیل می‌شوید. در نگاه برخی از این افراد انگار شما از سرزمین دیگری پا به مترو گذاشته‌اید. حتی شاید سوژه برخی از آن‌ها شوید و از شما عکس بگیرند و مثلاً بنویسند آخرین بازمانده از نسل کتاب‌خوان‌ها یا هنوز هم هستند کسانی که کتاب می‌خوانند. از طرف دیگر، وقتی نشسته باشید روی صندلی‌های مترو و کتاب می‌خوانید ناخودآگاه ممکن است کناردستی‌های شما نیز مشغول مطالعه شوند. هیچ ایرادی ندارد. سخت نگیرید. کتاب که شبکه پیام‌رسان شما نیست که روی آن حساس باشید، بگذارید بقیه هم مطالعه کنند. صفحه‌ها را آرام ورق بزنید تا کامل مطلب را بخوانند. این‌طوری مشتاق هم می‌شوند که ادامه کتاب را بخوانند. پس به‌نوعی به فرهنگ مطالعه و سرانه مطالعه کمک هم می‌کنید و حتی شاید آن افراد مجاب شوند که کتاب را تهیه کنند و آن را بخوانند.

کتاب همچون معجزه‌ای است که باعث می‌شود شما نه‌تنها احساس تنهایی نکنید بلکه با دیگران آشنا شوید. اکثر افراد در مترو و اتوبوس تلفن‌همراه هوشمند در دست دارند، اما شما می‌توانید کتاب در دست داشته باشید و از هر فرصتی در خطوط مترو یا اتوبوس برای خواندن کتاب استفاده کنید.

 نکته بعدی این است که وقتی کتاب در دستان شماست، می‌توانید هم‌صحبت‌های خوبی پیدا کنید که حتی از دل آن‌ها ممکن است دوستی‌ها و رفاقت‌ها شکل بگیرد. بارها پیش آمده که کتابی در دستم بوده و فرد بغل‌دستی‌ام گفته خیلی کتاب خوبی است! از این نویسنده بقیه کارهایش را خوانده‌ای؟ و بعد هم پاسخ من و آغاز یک گفتگو. پس می‌توان دوست پیدا کرد و مدام در شبکه‌های اجتماعی دنبال آدم‌های مجازی نبود. کتاب شما را خاص می‌کند، چرا که حلقه ارتباط‌تان با دیگر افراد است.

کتاب همچون معجزه‌ای است که باعث می‌شود شما نه‌تنها احساس تنهایی نکنید بلکه با دیگران آشنا شوید. اکثر افراد در مترو و اتوبوس تلفن‌همراه هوشمند در دست دارند، اما شما می‌توانید کتاب در دست داشته باشید و از هر فرصتی در خطوط مترو یا اتوبوس برای خواندن کتاب استفاده کنید. به این شکل، وقت زیادی را که در رفت‌وآمد در طول روز از دست می‌دهید، به بهترین شکل ممکن پر می‌کنید. منصور ضابطیان در کتاب مارک‌و‌پلو درباره کتاب‌خواندن در وسایل حمل‌ونقل عمومی در پاریس نوشته است: کتاب خواندن در پاریس حسابی حرص آدم را درمی‌آورد. هر کسی را می‌بینی، یک کتاب در دست دارد و تندتند مشغول مطالعه است. سن و سال هم نمی‌شناسد، سیاه و سفید و مرد و زن و بچه هم نمی‌شناسد. انگار همه در یک ماراتن عجیب درگیر شده‌اند و زمان در حال گذر است. واگن‌های مترو گاهی واقعاً آدم را یاد قرائت‌خانه می‌اندازند، مخصوصاً اینکه ناگهان در یک مقطع خاص کتابی گل می‌کند و همه مشغول خواندن آن می‌شوند. آن‌هایی هم که اهل کتاب نیستند حتماً مجله یا روزنامه‌ای پَر شالشان دارند که وقتشان به بیهودگی نگذرد و اگر حتی این را هم نداشته باشند، می‌توانند از چندین عنوان مجله و روزنامه‌ای که به لطف آگهی‌های فراوانشان به‌طور رایگان در مترو توزیع می‌شوند، استفاده کنند. فضای پاریس هیچ بهانه‌ای برای مطالعه نکردن باقی نمی‌گذارد. شاید برای همین است که پاریسی‌ها معنای انتظار را چندان نمی‌فهمند، آن‌ها لحظه‌های انتظار را با کلمه‌ها پر می‌کنند.

گاهی برای افراد مختلفی پیش آمده که کتابی که مشغول خواندن آن بوده‌اند، چنان جذاب بوده که وقتی هم به مقصد رسیده‌اند در ایستگاه نشسته‌اند تا کتاب را تمام کنند و بعد به منزل یا کار خود برسند؛ البته پیش هم آمده که طوری درگیر کتاب شده‌اند که ایستگاه مترو یا اتوبوس را که باید در آن پیاده می‌شدند رد کرده‌اند و مجبور به بازگشت به مقصد شده‌اند. امیدوارم این حس خوب برای شما هم اتفاق بی‌افتد. ارزش امتحان کردن دارد. دست به کار شوید و بیایید به جای گوش دادن به حرف دیگران یا فرو رفتن در فکرهایی که هیچ وقت تمام نمی‌شوند و دیدن دست‌فروش‌های مترو و خیلی کارهای بیهوده دیگر کتاب بخوانیم. بیاییم اصلاً کتاب خواندن در مترو را مد کنیم.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer