کشتار نیوزیلند آنلاین پخش شد - رسانه مجازی نیلسو

کشتار نیوزیلند آنلاین پخش شد

حادثۀ نیوزیلند سرتیتر دیروز و امروز اکثر خبرگزاری‌های جهان بود؛ جایی که انسان‌های بیگناه فقط به‌دلیل اعتقاد و باور مذهبی خود با قضاوتی خصمانه روبه‌رو شدند.

  • توسط امید حیدری پوری
New Zealand 1 - کشتار نیوزیلند آنلاین پخش شد

ظهر دیروز، 3 مرد و یک زن، نمازگزاران دو مسجد در نیوزیلند را به رگبار گلوله بستند و این عمل وحشیانه را به‌صورت آنلاین پخش کردند. این حمله تاکنون نزدیک به 49 کشته و بیش از 25 زخمی داشته است و یکی از دردناک‌ترین حوادث تروریستی چند وقت اخیر بوده است.

بیشتر بخوانید:

اما نکتۀ دیگری که درد این حادثۀ تلخ را افزود، پخش آنلاین تصاویر این جنایت ازسوی تروریست‌ها و دست‌به‌دست کردن آن توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی بود. «برنتون تارانت» که مظنون اصلی این حادثه است، تمام این حمله 16 دقیقه‌ای را با دوربینی که روی کلاه خود نصب کرده بود، تصویربرداری کرد و به‌صورت استریم روی صفحۀ شخصی فیس‌بوک خودش منتشر کرد. پس از این عمل، فیس‌بوک سریعاً وارد عمل شد و اقدام به حذف این محتوای خشونت‌آمیز کرد، اما همان دقایق کوتاه برای پخش ویروسی این ویدئو کافی بود تا در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی زیادی منتشر شود. این اتفاق دقایقی بعد عیناً در توئیتر نیز تکرار شد و توئیتر نیز مانند فیس‌بوک نتوانست جلوی نشر این ویدئو را به‌صورت کامل بگیرد.
مایا گارلیک، نمایندۀ فیس‌بوک در نیوزیلند، در این‌باره گفت: «پلیس نیوزیلند به‌سرعت، پس از این تیراندازی، به ما در رابطه با حذف حساب کاربری مظنونین و ویدئوهای مرتبط با این جنایت هشدار داد و ما نیز همین موضوع را از قبل در دستورکار خود داشتیم. ما آگاه هستیم که ترویج خشونت در هر نوع محکوم است و هر نوع محتوای ستایشگر این جنایت را به‌سرعت مسدود خواهیم کرد، ما به‌طور مستقیم با پلیس نیوزیلند همکاری خواهیم کرد و آن‌ها را در تحقیقاتشان همراهی می‌کنیم.»

4019 1024x615 - کشتار نیوزیلند آنلاین پخش شد

سخنگوی پلیس نیوزیلند نیز در این‌باره افزود: «پلیس تأکید دارد که پخش و گسترش فیلم‌های مربوط به این حادثه به‌شدت اضطراب‌آور است و ما تلاش می‌کنیم تا شبکه‌های اجتماعی را متوجه خطرات این ماجرا کنیم.»

اما این اولین‌باری نیست که صحبت از انتشار چنین محتواهایی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌شود، در دو سال گذشته نیز حوادثی همچون تیراندازی در دبیرستانی در ایالات‌متحده آمریکا، یا کشتار بی‌رحمانه داعش در نقاط مختلف دنیا و کشتار مسلمانان میانمار به‌صورت گسترده در اینترنت پخش شد. متأسفانه در کشور ما نیز این ویدئو روی وب‌سایت‌های میزبان ویدئو بارگذاری شده و به‌راحتی در دسترس عموم قرار گرفته است. در رابطه با این موضوع، علاوه‌بر ابعاد بین‌المللی، باید به‌صورت جداگانه قوانین داخلی کشور را نیز مورد بازنگری قرار داد.
در سال 2016 فیس‌بوک، توئیتر و یوتیوب (گوگل) موافقت کردند که اغلب محتواهای نفرت‌آمیز را طی ۲۴ ساعت حذف کنند. مقولاتی همچون حوزه نژادپرستی، محتوای غیرقانونی و خشونت‌آمیز شامل سیاست حذف از این شبکه‌ها می‌شد، اما حدود 6 ماه قبل کمیسیون اروپا در رابطه با انتشار محتوای تروریستی قوانینی طراحی کرد که براساس آن، کمپانی‌های بزرگ حوزۀ تکنولوژی را ملزم به حذف محتوای تروریستی از شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. این کمیسیون پس از آن به فکر طراحی این قوانین الزام‌آور افتاد که ارزیابی‌ها نشان داد قواعد داوطلبانه از سوی شرکت‌های بزرگ به اندازه کافی کارایی لازم را ندارند. قوانین جدیدی که کمیسیون اروپا به دنبال تصویب آن‌ها هستند، جریمه‌های سنگینی را متوجه شرکت‌هایی خواهد کرد که محتوای تروریستی را ظرف مدت زمان تعیین‌شده حذف نکنند.

متأسفانه در کشور ما نیز این ویدئو روی وب‌سایت‌های میزبان ویدئو بارگذاری شده و به‌راحتی در دسترس عموم قرار گرفته است. در رابطه با این موضوع، علاوه‌بر ابعاد بین‌المللی، باید به‌صورت جداگانه قوانین داخلی کشور را نیز مورد بازنگری قرار داد.

همیشه درباره انتشار محتواهای تروریستی و جنسی حرف و حدیث‌ها زیاد بوده و شبکه‌های اجتماعی در این رابطه مورد هجمه قرار گرفته‌اند، اما هنوز این سؤال از سوی بسیاری از کارشناسان مطرح است که چرا با اینکه تکنولوژی‌های مرتبط با هوش مصنوعی و پردازش تصاویر در حال پیشرفت هستند و از طرفی، این شرکت‌ها مرتباً به ثبت پتنت‌های مرتبط با این تکنولوژی‌ها اقدام می‌کنند، با‌این‌حال نمی‌توانند با استفاده از این تکنولوژی‌ها محتواهای مخرب را شناسایی و حذف کنند. درصورتی‌که به عقیدۀ بسیاری، هوش مصنوعی اغلب شرکت‌ها به‌راحتی عکس یا محتوایی که قانون کپی‌رایت را نقض کرده باشد شناسایی می‌کند یا به‌طور مثال، جستجوهای کاربران را آنالیز کرده و براساس آن، تبلیغات مرتبط به آن جستجو را برای ایشان به نمایش درمی‌آوردد، پس شناسایی تصاویر خشونت‌آمیز از طریق سیستم هوش مصنوعی نباید چندان پیچیده به شمار رود.

photo5794152070943715689 1024x576 - کشتار نیوزیلند آنلاین پخش شد

گوگل مدعی است ۹۰ درصد از ویدئوهای مرتبط با تروریسم در یوتیوب به‌صورت خودکار حذف می‌شوند. بااین‌حال، مطالعۀ جدیدی که در مرکز CEP (انستیتو مطالعاتی) صورت گرفته حاکی از این است که ویدئوهای داعش حتی تا چندین ساعت پس از انتشار هنوز هم در یوتیوب در دسترس عموم قرار دارند.
پیش‌تر گوگل اعلام کرده بود که در این شرکت ۱۰هزار نفر روی محتوای خشونت‌آمیز و حذف آن‌ها کار می‌کنند و فیس‌بوک نیز در ماه آوریل اعلام کرد که تیم ضدتروریستی‌اش را از ۵۰ نفر به ۲۰۰ نفر افزایش داده است و این تیم ۱.۹میلیون پست القاعده و داعش را حذف کرده‌اند.

یوتیوب نیز در توئیتر به این حادثه واکنش نشان داده و نوشته است: «قلب ما در کنار قربانیان و خانواده آنان به درد آمده است و جامعه در شوک این اقدام حیرت‌زده است.»

یوتیوب تأکید کرد که کاربران را تشویق می‌کند تا فیلم‌هایی را که این حادثه را نشان می‌دهند، اطلاع دهند و طی ساعات اخیر پس از حادثه، هزاران فیلم مرتبط با تیراندازی را حذف کرده است، اما بارگذاری مجدد کلیپ‌های مرتبط با این حادثه و کامنت‌های خشونت‌آمیز حامی این نوع اقدامات خونبار باعث شده است مدیران یوتیوب متوجه شوند با یک مشکل جدی روبه‌رو هستند.

پل بارت، استاد حقوق، دانشگاه نیویورک، در این‌باره گفت: «این یکی از جنبه‌های تاریک شبکه‌های اجتماعی است و چیزی که تقریباً غیرممکن است کنترل همه محتواهایی است که کاربران منتشر می‌کنند. این یک مشکل جدی و واقعی برای همه کاربران است.»

بااین‌حال هر شخص باید در مقابل این‌گونه محتواها یک فیلتر درونی داشته باشد و از تماشا یا اشتراک‌گذاری چنین محتواهایی خودداری کند و از این طریق از خود، خانواده و جامعه در مقابل آثار زیان‌بار آن مراقبت کند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer