کلاه گیس جنجالی در سریال گاندو - رسانه مجازی نیلسو

کلاه گیس جنجالی در سریال گاندو

در حالی در سریال گاندو از کلاه‌گیس استفاده شده است، که فیلم کاناپه به علت استفاده از کلاه‌گیس توقیف شد.

  • توسط امیرعباس کلهر
کلاه گیس سریال گاندو

سریال گاندو در طول مدت زمان پخشش حاشیه کم نداشته است. از کنایه‌های سیاسی به مسئولان دولت و نزدیکانشان تا نشان دادن زنان بی‌حجاب در هواپیمایی که در خاک ایران حضور داشته است. گاندو سریالی است که این روزها از صداوسیما پخش می‌شود و بعد از هر قسمت در شبکه‌های اجتماعی و حتی گاهی در بین مسئولان و مقامات جنجالی به پا می‌کند؛ البته اگر در جریان سریال گاندو نیستید باید بدانید که این سریال یک مجموعه ضدجاسوسی است و فیلمنامه آن گویا براساس مستندات و وقایع تاریخی که در کشور رخ داده به نگارش درآمده است.

بیشتر بخوانید:

 آنطور که سازندگان این سریال ادعا کرده‌اند، گاندو برگرفته از پرونده جیسون رضاییان است. جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی-آمریکایی واشنگتن‌پست در ایران است که چند سال به جرم جاسوسی بازداشت شده بود و در دی‌ماه ۱۳۹۴ یک پای مبادله تاریخی ایران و آمریکا شد. پیام دهکردی در نقش جیسون رضاییان، فردی که چند سالی را به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت بود، بازی کرده است.

اما بعد از جنجال‌های متعدد این سریال، به‌تازگی و در جدیدترین جنجالی که گاندو به پا کرده است، در بخشی از سریال که جمعه‌شب پخش شد، یک بازیگر زن که فارسی صحبت می‌کرد بدون حجاب حضور داشت. این اتفاق با انتقادهایی همراه شد که از آن جمله می‌توان به انتقاد هوشنگ گلمکانی، منتقد باسابقه سینما اشاره کرد. او به انتقاد از تبعیض در مدیریت فرهنگی کشور پرداخت و توقیف کاناپه کیانوش عیاری را بابت استفاده از کلاه‌گیس برای بازیگران زن نادرست دانست. گلمکانی که سردبیر مجله فیلم هم است، با انتشار تصویری از این سکانس این سریال نوشت که استفاده از کلاه‌گیس برای بازیگر ایرانی سریال گاندو ایرادی ندارد، ولی برای کاناپه مجاز نیست.

هوشنگ گلمکانی، منتقد باسابقه سینما
هوشنگ گلمکانی، منتقد باسابقه سینما

 اشاره هوشنگ گلمکانی به فیلم کیانوش عیاری است که به‌خاطر عدم پذیرش این نکته که زن‌ها در خانه روسری به سر کنند، توقیف شد. ایده استفاده از کلاه‌گیس توسط بازیگران زن فیلم سینمایی کاناپه از سوی کیانوش عیاری، بازتاب‌های بسیاری هم‌زمان با ارائه فیلم به دبیرخانه سی‌وپنجمین جشنواره ملی فیلم فجر در همان سال تولید، در محافل سینمایی و رسانه‌ای به‌دنبال داشت و با رد فیلم از سوی هیأت انتخاب، پرونده آن روی میز معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سنیمایی قرار گرفت تا درباره اصلاحات لازم برای انطباق نسخه نهایی فیلم با قواعد و قوانین اکران اعلام نظر شود و بعد هم توسط ابراهیم داروغه‌زاده، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی اعلام شد که کاناپه هم به دلیل مسأله حجاب اساساً امکان اکران ندارد و پرونده نمایش آن منتفی است. این مسأله به آقای عیاری هم اعلام شده است.

اما در ماجرای گاندو و سیاست دوگانه مسئولان در رابطه با بحث حجاب و استفاده از کلاه‌گیس در فیلم‌ها و سریال‌ها، وقتی جنجال‌ها بالا گرفت و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم به این موضوع واکنش نشان دادند، کوروش کمره‌ای، مشاور مدیر شبکه سه سیما در صفحه شخصی خود پیرامون این موضوع نوشت: فیلم کاناپه در ایران با بازیگران مسلمان ساخته شد و کلاه‌گیس برای زن خانه‌دار در خانه استفاده شد، اما بازیگر این سکانس گاندو ارمنی، غیرمسلمان و نقش یک جاسوس را ایفا می‌کند و محل فیلمبرداری ترکیه است. دقیقاً مثل فیلم شکارچی شنبه، تشکر از جناب گلمکانی به‌خاطر تماشای دقیق گاندو.

1128021 188 - کلاه گیس جنجالی در سریال گاندو
واکنش کورش کمره‌ای در شبکه شخصی خود

گفتنی است که قبل از این اتفاق، حضور زنان بدون پوشش سر در قسمت اول این سریال هم خبرساز شده بود که تهیه‌کننده آن از خارجی بودن آن زن‌ها گفته بود.

اما این صحبت‌ها و توجیه‌ها برای اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی اهمیتی نداشت. آن‌ها با رفتاری دوگانه از سوی مسئولان روبه‌رو شده بودند و سخت به آن واکنش نشان داده و می‌دهند. یکی از کاربران در همین رابطه در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: کاناپه کیانوش عیاری به‌خاطر استفاده از کلاه‌گیس توقیف اما استفاده از همین کلاه‌گیس در سریال گاندو آزاده، چرا؟ چون عیاری پشتش مدیری نداره که پسر باجناق یکی از مسئولین باشه تا هر امپراتوری بخواد در صداوسیما راه بندازه، کسی هم جرأت نکنه بگه بالا چشت ابرو هست.

 کاربر دیگری هم در همین رابطه نوشت: بهانه‌ واهی دیگری را شاهد هستیم؛ کاناپه کیانوش عیاری واسه همیشه توقیف شد اونم فقط به‌خاطر کلاه‌گیس. اما بازیگر سریال گاندو می‌تونه کلاه‌گیس داشته باشه. این فرق بین گذاشتن تا کی ادامه داره؟ تا کی قراره فیلم‌ها تو توقیفگاه سینما واسه همیشه خاک بخورن؟

این انتقادها در شبکه‌های اجتماعی به این سریال و دیگر ابعاد آن چه از لحاظ امنیتی، زیر سؤال بردن دولت دوازدهم، سهل‌گیری‌ها در سیگار کشیدن بازیگران و دیگر مسائلی که برای فیلم‌های دیگر ممنوع است و آن‌ها را زیر تیغ سانسور و بعضاً در صورت اصلاح نشدن در صندوقچه توقیف می‌برد وجود دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer