گریس، روانکاری منحصر به فرد - رسانه مجازی نیلسو

گریس، روانکاری منحصر به فرد

  • توسط علیرضا داوودی
4 - گریس، روانکاری منحصر به فرد

گریس از جمله روانکارهای جامد است که کاربرد بسیاری در صنایع مختلف و وسایل گوناگون از جمله خودرو دارد. مهم ترین ویژگی این روانکار وضعیت جامد بودن آن است که باعث می شود در مکان های خاصی که نمی توان از روغن و واسکازین استفاده کرد، گریس کاربرد خاص و ویژه ای خواهد داشت. ضمن اینکه گریس تا حدود زیادی نیز مانع از ورود آب به محل اتصالات و قطعات خواهد شد. اما در مقابل گریس علاقه زیادی به جذب گرد و خاک و ناخالصی دارد که به همین خاطر باید محل استفاده از آن کاملا محفوظ بماند. معمولا گریس را در محل هایی استفاده می کنند که قرار است برای مدت زمان طولانی بازدید نشود مثل درون بالبرینگ ها، اتصالات چرخ، چهارشاخ های گاردان، کشویی گاردان و… . به نوعی می توان گفت یک گریس خوب، یک روانکار با طول عمر بالاست.

خرید لوازم یدکی انواع خودرو

1 13 1024x819 - گریس، روانکاری منحصر به فرد
گریس روانکاری جامد است که همین ویژگی باعث می شود تا استفاده و کاربردی منحصر به فرد داشته باشد.

مواد سازنده :
گریس در اصل از ترکیب غلیظ کننده های صنعتی که صابون نامیده می شوند با روغن ها ساخته می شود و بسته به اینکه از چه صابونی اسفاده شود، رنگ گریس و البته خاصیت آن متفاوت خواهد بود. به این معنی که بعضی گریس ها توانایی بالایی در مقابله با دما دارند که اصطلاحا گریس نسوز نامیده می شوند. از این نوع گریس برای مکان هایی مثل درون توپی چرخ که قرار است گرمای زیادی تولید شود و فشار کاری بالا هست، استفاده می شود.

2 12 1024x540 - گریس، روانکاری منحصر به فرد
بسته به نوع صابون فلزی غلیظ کننده به کار رفته در آن، گریس رنگ های مختلفی به خود می گیرد. والوالین یکی از معروف ترین انواع گریس هاست.

نکاتی در زمان استفاده :
در زمان استفاده از گریس، محیطی که قرار است گریس قرار بگیرد باید کاملا تمیز و عاری از آلودگی و ناخالصی باشد. چرا که گریس با جذب ناخالصی ها، آن ها را در حین روانکاری بین قطعات وارد می کند و باعث ساییدگی و خورده شدن سطوح فلزی می شود. همچنین باید از گریس مناسب با کاربری مد نظر استفاده کرد. استفاده از گریس های بی کیفیت و ارزان برای مقاطع و کاربردهای حساس مثل چهارشاخ گاردان، پلوس ها، توپی چرخ و… باعث می شود تا نیاز به گریس کاری در طی زمان باشد و یا در صورت عدم گریس کاری مداوم، این قطعات دچار ساییدگی شوند.

3 12 1024x768 - گریس، روانکاری منحصر به فرد
اتصالات پلوس از مهم ترین بخش های خودرو هستند که باید از گریس مناسب برای آن ها استفاده کرد. به محض پاره شدن گردگیر در این اتصالات، گرد و خاک می تواند به سرعت جذب گریس شود.

تشخیص اصل یا غیر اصل بودن :
در بازار گریس ها نیز مثل دیگر روانکارها، وضعیت جنس اصلی و تقلبی دیده می شود هرچند که به شدت دیگر روانکارها نیست. با این وجود بهتر است تا گریس را نیز از فروشگاه ها معتبر تهیه کنیم و از طرفی از گریس های مناسب با کاربری مد نظر استفاده نماییم.

علائم خرابی :
گریس به مرور زمان روان شده و سیاه می شود. در برخی از قطعات با وارد شدن گریس جدید، گریس قبلی از محل اتصال خارج می شود که از این جمله می توان به کشویی گاردان، چهارشاخه ها، سیبک ها و… اشاره کرد. تا زمانی که گریس سیاه قبلی به طور کامل خارج شده است، گریس جدید باید تزریق شود.

4 6 1024x767 - گریس، روانکاری منحصر به فرد
در اتصالاتی مثل چهارشاخه ها، کشویی گاردان، سیبک و… تا زمان خروج کامل گریس سیاه قبلی باید به تزریق گریس جدید ادامه داد.

طول عمر گریس :
همان طور که گفته شد، گریس یک روانکار با طول عمر بالاست. با این وجود باید محلی که با گریس پر شده است را نیز بعد از مدت مشخصی باز کرده و بررسی نمود تا در صورت نیاز با گریس جدید پر شود. اما به طور کلی می توان گفت در قسمت هایی مثل اتصالات پلوس ها، تا زمانی که گردگیرها پاره نشده اند و آلودگی وارد گریس نشده است، لازم به باز کردن آن ها نیست. این وضعیت در قسمت هایی که در معرض آب و گرد و خاک هستند مثل اتصالات سیبک ها و کشویی گاردان و…. متفاوت و دارای بازه زمانی کوتاه تر است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer