گیاهان از آگاهی و هوش برخوردارند - رسانه مجازی نیلسو

گیاهان از آگاهی و هوش برخوردارند

  • توسط مارال لاریجانی
clover lawn.jpg.860x0 q70 crop scale - گیاهان از آگاهی و هوش برخوردارند

چند تحقیق در رشته نوروبیولوژی گیاهان که درباره رفتار پیچیده آنها مطالعه می‌کند، نشان می‌دهد که این موجودات زنده نیز از حس، هوش و هیجان برخوردارند. همچنین، یافته‌ها نشان می‌دهند که گیاهان ۱۵ تا ۲۰ حس مختلف دارند که بسیاری از آنها به انسان شبیه است.

آیا گیاهان نیز احساس دارند؟ منظورمان احساس شاعرانه یا استعاره‌ای نیست، بلکه احساسات واقعی؟ آیا می‌توانند متنفر شوند، دوست داشته باشند یا بی‌حوصله شوند؟ آیا اگر گل‌ها را بچینید یا چمن زنی کنید، باعث می‌شوید که این ارگانیسم‌ها درد واقعی را احساس کنند؟

یک رشته نوظهور در زمینه گیاه‌شناسی می‌تواند به این سوالات برانگیزاننده پاسخ دهد. جرقه‌های ایجاد این حوزه مطالعاتی توسط یک متخصص پلی‌گراف و از اعضای سابق  CIA به نام باکستر ایجاد شده است که آزمایشاتی را در سال ۱۹۹۶ انجام می‌داد. باکستر خودش از کار پزشکی به نام جاگادیش چاندرا الهام گرفته بود؛ چاندرا در تحقیقات خود کشف کرد که گذاشتن موسیقی‌های مختلف در نزدیک گیاهان موجب می‌شود که آنها سریع‌تر رشد کنند.

باکستر یک گالوانومتر را در یک گیاه آپارتمانی قرار داد و متوجه شد که گیاهان فعالیت الکتریکی متفاوتی در پاسخ به افکار باکستر و همکارانش نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد این آزمایش نشان داد که گیاهان به افکار مثبت یا منفی ما واکنش نشان می‌دهند.

گیاهان هوش دارند
گیاهان چگونه از اطلاعاتی که از محیط می‌گیرند، برای رشد، پیشرفت و تولید مثل بهینه استفاده می‌کنند. آنها مشاهدات خود را اینگونه توضیح دادند که رفتاری که گیاهان از خود نشان می‌دهند، با نوعی از سیگنال‌دهی، ارتباط و پاسخ‌دهی یکپارچه در هر گیاه هماهنگ است

 در یکی دیگر از این آزمایشات که در سال  ۱۹۶۸ در مجله بین‌المللی فراروانشناسی چاپ شد، باکستر و تیمش گیاهان را به یک دستگاه پلی‌گراف وصل کردند. آنها دریافتند وقتی کسی در مقابل یک گیاه، گیاه دیگری را زیر پای خود قرار می‌دهد و در اصل او را می‌کشد، گیاه شاهد می‌تواند این قاتل را در میان افراد دیگر تشخیص دهد؛ به این صورت که وقتی این شخص در مقابل گیاه قرار گیرد، نوسان ناگهانی در فعالیت الکتریکی گیاه اتفاق می‌افتد.

تحقیقات باکستر توسط دیگر محققان تکرار نشد؛ مخصوصاً که او قصد داشت ارتباطات تلپاتیک بین گیاهان را کشف کند‌. اما در سال ۲۰۰۶ مقاله‌ای در مجله «روند در علوم گیاهان» به چاپ رسید که موجب شد رشته تحقیقاتی نوروبیولوژی پیشرفت زیادی کند‌. در این مقاله تیمی از زیست‌شناسان استدلال کرده بودند که رفتاری که شما از گیاهان می‌بینید، فقط محصول ژنتیک و فرایندهای شیمیایی و زیستی این گیاهان نیست.

نویسندگان در این مقاله اظهار کرده بودند که رشته جدیدی از نوروبیولوژی گیاهان باید ایجاد شود تا رفتار آنها بیشتر درک شود.  هدف این زمینه تحقیقات بیولوژی این است که گیاهان چگونه از اطلاعاتی که از محیط می‌گیرند، برای رشد، پیشرفت و تولید مثل بهینه استفاده می‌کنند. آنها مشاهدات خود را اینگونه توضیح دادند که رفتاری که گیاهان از خود نشان می‌دهند، با نوعی از سیگنال‌دهی، ارتباط و پاسخ‌دهی یکپارچه در هر گیاه هماهنگ است. مایکل پلان در نیویورکر نشان می‌دهد که این رفتارها شامل پاسخ به متغیرهای محیطی متعددی مثل نور، دما، آب، میکروب‌ها و اجزای خاک مثل منبع تغذیه و سموم و حتی گرانش زمین است.

علاوه بر این، گیاهان از سیگنال‌های الکتریکی استفاده می کنند و همچنین مواد شیمیایی مشابه نورون‌ها در حیوانات تولید می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد به دیگر گیاهان پاسخ دهند. این یافته‌ها باعث شد نویسندگان مقاله این فرضیه را بیان کنند که گیاهان از هوش برخوردارند که به آنها اجازه می‌دهد به محیط خود هم در لحظه اکنون و هم برای فعالیت‌های آینده واکنش نشان دهند.

افزون بر این، مطالعات نشان می‌دهد که گیاهان بین ۱۵ تا ۲۰ حس جداگانه دارند که شامل توانایی‌های شبه انسانی مثل بو، مزه، بینایی، لمس و شنیدن می‌شود.

آیا گیاهان مغز دارند؟

آیا این یافته‌ها بدان معناست که گیاهانی که ۸۰ درصد حجم زیستی زمین را تشکیل می‌دهند، از یک سیستم عصبی پیچیده‌ یا حتی مغز برخوردارند؟ پاسخ این است که آن‌ها مغزی مثل آن چیزی که ما می‌شناسیم ندارند، اما از هوش برخوردار هستند. در حالی که مغز برای حل مسئله و انجام تکالیف پیچیده کاربرد دارد، اما تنها راه موجودات زنده برای ارتباژط با محیط خود نیست.

این انسان‌ها هستند که تمایل دارند که مغز و نیروی ذهنی خود را بیش از اندازه برآورد کنند. استفان مانکوسو که در نوشتن مقاله سال ۲۰۰۶ شرکت داشت و لابراتوار بین المللی نوروبیولوژی گیاهان را در فلورانس ایتالیا تاسیس مدیریت می‌کند، ادعا می‌کند که گیاهان فکر می‌کنند، اما به صورت متفاوت و از هوش توزیع شده استفاده می‌کنند. آنها اطلاعات را از محیطشان می‌گیرند و به گونه‌ای به آن پاسخ می دهند که برای بقای کل موجود زنده مطلوب است. آنها همچنین با داشتن سه هزار مواد شیمیایی در دایره لغات شیمیایی خود با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند‌.

شواهد کافی نیست

اما این یافته‌ها مورد توافق همه گیاه‌شناسان نبود و حتی طی سال‌های اخیر با این رشته مبارزه نیز شده است. یکی از منتقدان سرسخت آن، لینکون تیز، پروفسور بازنشسته فیزیولوژی گیاهان از سانتا کروز است. او باور دارد که نوروبیولوژی گیاهان در نهایت نشان نخواهد داد که گیاهان می‌توانند هیجاناتی مثل شادی و درد را احساس کنند، هدفمندانه تصمیم بگیرند و حتی هوشیار داشته باشند.

matthew soper hampshire carnivorous plants 800 - گیاهان از آگاهی و هوش برخوردارند
گیاهان ممکن است رفتارهای پیچیده‌ای نشان دهند، اما سیستم عصبی آنها قابل مقایسه با حیوانات و انسان نیست

این زیست‌شناس عنوان می‌کند در حالیکه گیاهان ممکن است رفتارهای پیچیده‌ای نشان دهند، اما سیستم عصبی آنها قابل مقایسه با حیوانات و انسان نیست. در واقع آنها نیازی به هوشیاری ندارند؛ چون به صرف انرژی زیادی برای سبک زندگی خورشیدی آنها دارد. او از مثال آتش‌سوزی جنگل برای اشاره به این استفاده می‌کند که اگر گیاهان توانایی حسی داشتند، چقدر دردناک بود. حتی اگر فکر کنیم که گیاهان توانایی احساس و ادراک دارند نیز غیرقابل باور غیر قابل تحمل است که آنها هوشیارانه از این حقیقت آگاه باشند که می‌سوزند و به خاکستر تبدیل می‌شوند یا می‌بینند که گیاهان دیگر جلوی چشم آنها می سوزد و نمی‌توانند حرکت کنند و کاری انجام دهند.

 در واقع این ایده که گیاهان از خودآگاهی برخوردارند، هنوز مورد شک بوده و با تحقیقات معتبر کافی تایید نشده است. اما پروژه موضوع نوروبیولوژی گیاهان، فهم انسان‌محور از طبیعت را به چالش کشیده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer