یک آلمانی، ماشین ایرانی نمی‌خرد، اما دندانش را در ایران درمان می‌کند - رسانه مجازی نیلسو

یک آلمانی، ماشین ایرانی نمی‌خرد، اما دندانش را در ایران درمان می‌کند

بهزاد فرخ‌زاد، عضو هیأت‌مدیره انجمن دندانپزشکی در گفتگو با نیلسو مطرح کرد

  • توسط معصومه ستوده
behzad farokhzad 1170x833 - یک آلمانی، ماشین ایرانی نمی‌خرد، اما دندانش را در ایران درمان می‌کند

آیا هزینه خدمات دانپزشکی در ایران ارزان است؟ اگر این هزینه ارزان است، چرا مردم از درمان گریزان هستند؟ وضعیت قیمت خدمات در ایران نسبت‌به جهان و منطقه چگونه است؟ آیا ایران می‌تواند به مرکز دنتال توریسم تبدیل شود؟ بهزاد فرخ‌زاد، عضو کمیته کار‌شناسی و تدوین استانداردهای دندان‌پزشکی و تعرفه‌ها، عضو هیأت‌مدیره انجمن دندانپزشکی، رئیس پنجاه‌ونهمین کنگره انجمن دندانپزشکی ایران در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» بر مزیت‌های ایران در جذب دنتال توریسم تأکید می‌کند. مصاحبه فرخ‌زاد با نیلسو در ذیل آمده که می‌خوانید.

بیشتر بخوانید:

کارشناسان بر این باورند که دلیل گریزان بودن مردم از مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی این است که این خدمات بسیار گران هستند. شما به‌عنوان عضو هیأت‌مدیره انجمن دندانپزشکی این ارزیابی را قبول دارید؟

شما در گام نخست باید مشخص کنید که منظورتان از کلمه گرانی چیست و این خدمات در مقایسه با چه چیزی گران است.

یعنی باور شما این است که این خدمات گران نیست؟

 اگر درمان دندانپزشکی را در بخش خصوصی با ارائه سایر خدمات مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که این خدمات نه‌تنها گران نیست، بلکه بسیار هم ارزان‌تر است. لازم است برای روشن شدن مطلب یک مثال ساده بزنم. در حال حاضر ویزیت در یک مطب دندانپزشکی بر اساس تعرفه بخش خصوصی 30 هزار تومان است. حال اگر شما بخواهید یک گواهی امضا برای پاسپورت همسرتان بدهید که دفترخانه ‌تنها مهر بزند، 25هزار تومان باید تقدیم کنید.  

البته این گرانی با توجه به درآمد بخش حقوق‌بگیر کاملاً محسوس است، به‌هرحال شما برای ویزیت که مراجعه می‌کنید ناچار به درمان هستید که با توجه به هزینه‌های درمان واقعاً برای قشر متوسط جامعه کمرشکن است؟ این را قبول دارید؟

گران بودن تعرفه مطب‌ها و خدمات را در بخش خصوصی برای کارمند دولت مطرح می‌کنند که دریافتی ثابتی دارد. برای یک فرد کارمند همه‌چیز در ایران گران است. شما به من بگویید که چه چیزی برای این قشر ارزان است؟ حال این خدمات برای فردی که کار ساختمان‌سازی انجام می‌دهد یا شرکت مهندسی مشاور، نمایشگاه ماشین و فروشگاه اغذیه دارد اصلاً گران نیست. اما این نکته را موردتوجه قرار دهید که در فرهنگ ما پول دادن و هزینه کردن برای درمان و کسب سلامتی، یک نوع هزینه مازاد محسوب می‌شود، به همین دلیل این هزینه گزاف است.

به عبارتی، بر این باور هستید که مردم حاضر نیستند برای سلامتی خودشان هزینه کنند و به همین دلیل، این هزینه برایشان سنگین بوده و خیلی سخت حاضر می‌شوند که چنین هزینه‌هایی را پرداخته و دندان‌های خود را حفظ کنند؟

دقیقاً. شما به این نکته توجه کنید که خانم‌ها به‌راحتی هزینه آرایشگاه داده و این هزینه در سبد روزانه‌شان وجود دارد. حالا شما هزینه پرداخت‌شده در آرایشگاه خصوصی را با تعرفه پرداخت‌شده در بخش خصوصی دندانپزشکی مقایسه کنید. تازه متوجه می‌شوید که این هزینه بسیار ارزان‌تر است. نکته جالب اینجاست که هزینه صرف‌شده در این حوزه را با افتخار اعلام می‌کنند، اما نسبت‌به هزینه دندانپزشکی گلایه دارند. مشکل اساسی ما ضعف فرهنگی بوده و اینکه مردم تعریفی از سلامت در زندگی خود ندارند. این وضعیت به‌گونه‌ای است که در برخی از نهادها مانند بانک‌ها، مخابرات و … که بیمه آن‌ها خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش کامل قرار می‌دهد، بیماران مراجعه نمی‌کنند تا تحت درمان قرار بگیرند.

سخنان شما بیشتر سلامت‌محور و پیشگیرانه است، برای رویکرد درمان‌محوری دندان‌ها و اینکه مردم توان مراجعه به دندانپزشک را داشته باشند چه راهکاری را ارائه می‌دهید؟

اگر پوشش بیمه‌ای افزایش یابد، مردم شاید به‌ظاهر مشکلشان حل شود. اما واقعیت این است که تا فرهنگ‌سازی نشود و مردم بفهمند که یک دندان چه ارزشی دارد، این اقدامات بی‌فایده است. سالیان سال با این توجیه که برای رفع مشکل دندانپزشکی، باید دندانپزشکان بیشتری تربیت شوند، دانشکده دندانپزشکی افتتاح شده است. به‌گونه‌ای که آمار دانشکده دندانپزشکی در کشور ایران با جمعیت 80 میلیون نفری بیشتر از کشور آمریکا با جمعیت 300 میلیون نفری است. برای استفاده بهینه مردم باید فرهنگ‌سازی کرد. تصور کنید که در حال حاضر بسیاری کلینیک رایگان افتتاح شده است، فکر می‌کنید که چند نفر برای چکاپ به این کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند. حال اگر غذای نذری داده شود مردم صف می‌‌بندند. متأسفانه مردم برای پیشگیری و حفظ سلامت خود کوتاهی می‌کنند.

اما به نظر می‌رسد در صورت پوشش کامل خدمات بیمه‌ای مردم به این مراکز مراجعه کنند؟

به‌هیچ‌وجه. تا زمانی که ارزش حفظ دندان، مسواک زدن، استفاده نخ دندان، ممنوعیت استفاده از نوشابه نهادینه نشود، این اقدامات فایده‌ای ندارد. در صورت تحقق این شرایط و ورود بیمه‌ها با پوشش دادن تعرفه واقعی بسیاری از همکاران از انجام این خدمات به مردم استقبال می‌کنند.

از گرانی خدمات دندانپزشکی موجود هم بیمار و هم دندانپزشک آسیب می‌بیند برای رفع این مشکل به نظر شما باید چه کار کرد؟

مهم‌ترین راهکار فرهنگ‌سازی است. اغلب افراد سالم به دنیا می‌آیند، اگر بهداشت غذایی و پیشگیری به‌خوبی اجرایی شود، شما مرتب در حال ارتقای وضعیت بهداشتی خود هستید. در دهان و دندان هم همین اتفاق رخ می‌دهد. متأسفانه مردم ما با رژیم غذایی غلط و بی‌توجه بودن به سلامت موجب می‌شوند که بیماری تشدید شود؛ به همین دلیل، بیمار زمانی مراجعه می‌کند که به وضعیت بحرانی رسیده است. اگر شیر و لبنیات و مواد غذایی را به یک کودک بدهید و مانع خوردن شیرینی، شکلات، پفک، چیپس، آبمیوه صنعتی بشوید، سلامت دهان و دندان وی تضمین می‌شود. بااین‌حال مشاهده می‌شود که درست عکس این رفتار می‌شود.

قیمت خدمات دندانپزشکی را در ایران، نسبت به جهان چطور ارزیابی می‌کنید؟

ایران تولیدکننده مواد دندانپزشکی نبوده و درواقع واردکننده است، بااین‌حال این خدمات در ایران ارزان‌تر است. ما خدمات ارزانی را با وجود واردکننده بودن مواد اولیه ارائه می‌دهیم که موجب شده بسیاری برای درمان دندان‌های خود، ایران را انتخاب کنند.

به عبارتی اعتقاد دارید که ایران این قابلیت را دارد که مرکز دنتال منطقه شود و از این طریق ارزآوری داشته باشد؟

بله دقیقاً. شما به این نکته توجه کنید که خدمات دندانپزشکی ایران همواره مورد استقبال قرار گرفته است. این کار به این دلیل است که خدمات دندانپزشکی ما با کیفیت بالا ارائه می‌شود. نگاه افراد خارجی که در ایران خدمات دریافت می‌کنند، این است که خدمات خوب و باکیفیتی را دریافت می‌کنند.

 به‌هرحال هزینه‌ای که بابت همین خدمات در کشور خودش پرداخت می‌کند به‌مراتب بالاتر است. همین نشان می‌دهد که خدمات ما نه‌تنها گران نیست بلکه نسبت به سایر کشورها که ارائه‌کننده این خدمات هستند، ارزان‌تر و باکیفیت‌تر است. بااین‌حال بیشترین اعتراض نسبت به عملکرد دندانپزشکی مطرح می‌شود. این دوستان بهتر است تا این موضوع را مدنظر قرار دهند که اتومبیل ما را آلمانی‌ها نمی‌خرند اما یک آلمانی حاضر است که در ایران تحت درمان دندانپزشکان قرار بگیرند.

 من رقم دقیق را در حال حاضر ندارم اما چیزی که ما شنیدیم این است که آنقدر هزینه این خدمات بالاست که افراد به‌رغم هزینه دادن بابت بلیت رفت‌وبرگشت و اقامت، درمان دندان‌هایشان در ایران به‌مراتب کمتر بوده که نشان می‌دهد که ایران مستعد دنتال توریسم است. بهتر است تا سیاست‌گذاران وزارت بهداشت تدابیری را در نظر بگیرند تا بتوانند از این فرصت نهایت استفاده را بکنند؛ همچنان که در حال حاضر جزیره بالی به قطب دندانپزشکی ارزان دنیا تبدیل شده است.

در شرایط کنونی با توجه به بالا رفتن قیمت دلار، برای بسیاری از خارجی‌ها صرفه اقتصادی دارد که برای درمان دندان خود به ایران سفر کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer