یک باگ در حفظ حریم شخصی اینستاگرام و فیسبوک - رسانه مجازی نیلسو

یک باگ در حفظ حریم شخصی اینستاگرام و فیسبوک

هر کسی می‌تواند پست‌های خصوصی شما را از اینستاگرام و فیسبوک دانلود کند؛ فقط کافیست از یک حقه کوچک در جستجوگر وب خود استفاده کند.

  • توسط مارال لاریجانی
facebook instagram - یک باگ در حفظ حریم شخصی اینستاگرام و فیسبوک

اینستاگرام و فیسبوک یک نقص امنیتی دارند که به افراد مختلفی که شما را دنبال نمی‌کنند، اجازه می‌دهد پست‌های خصوصی شما را فقط با چند کلیک روی موس ببینند. البته قبل از آن لازم است کسی از این باگ امنیتی مطلع بوده باشد.

نقص در کپی کردن URLها

این نقص در گزارشی توسطBuzzfeed  منتشر شد که آن را به عنوان work-around  ساده احمقانه توصیف کرده بود. بر اساس گزارش باز‌فید، این روش هک کردن فقط با داشتن اطلاعات ساده‌ای درباره جستجوگر و HTML   قابل انجام است. تمام کاری که کاربر باید انجام دهد، این است که URL  مربوط به عکس یک صفحه اینستاگرامی را خارج کند و سپس این URL  می‌تواند با افرادی که حتی در اینستاگرام عضو نبوده یا دنبال‌کننده صفحه خصوصی شما نیستند نیز قابل مشاهده باشد.

این روش حتی برای استوری‌های اینستاگرام که فقط برای ۲۴ ساعت به نمایش گذاشته می‌شوند به کار می‌آید. همچنین، این نقص اطلاعات مهمی را درباره پست‌ها آشکار می‌کند، مثل اینکه عکس‌ها و ویدئوها چگونه آپلود شدند و ابعاد آنها در چه اندازه‌ای است. آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که فایل‌های JPEGS, MP4  و استوری‌ها می‌توانند با این روش، به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شود.

فیس بوک و اینستاگرام
فیس بوک و اینستاگرام

یکی از سخنگویان فیسبوک در این زمینه می‌گوید که این باگ شبیه به اسکرین‌شات گرفتن از پست‌های شما در اینستاگرام و فیسبوک و به اشتراک گذاشتن آن‌ها است. این نقص به دیگران قابلیت دسترسی به حساب کاربری خصوصی شما را نخواهد داد.  

اما Buzzfeed می‌گوید که روش URL  همچنین می‌تواند عکس‌های فیسبوک را از سرورها بازیابی کند، حتی اگر کاربر آنها را صفحه شخصی خود پاک کرده باشد و این تفاوت بین اسکرین‌شات گرفتن از عکس‌ها و این روش هک کردن است.

از سوی دیگر، در حالی که اینستاگرام از استوری‌ها فقط به مدت ۲۴ ساعت پشتیبانی می‌کند، URL های مرتبط با استوری‌ها، عکس‌ها را تا چند روز به نمایش می‌گذارند‌.

این نقص می‌تواند کاربران زیادی را درباره انتشار عکس‌هایشان نگران کند و برای حریم شخصی آنها تهدید کننده باشد. باید دید آیا فیسبوک و اینستاگرام که میلیاردها کاربر دارند، این باگ خیلی ساده را برطرف خواهند کرد؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer