یک دندان درد و این همه هزینه! - رسانه مجازی نیلسو

یک دندان درد و این همه هزینه!

گزارش نیلسو از هزینه‌های دندانپزشکی و ناتوانی مردم در پرداخت هزینه

  • توسط معصومه ستوده
هزینه‌های دندانپزشکی

درد امانتان را بریده است. دندان‌درد دیگر نفسی برایتان باقی نگذاشته است. در این شرایط چاره‌ای جز رفتن به دندانپزشکی ندارید. فرقی ندارد که چه ساعتی از شبانه‌روز باشد؛ روز تعطیل باشد یا غیرتعطیل. دندانپزشک آشنا داشته باشید یا اینکه دندانپزشک مطمئنی را نشناسید. در چنین شرایطی در اولین فرصت باید خود را به کلینیک رساند. این اولین گام است، اما مهم‌ترین گام داشتن بودجه است تا بتوانید دستمزد دندانپزشک را پرداخت کنید. حتی اگر بیمه تکمیلی شما بخشی از هزینه دندانپزشکی را تقبل کند به‌هرحال در ابتدای کار باید خودتان هزینه را پرداخت کنید و در نهایت برای شرکت بیمه‌نامه بگیرید.

بیشتر بخوانید:

 با توجه به اینکه حوزه دندانپزشکی در مقوله زیبایی مستلزم پرداخت رقم نجومی است، در این گزارش سعی شده موضوع اورژانسی درمان دندان شامل مرحله تشخیص، ترمیم، عصب‌کشی، جراحی دندان عقل و کشیدن دندان مورد بررسی قرار گرفته و هزینه آنها مشخص شود. به همین دلیل دیگر به مقوله ایمپلنت، پروتز و … پرداخته نمی‌شود.

تشخیص

در ابتدای امر لازم است شما توسط دندانپزشک ویزیت شوید. این هزینه در بخش خصوصی 30هزار تومان تعیین شده است که در برخی از موارد به 50 هزار تومان هم می‌رسد. در چنین شرایطی دندانپزشک ناچار است تا چند عکس از دندان شما بگیرد تا بر اساس آن، بتواند بیمار را دقیق‌تر راهنمایی کند. مزیت این کار این است که دندانپزشک با راهنمایی غلط موجب تحمیل هزینه به بیمار نمی‌شود. هزینه هر عکس و به قولی رادیوگرافی از هر واحد دندان، بنابر قیمت‌های اعلام‌شده سایت مرکز دندانپزشکی شهید منتظری وابسته به دانشگاه شاهد، 17هزار تومان تعیین شده است. به همین دلیل امکان دارد که پزشک برای تشخیص دقیق‌تر ناچار شود که 4 تا 5 عکس از دندان شما بگیرد که با توجه به ویزیت اولیه، هزینه حداقل صدهزار تومانی را به شما تحمیل می‌کند درحالی‌که هنوز اقدام درمانی صورت نگرفته است.

 دندان عقل با توجه به اینکه در آخرین ردیف دندان‌ها رشد می‌کند و جای کمی برای رشد آن وجود دارد، به دندان‌های‌ مجاور فشار آورده و سبب کج قرار گرفتن دندان‌های دیگر می‌شود.
دندان عقل با توجه به اینکه در آخرین ردیف دندان‌ها رشد می‌کند و جای کمی برای رشد آن وجود دارد، به دندان‌های‌ مجاور فشار آورده و سبب کج قرار گرفتن دندان‌های دیگر می‌شود.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان ابتدایی‌ترین مشکلی است که امکان دارد برای هر فردی رخ بدهد و منجر به درد شدید در دندان شود. حال این سوال مطرح می‌شود که پوسیدگی دندان واقعاً چیست و چطور ایجاد می‌شود؟ واقعیت این است که پوسیدگی نوعی خرابی دندان است و زمانی اتفاق می‌افتد که میکروب‌ها (باکتری‌ها) در دهان، اسید‌های خورنده تولید می‌کند که باعث تجزیه دندان می‌شود و رفته‌رفته باعث ایجاد سوراخی در دندان می‌شوند که به آن کرم‌خوردگی دندان نیز می‌گویند. اگر پوسیدگی دندان به‌موقع درمان نشود، می‌تواند باعث درد، عفونت و از دست رفتن دندان شود. این نکته را نباید فراموش کرد که پوسیدگی دندان بیماری همه‌گیر، دردناک، هزینه‌بر و قابل پیشگیری است.

پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در جهان به‌خصوص میان کودکان بسیار فراگیر است. این بیماری از سن پایین شروع شده و حدود یک‌چهارم کودکان ۲ تا ۵ سال و نصف نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ سال به آن مبتلا هستند. کودکان قشر فقیر جامعه بیشتر در معرض این بیماری هستند. در حدود نصف افراد ۶ تا ۱۹ سال که فقیر هستند، دندان‌های پوسیده دارند. به غیر از درد و دیگر ناکارآمدی‌هایی که خرابی دندان به همراه دارد، کرم‌خوردگی‌ها اگر درمان نشوند می‌تواند منجر به لاغری، ضعف ظاهری، غیبت از مدرسه و گوشه‌گیری کودک ‌شود. البته پوسیدگی دندان در بین بزرگسالان شیوع بیشتری دارد. به‌طوری‌که بیش از ۹۰ درصد افراد بالای ۴۰ سال به آن مبتلا هستند. یک‌چهارم افراد بالای ۶۰ سال تمام دندان‌های خود را برای همیشه از دست داده‌اند.

باکتری‌ها و غذا‌ها می‌تواند باعث پوسیدگی شود. در این شرایط، ماده‌ای چسبنده و شفاف به نام پلاک (Plaque) مدام روی دندان‌ها و لثه در حال ساخته شدن است. پلاک شامل باکتری‌هایی است که از قند موجود در مواد غذایی تغذیه می‌کند. زمانی که این باکتری‌ها تغذیه می‌کنند، اسید تولید کرده و در طول زمان این اسید‌ها مینای دندان را تخریب و باعث پوسیدگی می‌شوند. البته مسواک نزدن و عدم استفاده مداوم از نخ دندان و همچنین عدم مراجعه به دندانپزشک برای چکاپ و تمیز کردن دندان‌ها؛ خوردن غذاهایی که قند و کربوهیدرات فراوان دارند؛ عدم دریافت فلوراید کافی که باعث مقاومت دندان در برابر اسید‌ها شده، کمبود بزاق دهان، خشکی دهان، مصرف برخی داروها و نفس کشیدن از دهان می‌توانند از دلایل پوسیدگی دندان‌ها باشند. افراد مسن‌تر بیشتر دچار خشکی دهان می‌شوند؛ داشتن دیابت، استعمال دخانیات و استفاده از مواد مخدر جویدنی یا در معرض دود سیگار بودن روند پوسیدگی دندان را تشدید می‌کند.

در این شرایط، ماده‌ای چسبنده و شفاف به نام پلاک (Plaque) مدام روی دندان‌ها و لثه در حال ساخته شدن است. پلاک شامل باکتری‌هایی است که از قند موجود در مواد غذایی تغذیه می‌کند. زمانی که این باکتری‌ها تغذیه می‌کنند، اسید تولید کرده و در طول زمان این اسید‌ها مینای دندان را تخریب و باعث پوسیدگی می‌شوند. البته مسواک نزدن و عدم استفاده مداوم از نخ دندان و همچنین عدم مراجعه به دندانپزشک برای چکاپ و تمیز کردن دندان‌ها؛ خوردن غذاهایی که قند و کربوهیدرات فراوان دارند؛ عدم دریافت فلوراید کافی که باعث مقاومت دندان در برابر اسید‌ها شده، کمبود بزاق دهان، خشکی دهان، مصرف برخی داروها و نفس کشیدن از دهان می‌توانند از دلایل پوسیدگی دندان‌ها باشند. افراد مسن‌تر بیشتر دچار خشکی دهان می‌شوند؛ داشتن دیابت، استعمال دخانیات و استفاده از مواد مخدر جویدنی یا در معرض دود سیگار بودن روند پوسیدگی دندان را تشدید می‌کند.

ترمیم دندان

موضوع درمان دندان درد در شرایط کنونی به موضوعی لاکچری تبدیل شده است کمااینکه بسیاری از افراد توان پرداخت هزینه برای کشیدن دندان را ندارند و ناچار به تحمل درد هستند. در شرایط کنونی وزارت بهداشت لازم است تا در مورد معضل درمان دندان مردم، تدابیری را درنظر بگیرد.
موضوع درمان دندان درد در شرایط کنونی به موضوعی لاکچری تبدیل شده است کمااینکه بسیاری از افراد توان پرداخت هزینه برای کشیدن دندان را ندارند و ناچار به تحمل درد هستند. در شرایط کنونی وزارت بهداشت لازم است تا در مورد معضل درمان دندان مردم، تدابیری را درنظر بگیرد.

دندان در مرحله پوسیدگی باید ترمیم شود. در این مرحله این سوال مطرح می‌شود که کدام ماده ترمیمی بهتر است و بیشتر عمر می‌کند: کامپوزیت یا آمالگام؟ به منظور پاسخ به این سوال بهتر است هر دو ترکیب بررسی شود. آمالگام مخلوطی از چند فلز است. معمولاً پنجاه درصد از وزن آمالگام دندانی را، عنصر جیوه و باقی آن را ترکیبی از فلزات نقره، مس و قلع تشکیل می‌دهد. این فلزات با هم مخلوط شده و ترکیب پایداری را تشکیل می‌دهند که دارای استحکام مناسبی جهت پر کردن حفرات دندانی است. آمالگام با فرمول فعلی آن برای بیش از۱۸۰ سال است که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، بیماران به‌خصوص در سال‌های اخیر همواره این سوال را داشته‌اند که با توجه به سمی بودن فلز جیوه، آیا کاربرد آمالگام در ترمیم دندان‌ها می‌تواند برای انسان خطرناک باشد؟ باید گفت تحقیقات زیاد در این زمینه نشان داده‌اند که کاربرد آمالگام در بالغین، کودکان بالای شش سال یا حتی مادران شیرده، هیچ ضرری را متوجه سلامت عمومی افراد در کوتاه‌مدت یا دراز‌مدت نمی‌کند. این مطلب مورد تایید سازمان‌های معتبر بهداشتی نظیر سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) و جامعه دندانپزشکان آمریکا (ADA) نیز قرار گرفته است.

هزینه ترمیم دندان با آمالگام از 156هزار تا 264هزار تومان متغیر است. اما پیشرفت دانش موجب شد که کامپوزیت با رنگی شبیه رنگ دندان وارد بازار شده و مورد استقبال قرار بگیرد. اما کامپوزیت چیست؟ کامپوزیت دندانی، خمیری متشکل از مخلوط سرامیک و مواد پلاستیکی است که برای پر کردن حفرات دندانی به کار رفته  و می‌تواند با رنگی بسیار شبیه رنگ دندان فرد، حفره دندانی را پر کند. پس از قرار دادن مواد حد واسط ویژه روی دندان، کامپوزیت درون حفره قرار داده شده و سپس توسط نور آبی ویژه‌ای سفت می‌شود. مهم‌ترین مزیت اصلی کامپوزیت بازسازی زیبایی دندان‌هاست. دندانپزشک می‌تواند با ترکیب رنگ‌ها، رنگ مناسب دندان بیمار را یافته و به کار ببرد. برخلاف آمالگام، کامپوزیت مانند چسب به دندان می‌چسبد و در نتیجه دندانپزشک فقط باید قسمت‌های پوسیده و به اصطلاح کرم‌خورده را بردارد و حفره را پر کند و نیاز کمتری به تراشیدن دندان نسبت به ترمیم با آمالگام دارد.

 حساسیت دندان در هنگام جویدن، پس از پر کردن با کامپوزیت معمولاً از پر کردن با آمالگام بیشتر است. رنگ سفید کامپوزیت هم ممکن است در اثر مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگدانه‌دار مانند چای و قهوه به مرور تغییر کند. ایراد دیگر کامپوزیت، ایجاد ترک‌های بسیار ریز یا ریزنشت‌هایی در بین کامپوزیت و دندان در طول زمان است که می‌تواند باعث نفوذ باکتری‌ها و ایجاد پوسیدگی‌های ثانویه در بخش‌های عمقی‌تر دندان شود. در مجموع استحکام و پایداری کامپوزیت از آمالگام کمتر است و به همین دلیل انتخاب ارجح در مورد دندان‌های آسیا نیست. آمالگام برای پر کردن دندان‌های عقبی و جهت تحمل فشارهای زیاد موقع جویدن مناسب است، درحالی‌که کامپوزیت برای دندان‌های جلویی که مسأله زیبایی در آنها مهم‌تر است ارجحیت دارد. ضمناً تعویض پرکردگی‌های سالم آمالگام با کامپوزیت توصیه نمی‌شود. هزینه ترمیم به وسیله کامپوزیت از 156هزار تا 330هزار تومان متغیر است.

عصب‌کشی

عصب‌کِشی یا درمان کانال ریشه معالجه مجرای ریشه دندان (پالپ) است. عصب‌کشی عملی است که طی آن مواد عفونی و عصب موجود در مغز دندان برداشته می‌شود تا دندان از آسیب میکروب‌ها در آینده در امان باشد. کانال ریشه و حفره مغز دندان حفره‌هایی در ساختمان دندان هستند که به‌طور طبیعی بافت‌های عصبی و رگ‌های خونی و بافت‌های سلولی دیگری را در خود جای می‌دهند. در صورتی که پوسیدگی دندان در مراحل اولیه درمان نشود، پوسیدگی از مینای دندان عبور کرده و به عاج می‌رسد و در ادامه می‌تواند به فضای پالپ (مغز دندان) گسترش یابد. ورود میکروب‌ها به پالپ دندان باعث ایجاد التهاب در پالپ شده و این التهاب باعث افزایش حجم پالپ می‌شود. با توجه به اینکه پالپ دندان یک محفظه بسته است، التهاب باعث افزایش شدید فشار داخلی آن می‌شود. این افزایش فشار، منجر به فشار آمدن به پایانه‌های عصب دندان شده و درد دندان شروع می‌شود.

 هنگام عصب‌کِشی، دندان‌پزشک بعد از برداشتن پوسیدگی‌ها یا نسج دندانی، به کانال‌هایی که داخل ریشه دندان قرار دارند، دسترسی پیدا می‌کند و ابتدا پالپوتومی صورت می‌گیرد یعنی با سوراخ کردن سقف پالپ و جاری شدن خون، فشار داخل پالپ کاهش پیدا کرده و درد کم می‌شود. تعداد کانال‌ها بستگی به دندان دارد مثلاً دندان نیش تک‌‌کاناله است ولی دندان آسیا سه یا چهار کانال دارد. عصب‌کشی عمومیت بسیار زیادی دارد چراکه پوسیدگی در مراحل ابتدایی درمان نمی‌شود و اصولاً افراد زمانی به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند که دندان به عصب رسیده است. در این شرایط ناچار هستید که هزینه درمان عصب‌کشی را پرداخت کنید.

عصب‌کشی عملی است که طی آن مواد عفونی و عصب موجود در مغز دندان برداشته می‌شود تا دندان از آسیب میکروب‌ها در آینده در امان باشد.
عصب‌کشی عملی است که طی آن مواد عفونی و عصب موجود در مغز دندان برداشته می‌شود تا دندان از آسیب میکروب‌ها در آینده در امان باشد.

 درمان عصب یک‌کاناله درحال حاضر، از200هزار تا 300هزار تومان متغیر است. درمان ریشه دو کانال از 335هزار تا 377هزار تومان متغیر است و درمان ریشه سه کانال از 460هزار تا 548هزار تومان هزینه دارد. پس از عصب‌کشی تازه باید دندان به وسیله مواد ترمیمی پر شود که هزینه ترمیم را باید به هزینه عصب‌کشی اضافه کرد. ذکر این نکته مهم است که قیمت‌های مذکور از سایت درمانگاه شهید منتظری وابسته به دانشگاه شاهد برداشته شده است که معتبرترین و بزرگ‌ترین کلینیک دندان‌پزشکی بوده و قیمت‌های آن بر اساس ابلاغ صورت‌گرفته تعیین می‌شود و در این مرکز تقریباً آشفتگی قیمتی مشاهده نمی‌شود. به همین دلیل رقم نجومی کمتر از مشتریان گرفته می‌شود. البته قیمت مطب‌های خصوصی با اندکی اختلاف تقریباً به قیمت‌های مذکور نزدیک است. شما پس از پرکردن این دندان ناچار خواهید شد که این دندان را پروتز کنید تا دوام و استحکام لازم را داشته باشد و دچار شکستگی نشود!

کشیدن دندان عقل

یکی از مواردی که امکان دارد که شما را شبانه بی‌خواب کرده و برای تسکین درد ناچار شوید تا به دندانپزشک مراجعه کنید، درد دندان عقل است. دندان عقل به سومین دندان آسیاب بزرگ اطلاق می‌شود. این دندان کمی دیرتر از دندان‌های دیگر رشد می‌کند و در 17 تا 21 سالگی‌ می‌روید. با رشد انسان و کوچک شدن فک، فضا برای رشد دندان عقل محدود شده و این دندان خود را به شکل نهفته و نیمه ‌نهفته نشان می‌دهد. این دندان‌ها در بسیاری از موارد، مشکل‌ساز بوده و به جراحی ختم شده‌اند.

دندان‌های عقل بعد از پوسیدگی، موجب پوسیدگی دندان‌های مجاور و عفونت می‌شوند و گاهی نیز با بستری ‌شدن در بیمارستان و جراحی همراه است. از طرفی دندان عقل با توجه به اینکه در آخرین ردیف دندان‌ها رشد می‌کند و جای کمی برای رشد آن وجود دارد، به دندان‌های‌ مجاور فشار آورده و سبب کج قرار گرفتن دندان‌های دیگر می‌شود. همچنین این دندان‌ها باعث بروز دردهایی در ناحیه مفصل فک، گوش، چشم و سر می‌شود و برای مقابله با پیدایش چنین دردهایی، بهتر است که دندان‌های عقل توسط پزشک متخصص کشیده شود. حال این سوال مطرح می‌شود که هزینه کشیدن دندان عقل چقدر است؟ جراحی دندان عقل و نیش نهفته در استخوان از 260هزار تا 430هزار تومان هزینه دارد که البته بعد از جراحی فرد باید مراقبت لازم را اعمال کند تا مشکلی متوجه فرد بعد از عمل جراحی نشود. البته کشیدن دندان معمولی از صدهزار تا دویست‌هزار تومان هزینه دارد.

لیست بخشی از هزینه‌های دندان‌پزشکی به شرح جدول زیر است:

هزینه دندانپزشکی
لیست هزینه‌های دندان‌پزشکی

سخن آخر

موضوع درمان دندان درد در شرایط کنونی به موضوعی لاکچری تبدیل شده است کمااینکه بسیاری از افراد توان پرداخت هزینه برای کشیدن دندان را ندارند و ناچار به تحمل درد هستند. در شرایط کنونی وزارت بهداشت لازم است تا در مورد معضل درمان دندان مردم، تدابیری را درنظر بگیرد. گسترش مراکزی که با بیمه تکمیلی خدمات دندانپزشکی ارائه می‌کنند و تقبل بخشی از این هزینه‌ها توسط بیمه پایه می‌تواند تا حدودی از رنج دندان درد مردم کم کند. در این صورت این فرصت فراهم می‌شود تا عموم مردم از خدمات دندانپزشکی بهره‌مند شوند وگرنه عدم درمان دندان موجب می‌شود که ناچار به کشیدن دندان شوند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer