10 راه طبیعی برای از بین بردن علائم میگرن - رسانه مجازی نیلسو

10 راه طبیعی برای از بین بردن علائم میگرن

  • توسط مهشید ستوده
IMG10175382 - 10 راه طبیعی برای از بین بردن علائم میگرن

انگار هزاران اسب به پاهایشان چکش بسته‌اند و در سرش می‌دوند. دردی که از سر آغاز می‌شود و کل بدنش را فلج می‌کند. «میگرن» (Migraine) همان سردردهایی هستند که هنوز هیچ درمان مشخصی برای آنها یافته نشده است. مسکن‌هایی وجود دارند که با خوردن آنها بالاخره این سردردها آرام می‌گیرند، اما بسیاری در این میان به دنبال راهکاری هستند که اصلاً دچار میگرن نشوند.

بیشتر بخوانید:

«میگرن» فقط یکسری سردردهای معمولی نیست، اگر شما آن را تجربه کرده باشید، می‌دانید میگرن سردردهای کوبش‌دار، تهوع و حساسیت به نور و صداست. زمانی که میگرن شروع می‌شود، تقریباً حاضر هستید که هر کاری بکنید تا این سردرد تمام شود.

البته در این میان، دستورالعمل‌های طبیعی هم هستند که به‌عنوان راه‌حل‌های بدون دارو می‌توانند نشانه‌های میگرن را کاهش بدهند. این درمان‌های خانگی می‌توانند حتی به پیشگیری از بروز سردردهای میگرنی یا حداقل به کاهش شدت و زمان به طول انجامیدن آنها کمک کند.

البته سردردهای میگرنی بسیار شدید نیازمند تجویز دارو هستند و باید در مورد کارهایی که می‌توان در برابر آنها انجام داد با پزشک مشورت کرد، اما برخی راه‌حل‌ها برای کاهش سردردهای میگرنی وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

1- غذاهایی که نباید بخورید

رژیم غذایی نقش مهمی در جلوگیری از سردردهای میگرنی دارد. بسیاری از غذاها به‌عنوان تشدیدکننده میگرن شناخته شده‌اند که شامل غذاهای زیر می‌شوند:

  • غذاهایی مثل هات‌داگ، گوشت خوک، بیکن و سوسیس
  • شکلات
  • پنیرهایی با ترکیب‌هایی که تخمیر در آنها به‌شکل طبیعی صورت گرفته است، مثل بلوچیز (Blue cheese)، فتا (Feta)، چدار (Cheddar cheese) ، پارمزان (Parmigiano-Reggiano) و پنیر سوئیسی (Emmental cheese)
  • الکل به‌ویژه شراب قرمز
  • غذاهایی که خیلی سرد هستند، مثل بستنی یا نوشیدنی‌های یخ‌زده
  • غذاهای فرآوری‌شده
  • غذاهای ترش
  • لوبیاها
  • میوه خشک

رابطه میان کافئین و میگرن

در ارتباط با کافئین نیز می‌توان گفت که در برخی از افراد مقدار کمی از کافئین می‌تواند درد میگرن را تسکین بدهد. کافئین همچنین در برخی داروهای میگرن نیز وجود دارد، اما مصرف بیش‌ازاندازه آن، خود به ایجاد سردردهای میگرنی منجر می‌شود.

برای اینکه متوجه شوید کدام غذاها تشدیدکننده سردردهای میگرنی شما هستند، بهتر است فهرستی از غذاهای روزانه‌ای که مصرف می‌کنید داشته باشید. همه‌چیز را ثبت کنید و اینکه چه احساسی بعد از خوردن آن غذاها دارید یادداشت کنید.

burnout 1024x731 - 10 راه طبیعی برای از بین بردن علائم میگرن

2- استفاده از روغن بنفشه

استفاده از روغن بنفشه می‌تواند باعث کاهش درد میگرن شود. براساس تحقیقی که سال 2012 انجام شد، افرادی که روغن بنفشه را در طول حمله میگرنی به مدت 15 دقیقه استنشاق کرده‌اند زودتر از دیگران که هوای معمولی را استنشاق کرده‌، بهبود یافته‌اند. روغن بنفشه می‌تواند به‌صورت مستقیم استنشاق شود یا آنکه روی شقیقه‌ها مالیده شود.

3- از فشاردرمانی استفاده کنید

فشاردرمانی یک تمرین برای اعمال فشار با انگشتان و دست‌ها روی نقاط مشخصی از بدن است تا درد و سایر نشانه‌ها از بین برود. طبق تحقیقاتی که سال 2014 انجام شده است، فشاردرمانی یک درمان معتبر جایگزین برای مردمی است که از سردردهای مزمن و سایر شرایط رنج می‌برند. یک مطالعه جداگانه نیز به این نتیجه رسید که فشاردرمانی می‌تواند به دردهای میگرنی همراه با تهوع نیز کمک کند.

4- به دنبال گل بابونه باشید

گل بابونه یک گیاه‌ دارویی است که در درمان خانگی برای میگرن نیز استفاده می‌شود. هرچند شواهد کافی در مورد اینکه گل بابونه می‌تواند از بروز میگرن جلوگیری کند، وجود ندارد، اما هنوز بسیاری از مردم مدعی هستند که این گیاه به کاهش نشانه‌های میگرنی آنها کمک کرده است و عوارض جانبی هم ندارد.

migraine chronic headache pain natural remedies 1024x576 - 10 راه طبیعی برای از بین بردن علائم میگرن

5- استفاده از عرق نعنا

استفاده از عرق نعنا نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند به جلوگیری از بروز سردردهای میگرنی کمک کند. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که مالیدن عرق نعنا به پیشانی و شقیقه‌ها از سایر داروها برای کاهش درد میگرن، تهوع و حساسیت به نور مؤثرتر بوده است.

6- استفاده از زنجبیل

زنجبیل ازجمله گیاهانی است که می‌تواند تهوع ناشی از سردردهای میگرنی را از بین ببرد. حتی استفاده از این ماده می‌تواند سایر نشانه‌های سردردهای میگرنی را نیز از بین ببرد. براساس تحقیقات، پودر زنجبیل می‌تواند شدت درد میگرن و مدت‌زمان آن را از بین ببرد و همچنین عوارض جانبی کمتری نیز داشته باشد.

7- کلاس یوگا ثبت‌نام کنید

یوگا از تنفس، مدیتیشن و ساختار بدن برای افزایش سلامتی بدن استفاده می‌کند. یوگا می‌تواند شدت میگرن و مدت‌زمان آن را نیز کمتر کند. علاوه‌بر این، از بین بردن تنش‌های موجود در ذهن از طریق یوگا باعث سلامت بدن نیز خواهد شد. هرچند محققان به این نتیجه رسیده‌اند که هنوز بسیار زود است که بتوان یوگا را به‌عنوان یک درمان دائمی برای میگرن معرفی کرد اما آنها اعتقاد دارند که یوگا سلامت کلی بدن را حفظ می‌کند و یک درمان کامل است.

8- وقت ماساژ رزرو کنید

یک ماساژ هفتگی می‌تواند از تعدد سردردهای میگرنی بکاهد و کیفیت خواب را نیز بهبود ببخشد. طبق تحقیقات سال 2006، محققان پیشنهاد کرده‌اند که ماساژ می‌تواند استرس را از بین ببرد و ضربان قلب را پایین بیاورد و در نتیجه، افراد خشم کمتری داشته باشند تا دچار سردردهای میگرنی نیز نشوند.

اگر هر روز از سردردهای میگرنی کلافه می‌شوید، بهتر است که این راهکارهای خانگی را در پیش بگیرید تا شاید بتوانید از بروز آنها به‌صورت کلی جلوگیری کنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer