10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا - رسانه مجازی نیلسو

10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا

فوتبال اروپا در دهه‌های گذشته بارها شاهد نقل و انتقالات رکوردشکنی بوده است. بازیکنان زیادی عنوان گران‌قیمت‌ترین بازیکن دوره خود را به دست آورده‌اند.

  • توسط نیلوفر حامدی
فوتبال اروپا

در بررسی 10 رکورد نقل و انتقالات سه دهه گذشته فوتبال جهان، باشگاه رئال مادرید با چهار بار رکوردشکنی که به صورت پیاپی هم بود، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. از این جمع هفت مورد به بازیکنان کشورهای اروپایی مربوط می‌شود و سه مورد دیگر، بازیکنان برزیلی بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

در حال حاضر رکورد گران‌قیمت‌ترین انتقال فوتبال اروپا در اختیار نیمار است که دو سال پیش با مبلغ 222میلیون یورو از بارسلونا به پاری‌سن‌ژرمن پیوست. نکته عجیب اینکه این بازیکن حالا به‌شدت از کرده خود پشیمان است و می‌خواهد به بارسلونا بازگردد، ولی باشگاه فرانسوی مخالف فروش نیمار به کاتالان‌هاست. هنوز در ابتدای فصل نقل و انتقالات تابستانی هستیم، شاید در این فصل شاهد شکستن یک رکورد دیگر هم باشیم، شاید حتی این خود نیمار باشد که یک‌بار دیگر رکورد گران‌ترین نقل و انتقال فوتبال اروپا را می‌شکند.

در این گزارش به بررسی 10 نقل و انتقال رکوردشکن فوتبال اروپا در سال‌های گذشته می‌پردازیم.

10 آلن شیرر از بلکبرن به نیوکاسل، 21 میلیون یورو

Alan Shearer 1024x709 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
آلن شیرر

شیرر، مهاجم نامدار فوتبال انگلیس در دهه 90 میلادی، در 30 جولای 1996 با قراردادی به ارزش 21میلیون یورو از بلکبرن به نیوکاسل پیوست. این بازیکن که دوران درخشانی در دو تیم ساوت‌همپتون و بلکبرن پشت سر گذاشته بود، در نیوکاسل هم دورانی طلایی داشت و در 10 سال حضور در این تیم، 303 بازی به میدان رفت و 148 گل نیز به ثمر رساند.

9 رونالدو از بارسلونا به اینترمیلان، 28 میلیون یورو

Ronaldo 1024x576 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
رونالدو لوئیز نازالیما، ستاره برزیلی

سری آ فوتبال ایتالیا در دهه 90 میلادی پرستاره‌ترین لیگ در فوتبال اروپا بود. در آن زمان باشگاه‌های آ.ث میلان، یوونتوس و اینترمیلان در اوج قدرت و ثروت بودند و ستاره‌های بزرگ جهان را به خدمت می‌گرفتند. رونالدو لوئیز نازالیما دلیما که به عقیده بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان به فوتبال، یکی از بهترین بازیکنان تاریخ محسوب می‌شود، در بارسلونا روزگار خوشی داشت و چشم همه را به بازی خود خیره کرده بود.

در اول جولای 1997 رونالدو با 28 میلیون یورو نیوکمپ را به مقصد جوزپه مه‌آتزا ترک کرد. این انتقال در آن زمان بسیار پرسروصدا بود و رکورد نقل و انتقالات را شکست ولی تجربه سال‌های بعد نشان داد که خریدی کاملاً ناموفق بوده است. رونالدو در دوران حضور در اینترمیلان دو بار با مصدومیت‌های شدیدی مواجه شد و اگرچه توپ طلای فوتبال اروپا را نیز فتح کرد ولی هیچگاه نتوانست دوران خوش حضور در فوتبال اسپانیا را تکرار کند. سرانجام او تصمیم گرفت از فوتبال ایتالیا جدا شود و چند سال بعد به تیم رقیب بارسلونا، یعنی رئال مادرید پیوست و در تیمی کهکشانی هم به اوج رسید و هم افتخارات زیادی تصاحب کرد.

8 دنیلسون از سائوپائولو به رئال بتیس، 31.5 میلیون یورو

Denílson de Oliveira Araújo 1024x683 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
دنیلسون دی الیویرا آراخو

دقیقاً یک سال بعد از انتقال رونالدو، یک برزیلی دیگر رکورد بازار را شکست. اول جولای 1998 دنیلسون دی الیویرا آراخو با 31.5 میلیون یورو از سائوپائولو به رئال بتیس پیوست. فوتبال برزیل یکی از مهم‌ترین منابع صادراتی این کشور پهناور است. برزیل بیشترین نقش را هم در بازار نقل و انتقالات فوتبال جهان و هم از نظر تعداد بازیکن، در اختیار خود دارد. دنیلسون یک بازیکن تکنیکی و نمایش او در زمین چشم‌نواز بود. وقتی او به رئال بتیس رفت همه منتظر تولد یک ستاره بزرگ بودند ولی او هیچگاه نتوانست فراتر از پا عوض کردن‌های نمایشی داخل زمین باشد.

قرارداد دنیلسون تا سال 2005 با بتیس دوام یافت؛ البته در این فاصله او یک فصل هم به صورت قرضی به فلامینگو رفت و برگشت. دنیلسون هیچگاه نتوانست به بازیکن بزرگی تبدیل شود و پس از جدایی از بتیس، بازی در تیم‌های مختلفی در کشورهای گوناگون مثل فرانسه، آمریکا و حتی عربستان را تجربه کرد. در سال‌های بعد از دنیلسون به عنوان منفورترین خرید گران‌قیمت تاریخ فوتبال نام برده شد.

7 کریستین ویری از لاتزیو به اینترمیلان، 46.5 میلیون یورو

Christian Vieri 1024x668 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
کریستین ویری

بازهم رکورد نقل و انتقالات فوتبال اروپا فقط یک سال دوام آورد. در اول جولای 1999 کریستین ویری با قراردادی 46.5 میلیون یورویی از لاتزیو به اینترمیلان ملحق شد. ویری از سال 1991 تا 2009 در سطح اول فوتبال اروپا بازی کرد و تقریباً لباس تمام تیم‌های مطرح فوتبال ایتالیا را بر تن کرد. اما دوران اوج او در سال‌های 99 تا 2005 با اینترمیلان بود که در 143 بازی 103 گل زد.

6 لوئیس فیگو از بارسلونا به رئال مادرید، 60 میلیون یورو

Luís Figo 1024x576 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
لوئیس فیگو

یکی از جنجالی‌ترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال اروپا و جهان، در اول جولای سال 2000 رخ داد. فیگو با قراردادی 60 میلیون یورویی از بارسلونا به رئال مادرید رفت. این بازیکن پرتغالی که به‌شدت در نیوکمپ محبوب بود و یکی از ارکان اصلی تیم قدرتمند بارسلونا در نیمه دوم دهه 90 به شمار می‌رفت، در تصمیمی جنجالی به دشمن شماره یک کاتالان‌ها پیوست. البته فیگو در رئال مادرید هم به افتخارات زیادی رسید و حتی توپ طلای فوتبال اروپا را نیز فتح کرد اما به عقیده بسیاری از کارشناسان، از نظر کیفیت بازی نتوانست دوران حضور در بارسلونا را تکرار کند.

فیگو در نخستین فصل حضور در رئال مادرید و زمانی که برای بازی در ال‌کلاسیکو به نیوکمپ بازگشت، با استقبال به‌شدت خصمانه هواداران بارسلونا روبه‌رو شد. بارسایی‌ها با در دست گرفتن اسکناس، او را پولکی می‌نامیدند و هنگامی که فیگو برای زدن ضربه کرنر به گوشه زمین رفته بود، یک کله خوک به سوی او پرتاب کردند تا اوج نفرت خود را از ستاره سابق تیمشان نشان دهند. فیگو در اواخر فوتبال خود به اینترمیلان رفت و هم اکنون هم به عنوان یکی از مدیران این باشگاه ایتالیایی فعالیت می‌کند.

5 زین‌الدین زیدان از یوونتوس به رئال مادرید، 77.5 میلیون یورو

Zinedine Zidane 1024x576 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
زین‌الدین زیدان

فلورنتینو پرس، رئیس باشگاه رئال مادرید با خرید لوئیس فیگو قدم در راه ساخت یک تیم کهکشانی گذاشته بود که با جذب بازیکنانی مثل رونالدو و دیوید بکام و حضور بازیکنانی مثل روبرتو کارلوس و رائول گونزالس، چند سال در اوج افتخار باقی ماند. اما مهم‌ترین رکن در ساخته شدن این کهکشان پرستاره، خرید زیدان بود. زیزو پیش از حضور در رئال مادرید هم با فرانسه قهرمان جام جهانی شده بود و هم در دوران حضور در یوونتوس، توپ طلای اروپا را فتح کرده بود. این بازیکن در 6 آگوست 2001 با مبلع 77.5 میلیون یورو به سانتیاگو برنابئو پیوست. زیدان تا پایان فوتبال خود در رئال باقی ماند و بعدها در نقش سرمربی این تیم هم رئالی‌ها را به سه قهرمانی پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا رساند.

4 کریستیانو رونالدو از منچستریونایتد به رئال مادرید، 94 میلیون یورو

Cristiano Ronaldo 1024x683 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا

هشت سال طول کشید تا رکورد زیدان شکسته شود. در اول جولای 2009 رونالدو با قراردادی به ارزش 94میلیون یورو از جمع شیاطین سرخ جدا شد و به کهکشانی‌ها پیوست. عملکرد رونالدو در سال‌های حضور در رئال مادرید نشان داد که این باشگاه حتی یک سنت از پول خود را برای خرید او هدر نداده است. الکس فرگوسن، مربی اسطوره‌ای منچستریونایتد، رونالدو را از فوتبال پرتغال کشف کرده و به یونایتد برده بود.

رونالدو در فوتبال انگلیس عملکرد درخشانی داشت اما در رئال مادرید به یک بازیکن افسانه‌ای تبدیل شد. این بازیکن پرتغالی در 292 بازی برای رئال مادرید، 311 گل به ثمر رساند. او که یک بار در سال 2008 و دوران حضور در منچستریونایتد توپ طلا را فتح کرده بود، چهار بار دیگر هم در زمان بازی کردن برای رئال به این جایزه رسید و امروز به همراه لیونل مسی رکوردداران کسب توپ طلا محسوب می‌شوند. رونالدو پس از فتح افتخارات پرشمار و شکستن رکوردهای فردی متعدد، در سال 2018 از رئال مادرید جدا شد و به یوونتوس پیوست تا چالش جدیدی تجربه کند.

3 گرث بیل از تاتنهام به رئال مادرید، 101 میلیون یورو

Gareth Bale 1024x576 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
گرث بیل

رئال مادرید برای چهارمین بار پیاپی رکورد نقل و انتقال فوتبال اروپا را در اول سپتامبر 2013 شکست. درحالی‌که فرصت نقل و انتقالات فوتبال اروپا رو به پایان بود، سرانجام باشگاه تاتنهام راضی شد که ستاره ولزی خود را به قیمتی گزاف به رئال مادرید واگذار کند. بیل هم از جمله بازیکنانی است که نشان داد ارزش این همه پول را نداشته است.

در سال‌های اخیر، بیشتر دوران حضور بیل در سانتیاگو برنابئو به مصدومیت‌های پی‌درپی و حاشیه‌سازی‌های متعدد او گذشته است. در اواخر فصل گذشته،‌ زیدان، سرمربی رئال مادرید او را به نیمکت قفل کرد و حتی خواهان فروش او شد. البته بیل که هنوز سه سال با رئال مادرید قرارداد دارد نمی‌خواهد از این تیم جدا شود و ترجیح می‌دهد در هر شرایطی در سانتیاگو برنابئو بماند و حقوق هنگفت خود را دریافت کند.

2 پل پوگبا از یوونتوس به منچستریونایتد، 105 میلیون یورو

Paul Pogba 1024x576 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
پل پوگبا

سرانجام پس از 16 سال،‌ یک باشگاه دیگر به غیر از رئال مادرید توانست رکورد نقل و انتقالات فوتبال اروپا را بشکند. در 9 آگوست 2016 پل پوگبا، هافبک فرانسوی یوونتوس به منچستریونایتد ملحق شد. این بازیکن هم در سه سال گذشته بارها درگیر حاشیه بوده است. اوج حاشیه‌های او در دوران سرمربیگری خوزه مورینیو بود که جنجال‌های زیادی آفرید. حالا رئال مادرید مشتری جدی پوگبا محسوب می‌شود ولی مدیران باشگاه منچستریونایتد با وجود اینکه از حاشیه‌های او به ستوه آمده‌اند، همچنان حاضر نشده‌اند که ستاره خود را به‌آسانی از دست بدهند.

1 نیمار از بارسلونا به پاری‌سن‌ژرمن، 222 میلیون یورو

Neymar1 1024x576 - 10 رکوردشکن تاریخ نقل و انتقالات فوتبال اروپا
نیمار

در روز 3 آگوست 2017 فوتبال اروپا شاهد اتفاقی تاریخ‌ساز بود. نیمار با قراردادی 222میلیون یورویی بارسلونا را ترک کرد و به پاری‌سن‌ژرمن پیوست. صرف‌نظر از جنجال‌هایی که این انتقال پرسروصدا به پا کرد، رقم هنگفت آن تغییرات زیادی در بازار نقل و انتقالات فوتبال اروپا به وجود آورد. بارسلونا با پول زیادی که از فروش نیمار به دست آورده بود، توانست خیلی راحت برای خرید بازیکنانی مثل عثمان دمبله و فیلیپ کوتینیو هزینه کند. از آن زمان تاکنون، قیمت بازیکنان در فوتبال اروپا به مراتب بیشتر از قبل از انتقال نیمار شده است. اگر تا چند سال قبل قیمت 100میلیون یورویی برای یک بازیکن،‌ رکوردشکن محسوب می‌شد، حالا این قیمت برای بسیاری از ستاره‌های فوتبال اروپا و جهان رقمی دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

ولی سرنوشت نیمار هم مثل بسیاری از بازیکنان گران تاریخ فوتبال، چندان خوش نبود. زمانی که این ستاره برزیلی عزم کوچ از نیوکمپ را کرده بود، خیلی‌ها می‌گفتند که او می‌خواهد به تیمی برود که نفر اول باشد و از زیر سایه لیونل مسی خارج شود. نیمار می‌خواست هم افتخارات تیمی کسب کند و هم به توپ طلا برسد. ولی نیمار پس از دو سال حضور در فوتبال فرانسه، به غیر از قهرمانی در لیگ داخلی به هیچ عنوانی نرسیده و حتی دیگر جایی در میان سه گزینه نهایی توپ طلا نیز ندارد. حالا دیگر کسی از او به عنوان یک ستاره آینده‌دار نیز حرف نمی‌زند و خیلی‌ها معتقد هستند که آینده فوتبال جهان در اختیار کیلین امباپه، ستاره فرانسوی و هم‌تیمی نیمار در پاری‌سن‌ژرمن خواهد بود.

حالا نیمار،‌ پشیمان از تصمیم دو سال قبل خود، می‌خواهد به بارسلونا بازگردد. بارسلونا هم حاضر است رقم بالایی برای خرید دوباره او بپردازد ولی مشکل اینجاست که مدیران باشگاه پاریسی تمایلی به این انتقال ندارند. حتی در روزهای گذشته برخی رسانه‌های ورزشی اسپانیایی مدعی شدند که ناصر الخلیفی مدیر پاری‌سن‌ژرمن به مدیران رئال مادرید پیغام داده که برای خرید نیمار اقدام کنند تا از شر او خلاص شود. ولی رئال مادرید هم برخلاف تمام سال‌های قبل که مشتری پروپا قرص نیمار بود، این بار تمایلی برای جذب او نشان نمی‌دهد. همچنان باید در انتظار روزهای باقی‌مانده از فصل نقل و انتقالات فوتبال اروپا باشیم. شاید این رکورد دوباره شکسته شود، شاید نیمار دوباره این رکورد را به نام خود ثبت کند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer