ASR یا سیستم ضد لغزش چیست؟ - رسانه مجازی نیلسو

ASR یا سیستم ضد لغزش چیست؟

  • توسط علیرضا داوودی
سیستم ضد لغزش

سیستم ضد لغزش در هنگام شتاب گیری یا Acceleration Skid Regulation  که در واقع همان anti-slip regulation  است، یکی از سیستم هایی که است که به کمک راننده در هنگام شروع حرکت در مسیرهای برفی و یخی می‌آید و البته فلسفه ابداع آن، جلوگیری از بکسوات و هدر رفت انرژی در شروع حرکت در هر حالتی است. این سیستم در همکاری با سیستم ترمز ضد قفل کار می کند و از سنسورهای آن برای کنترل لغزش چرخ‌ها استفاده می کند.

حرکت در مسیرهایی که اصطکلاک در آن ها برای شروع یک حرکت مطمئن کم است مثل زمین یخی و برفی و یا چرب شده با آلودگی های غیر طبیعی، کمی سخت بوده و منجر به لغزش خودرو به طرفین و یا اصلا عدم حرکت رو به جلو در خودرو می شود. در اکثر خودروها که فاقد قفل دیفرانسیل باشند، چرخش در جا یا همان بکسوات یک چرخ از یک محور، باعث می شود تا چرخی که حتی تماس مناسبی با مسیر دارد نیز توانایی و امکان حرکت دادن به خودرو را نداشته باشد.

سیستم ضد لغزش

نحوه عملکرد سیستم ضدلغزش

سیستم ASR بر روی محور محرک خودرو عمل می کند. این سیستم با استفاده از سنسور های تعبیه شده برای سامانه ABS، سرعت چرخش چرخ را با چرخ دیگر در محور محرک خودرو مقایسه می کند. اگر چرخی سرعتی بیش از چرخ دیگر داشته باشد، به معنی هدر رفت نیرو در آن چرخ و بکسوات کردن آن است. پس با استفاده از نیروی ترمز، کم کردن گاز خور پیشرانه با کمک کنترل دریچه گاز و تبادل اطلاعات با ECU، اقدام به کاهش سرعت در چرخ هرزگرد می کند.

این سامانه تا حدودی شبیه به سیستم ESP است. یعنی کنترل پایداری خودرو با کمک ترمز گرفتن های هوشمند با این تفاوت که ASR فقط در شروع حرکت کارایی دارد. خودرو ها دارای دکمه خاموش کردن این سیستم نیز هستند. چرا که در برخی از مسیر ها لازم است تا خودرو با بکسوات کردن حرکت را آغاز کند و بتواند به جلو برود و در صورت روشن بودن ASR، عملا خودرو زمین گیر خواهد ماند.

این سیستم در خوردو های سنگین مثل اتوبوس ها و کشنده ها نیز بسیار دیده می شود. هم چنین از آن جایی که بکسوات کردن و انجام حرکات نمایشی نیز خود از جاذبه های رانندگی است، گاهی اقات لازم است تا این سستم را بتوان از دور خارج کرد. سیستم کنترل کشش یا TC نیز مثل ASR در شروع حرکت، مانع از ایجاد هرزگردی می شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer